şükela:  tümü | bugün soru sor
 • aslında uzun yıllardır chp'nin içinde sempatiyle takip edilen bir isimdi muharrem ince. tabi ak parti seçmeni için ağzıyla kuş tutsa nafile ancak meclis konuşmalarındaki tavır-tutumu, değindiği memleket meseleleri. mesela henüz yeni bir milletvekiliyken şu videodan görebileceğiniz üzere memleketin son 20 yıldaki(o zaman için) sorunlarını üç ana başlıkta özetlemiş;

  1 yoksulluk,
  2 yolsuzluk,
  3 yandaşlık,

  mesela 2015 senesinde hdp'ye o dönem güttükleri siyaseti yanlış bulduğu için şöyle diyordu(ki söylediklerine harfiyen katılırım). ama hdp'ye "siz teröristsiniz" diyerek, ötekileştirerek değil diyarbakır-edirne arasında empati kurulmasını ümit edip, "diyarbakır'da yoksulluk var da edirne'de yok mu" diye sorarak.

  hatta son haddinde cumhurbaşkanlığına adaylığı açıklandıktan sonra da peşpeşe iki doğru adım geldi. birisi bütün cumhurbaşkanı adaylarını ziyaret etmekti ama daha güzeli partisinin cumhurbaşkanı adaylığı için adı geçen diğer siyasi isimleri mitingde misafir edip, ellerini tutmaktı.

  misal cumhurbaşkanı ile görüşmesinde selahattin demirtaş'ın "tüm adaylar sırayla birer hafta hapis yatalım, adil bir seçim maratonu olsun" esprisini paylaşmış recep tayyip erdoğan ile ve karşılığında da "ben zamanında hapis yatıp sıramı savdım" karşılığını almış durumda. ve adım kadar eminim belki ak parti seçmeni seçimlerde gidip chp'ye oy vermeyecek ama muharrem ince bu ince çizgisini bozmadığı, mitinglerinde "yuh" diyenlere "yuh yok, yuh yok" karşılığını verdiği sürece şansı tüm rakiplerinden daha yüksek.

  ideolojisi, siyasi görüşü, dini inancı ve yaşam tarzı ne olursa olsun memleket son yıllarda nabzın normal atmasını özledi. sırf o yüzden zaten "tamam" diye inledi ortalık bir anda.

  tamam, tansiyon düşsün.
  tamam, gerginlik bitsin.
  tamam, ülke bi normalleşsin.

  tamamları çoğaltmak mümkün.

  sonuç itibariyle şöyle bir bakıyorum da chp, çıkartabileceği en doğru cumhurbaşkanı adayını çıkarttı sanıyorum ki ve etkileri de bütün bir siyaset sahnesine yayılıvermiş durumda hazırda.
 • dünkü rize mitinginde “size sayın erdoğan’ın selamını getirdim, üzerimde kalmasın” dediğini duyduğumda benimde farkına vardığım tespittir. doğru bir strateji izliyor.
 • çok hareketli her yerde her an koşturmaya ve türkiye için yorulmaya hazır.
  kah rize'de çay topluyor, kah dağa yaylaya çıkıyor. birgün hakkari'de öteki gün trabzon'da. akşamında başka bir kurumda. en üst düzeyde koşturuyor bir yandan da hükümet bakanlar, cumhurbaşkanı ne diyor gündem ne durumda çok sıkı takip ediyor. erdoğan'ın her lafına cevabı yetiştiriyor. gariban dediğine bin pişman etti. bence sırf bu gariban sözcüğünden %0.5-1 arası oy kaymıştır ince'ye.

  dolayısı ile tansiyonu da oyunu da şu anda ince belirliyor. ak parti bu şekilde 40 gün daha götürürse sonu hüsran olabilir. merakla bekliyorum ne yapacaklarını...

  ağır ağır yürüyen meydanlarda bağırmaktan başka birşey yapmayan erdoğan'la enerjisi kıyaslanamaz. erdoğan yakında oturarak miting yapacak öyle yorgun görünüyor. ama tahtı miting alanına koyup otursa rabia işaretini yapıp konussa %10 oy kaybedeceğini de biliyor.

  bugün meral akşener'in dediği gibi;

  "sen de yoruldun biz de
  efendi efendi çekil evine git"