şükela:  tümü | bugün soru sor
 • hatları henüz pek belli olmayan bir sistem içeren vaat. televizyonlarda söylediği kadarıyla sistemde herkes 2 ay temel askerlik eğitimi alıyor (şu anki zorunlu askerlik kadar kolay ertelenebilir bir şey mi belli değil); sonrasında da ya ücret alarak profesyonel askerlik yapıyor, ya da asgari ücret ile kendisine verilen bir kamu görevini (ne kadar süre?) yapıyor.

  [şu entry'de buna benzeyen, chp'li dursun çiçek tarafından tasarlanmış daha detaylı bir sistem anlatılmış ama şu anki vaat ile ne kadar uyuşuyor o belli değil.]

  kanımca şimdilik televizyonlarda vaad ettiği sistem kimseye pek yaramayacak bir sistem. eğer askerliğin zaman çalması engellenmek isteniyorsa yapılabilecekler:

  1- bu yeni sistemin uygulanmasına henüz askerlik çağına gelmemiş vatandaşlarda başlanmalı. askerlik tecili olanlara farklı bir çözüm sunulmalı.

  2- söz konusu 2 ay zorunlu eğitimin başlangıç noktası herkes için az çok standart ve değişitirilemez (mesela lise veya üniversite mezuniyeti sonrası) olmalı ki insanlar şimdiki gibi bir tecil girdabına girmesin.

  3- kamu hizmeti denilen zorunlu hizmetin zaman alma bakımından askerlikten çok büyük bir farkı olmadığı düşünülürse ya süresi kısa tutulmalı, ya da ödenecek bir bedel ile muaf olunabilmeli.