• andımızı okumayarak neler kazandın açıklarmısın sevgili kürt kardeşim ? andımızmıydı 30 yıllık kan uykusunun sebebi ? giden onca canın heba olan yılların ? okumadında ne oldu ?
  • tuzak sorudur.
    biri de ben kürdüm andımızı geri getirecek mi demiş. tuzak içinde tuzak kurmuş.
    (bkz: aktrollerin işlevi)

zorunlu açıklama: neden tuzak dedim açıklamam gerek, çünkü "aktroll sensin" falan diyen var (referans verdiğim entrileri yazanlardan değil, başka biri).
    bazı sorular cevap beklemez, sorulduğu an bir yargı oluştururlar. mesela herkesin aklında yer alan ve ak partinin propagandasını yaptığı "muharrem ince'ye oy vermek için tek sebep" sorusunun cevabı işaretlenmiştir. siz iyi niyetle bile bu soruyu sorduğunuz zaman karşınızdakini ya o cevabı vermeye ya da o cevaba direnmeye davet edersiniz. ikisi de ince kampanyası açısından zararlıdır. soru tuzaktır, çünkü gerçekte ince'nin pozitif birçok yönünü hesaba katarsınız oy vermek için, yoksa bile bulursunuz. ikincisi, mesela "erdoğan gitsin" aslında tek bir "sebep" değildir, bir yaklaşım, ideoloji, gelecek kurgusu, korku, kaygı, birçok şeyin bir arada olmasıdır.
    gelelim andımız sorusuna. bu da iyi niyetle sorulmuş olsa bile bir başka tuzak sorudur. andımız "tek sebep" değildir. zaten kaldırılmış, ince'nin geri getirmesi ancak oy vermemek için gerekçe olabilir. bu soru ince'nin kürt sorununa yaklaşımını sorgulamaz. sadece imkansız bir sorudur. geri getireceğim diye cevap verilemez, çünkü kürt sorununa yaklaşımı ifade etmeyen bir mesele artık ediyor olur. getirmeyeceğim de denemez, bu ak parti'nin yaptığı bir uygulamayı sahiplenmek, olumlamak anlamına gelir ve sanki milliiyetçi kesime de nisbet gibi görünür.
    sonuçta bu sorular cevabı olan, cevabı beklenen sorular değildir. sorulmakla bir işlevi gerçekleştirirler.
    sorular iyi niyetle bile sorulsa, işlevleri bakınız verdğim başlıktaki aktrollerin işlevi ile paralellik gösterir.
    başlığı açanı veya andımız sorusunu soranı tanımam. daha önce ne yazdıklarına da bakmadım. gerçekten troll olup olmadıklarını bilmem, ben niyetten bağımsız olarak tavır üzerine yazdım.
  • gülüşü bile bir sebep. en son ne zaman böyle güzel gülebilen siyasetçi veya aday gördünüz?
  • 16 yılda gelinen nokta beni memnun etmedi,halk olarak bu kez başkasını denemek istiyorum, zira insan aklını kullanabilen bir canlıdır.
  • insanların karşısında hep gülümseyen tavrı, insanları gülümsetmesi, karşısındakilere huzur veriyor oluşu.
    bu ülkenin insanının artık unuttuğu şeyler bunlar ve geri ancak ince ile gelebilecek gibi duruyor.
  • "nükleer santrale nasıl bakıyorsunuz?" sorusuna "üniversitede bitirme tezimdi." cevabını verdi ya, değil oy vermek ölüme bile gidilir kendisiyle.
  • tayyip geçen daha kocaelideki mitinginde demirtaşa idam dedi, burada ben kürdüm andımız bilmem ne akp seçmeniyim diyorsun.

kürt olan bi insanın cidden akpli olmasına kafam basmıyor. alevilerin akpye oy vermesini kafam almıyor. sizdeki bu koyunluğu cidden çözemiyorum. allah akıl fikir versin.

zt: erdoğan gibi saçmamalaması ve akıl sağlığını kaybetmemiş olması nedenler arasında. he bir de artık aydınlığa ihtiyaç var.

tek din tek dil tek millet diyor ahanda şurada:

tek din tek dil tek devlet
  • egosunun,kibrinin, küçük dağları ben yarattım tavrının olmaması, insanları aşağılayan, ötekileştiren, hakaret eden söylemleri kullanmaması benim için yeterli.
  • (bkz: bulunamadı)
    adam boş özgüven deposu, aynı zamanda hayal dünyasında yaşayan, verdiği sözleri bırak tutmayı ortadan kaybolan bir adama benden oy moy yok kardeş.

muhalefetin kazanmaya bu kadar yakın olduğu seçim yarışında oyları bölmek dışında bir işe yaramayan ve sadece %5 oy olabileceği bir seçimde %60 üzeri alacağına inanması bile bazı sıkıntılarının olduğunu gösteriyor.
  • parti propagandasi yapmamasi, mitinglerde parti bayragi olmamasi ya da 1den cok parti bayragi olmasi, partiler ustu objektif bir cumhurbaskani olabilme potansiyelinin diger adaylardan daha yuksek olmasi oy verme sebeplerinden birisidir.
hesabın var mı? giriş yap