şükela:  tümü | bugün
  • sanki bir anda tüm donanımıyla bir "sağ" lidere dönüşüverecek gibi gelmekte bana kendisi.

bir anda rte gibi birilerini azarlayacak gibi hissediyorum.

seçimden sonra parlementer sisteme hemen dönecek misiniz sorusuna hayır yetkilerimi kullanacağım diyerek de beni bu dertlere iyice gark etmiştir.
  • ulan yalnız değilmişim dedirten başlık. oyumuzu verdik, seçimlerden önce falan böyle güzel yükseldik ama kaypak sağcı politikacıya dönüşür mü diye düşünmüştüm
  • kendiniz dahil kimseye tam olarak güvenmeyin zaten. ne demişler beşer şaşar. bir siyasi lidere oy vermek için kriteriniz de ona ''tam olarak güvenmek'' olmasın. politikaları ülkeyi daha iyi bir hale getirecek mi, üslubu nasıl, değer verdiği şeyler neler, sözünü tutuyor mu, geçmişte halkın/ülkenin iyiliği için çaba göstermiş mi, eşitlikçi mi, barış yanlısı mı, farklı cinsel yönelimlere ve dini görüşlere saygılı mı, ekonomi alanında bilgili veya bilgili insanlarla çalışıyor mu bunlara bakın.

gına geldi ''muharrem ince sert biri mi acaba ya, off hata mı yapıyoruz arkadaşlar :('' ağlaklığınızdan. lan adam 2002'de meclise girmiş, 16 sene chp'de siyaset yapmış hep sosyal demokrat olmuş. niye cb veya chp başkanı olursa sağcı olsun?

sağcılık = üslup sertliği ve/veya kaypaklık mıdır? bu kadar basit mi lan böyle şeyler?
  • muharrem ince'nin tükürdüğünü yalaması yüzünden cehxape seçmeninin içine düştüğü durum.
  • muharrem ince'nin hatalarını tolere etmemizi ve ona güvenmemizi kolaylaştıran şey, yanlışlarını görebilmesi. adam resmen burada yazdıklarımızı okuyup bir sonraki röportajını öyle veriyor. zaten kimseden mükemmel olmasını beklememek gerekiyor. güveneceğimiz kişinin mükemmel olmadığını bilmesi kafi.
  • hala siyasetçilere güvenen var mı zaten?
    siyasette; (bkz: dün dündür, bugün bugündür)
  • mevzu biraz da partisinin alt kadroları ve tabanı demek isteyeceğim.

bu ikisi güven vermedikten sonra ülkedeki bütün işleri tek başına yapamayacağı için mecburen bu kadrolarla çalışacağı kaynaklı güvensizlik bendeki.

(derin bir iç çekiş)

bir de ben çok bağıran insanlardan korkuyorum. ama kitleleri sürükledi galiba bu tavrıyla. ondan eleştirmiyorum.
  • seçimden sonra parlamenter sisteme hemen dönmeyeceği için bozulanlar var ince'ye.

parlamenter sisteme dönmek için anayasa değişikliği gerekiyor. 400 milletvekili yani.
    çoooook uzun yıllar parlamenter sisteme falan dönülmeyecek. bunu kabullenin artık.

zaten ülkenin demokratik olup olmaması başkanlık ya da parlamenter olması le ilgili değil, bunları destekleyen yasalarla ilgili, örneğin anayasa değişikliğine gerek olmadan yapılabilecekler:

1) barajı kaldırmak
    2) abd'de olduğu gibi halkın oy verebildiği çok turlu ön seçim sistemi getirmek
    3) basını özgürleştirmek
    4) hazine yardımlarını adil dağıtmak,
    5) meclis iç tüzüğünü düzeltmek
    6) rtük, btk gibi kurumları düzenlemek

vb hususlar var, önce bunları konuşmalıyız.
  • cok elestirdiginiz, diktator, bizi sevmiyor hep elestiriyor, kiriyor, uzuyor ve kutuplastiriyor dediginiz adamdan daha radikal birisine gonul veriyorsunuz. hele ki sizin gibi elestirisi yuksek kisiliklere asla tahammul gostermez. adam daha basa gecmeden sizofrenliginizden manyak kisiliginize kadar herseyinizi birbirine katti.kemal amcayi mumla ararsaniz mumlaa
  • chp'den çıkan birine gerçekten güvenilebilir mi? ya da siyasetin içinden çıkan birine nasıl güvenebiliriz şeklinde de düzeltebiliriz.