şükela:  tümü | bugün
 • chp’li olsun olmasın birçok insanın kk yerine chp’nin başına geçmesini istediği muharrem ince’nin adil olmayan seçimleri kaybetmesi sonucu olması gereken durum. fakat alabileceği oy oranı konusunda, barajı aşabileceği konusunda endişelerim var. he ne kadar millet bundan sonra chp’ye oy yok dese de acaba kendisi parti kursa oylarını gidip verecek mi?
 • parti kurmasına gerek yok.
  muharrem ince ve onun gibi temiz, vatansever chp'liler iyi parti'ye geçmeliler.
  böylece iyi parti 1 numaralı iktidar alternatifi olur.

  edit: (bkz: come to iyi parti)
 • (bkz: çünkü gelenek budur)

  bakınız emine ülker tarhan denen nihilist !
  devam edin, sizin sayenizde boka battık, geberdik be !
 • tarih tekerrürden ibaret olduğu için kendi sonunun başlangıcı olacak hamledir. şu anki partisi için ise artık ne yapsa boştur. isterse kendi sonunu getirebilir isterse bu düzende devam edebilir.
 • kurması halinde emine ulker tarhana'nin basina geleni yasayacaktir.

  siz chp secmenini kim daha iyi muhalefet ediyor, kim daha iyi politika yapiyor, kim ulke menfaatine calisiyor diye oy veriyor mu sandiniz ehehe.

  koyun surusu sadece ataturk partisi diye yillardir oyunu veriyor. parti basina saksi koysaniz yuzde 25 sabit oyu var.

  bir de utanmadan bilmem kac kusaktir chp'liyim diye övünerek yaziyor. ne bekliyor acaba bunu yazarken. uu helal olsun saglam kemalistmis falan dememizi mi? ahaha chp fangirlleri sizi.

  asagiladiginiz akp secmeni bile yeri geldi partiyi cezalandirdi. siz hala sürü takilin.

  aglamalariniz boşa. bugun hdp cizgisine kayan chp yarin mustafa kemal'in askerleriyiz diye yuruyus yapar sizin yine gonlunuz yumusar, alti oka basarsiniz.

  rezillik. baska da bir sey degil.

  imla
 • şu kurultay rezaleti soğumadan adımlarını atarsa kuracağı parti çok büyük bir vazife görecektir, seçmenin nabzını tutabilecektir. nasıl mı? açıklayayım.

  geçmişte inönü'ye karşı ecevit parti içi muhalefet yapmış ve hakkıyla genel başkan seçilmişti. bu da chp'nin ve sol bir partinin türkiye siyasetinde ilk defa %41 gibi bir oy oranı yakalamasını sağlamıştı. 12 eylül 1980 darbesinden sonra chp kapatılmış, siyasi liderler yasaklanmıştı. bülent ecevit yeni bir soluk getirmek için eşi rahşan ecevit'e 14 kasım 1985 tarihinde demokrat sol parti'yi kurdurmuştu.

  tam 2 yıl sonra, 1987 genel seçimlerinde chp'den kalan boşluğu doldurmak için kurulan ve sonra birleşen sosyaldemokrat halkçı parti %24,8 oy alırken, demokrat sol parti %8,5 oy almıştı. rahşan ecevit'in dernek kurma tecrübeleri vardı ancak dsp imkansızlıklar içerisinde kurulmuş bir
  partiydi. buna rağmen 1991 genel seçimlerinde %10,75 oy alarak meclise girmişlerdi.

  bir kaç yıl ileri gidelim ve shp'ye bakalım. bugün shp'nin oyunu bölerek chp'yi kuran deniz baykal için kimileri duayen siyasetçi derken kimileri de siyasi hayatında yaptıklarının ülkeyi sürüklediği yerden şikayetçi. deniz baykal da shp genel başkanı erdal inönü'ye muhalifti ve anlaşamıyordu. 29 eylül 1990'daki shp 6. olağanüstü kurultayı'nda erdal inönü 504 oy alarak genel başkan seçildi. 405 oy alan deniz baykal ise muhalefeti bitirmedi. 1 yıl sonraki olağan kurultayda yine karşı karşı geldiler ancak 534-451 ile erdal inönü yine genel başkan seçildi.20 ekim 1991 genel seçimlerinde shp %20'ye düştü. refah partisi meclise girdi. dyp patlama yaşadı.

  25-26 ocak 1992'deki shp 7. olağanüstü kurultay'ında deniz baykal erdal inönü'ye bir kez daha yenildi.

  19 haziran 1992'de cunta rejiminin eski siyasi partilerin aynı adla açılma yasağının kalkmasıyla chp'nin yeniden kuruluşu başladı. 9 eylül 1992'de chp 25. olağan kurultayı'nda deniz baykal ve erol tuncer'in girdiği genel başkanlık yarışını 679 oyla deniz baykal kazandı. erol tuncer ise 425 oy alabildi. böylece deniz baykal; mustafa kemal atatürk, ismet inönü ve bülent ecevit'ten sonra dördüncü chp genel başkanı oldu. chp'nin maksadı diğer iki sol partiyi de bünyesine alarak tek güç haline gelmekti; ancak sosyaldemokrat halkçı parti genel başkanı erdal inönü birleşmenin shp'de olmasını isterken, ecevit ise iş birliğine yanaşmıyor ve dsp ile yola devam edeceğini açıklıyordu.

  90'ların karanlık ve kaoslu dönemleri siyaseti de etkiliyordu. 18 şubat 1995'te gündemi yakalayamayan ve yerel seçimlerde başarısız olan shp ile chp ortak kurultay yaptı ve shp fesh edilerek chp'ye katıldı. 1995 genel seçimlerinde baykal chp'si %10,71 oy alarak meclise girdi. bülent ecevit'in dsp'si ise %14,64 oy aldı. ayrıca bu seçimde hem tansu çiller'in dyp'si hem de mesut yılmaz'ın anap'ı %19'ar oy almış, necmettin erbakan'ın refah partisi ise %21 ile ilk sıraya geçmiştir. günümüzdeki siyasi dağılım da buradakine benzemektedir.

  günümüze dönersek, kılıçdaroğlu ve onun dizayn ettiği chp bırakın türkiye seçmenini, chp seçmenini dahi temsil edememektedir. muharrem ince muhalefetinde son derece haklıdır ancak tıpkı baykal gibi parti içi muhalefet ile hiçbir yere varamayacaktır. bir daha kılıçdaroğlunun karşısına aday olarak çıksa yine yenilecektir. yapması gereken şey derhal destekçisi olan herkesi örgütleyip yeni bir soluk getirmek olacaktır. chp, chp olmaktan çıkmış başka bir yere varmıştır.

  böyle bir hareket ile geçmişten örnek verdiğimiz dsp ve chp'nin ilk seçimlerinden çok daha fazla potansiyeli bulunan bir parti kurabilir.

  bunu yapmayıp, aman partime zarar gelmesin chp'de parti içi muhalefete devam derse chp'nin zaten azalan oyu iyi parti'yi besleyecek, sonuçta chp her türlü kaybedecektir.