şükela:  tümü | bugün soru sor
  • benim gözlemlediğim kadarıyla şu anda çok rahat %30'u geçen bir muharrem ince gerçeği var.

hadi bu benim gözlemim. 1 kasım 2015 seçimlerinde %25,35 almış bir chp gerçeği var.
    kemal kılıçdaroğlu'na ısınamayan, kazanacağına inanmayıp sandığa gitmeyen insanlara rağmen!
    orc, mak, cart curt diye şirketler kurmuşlar ve muharrem ince'yi %24 falan gösteriyorlar.
    3 senede iyiye giden bir şey yok ülkede, muharrem ince resmen yükselen bir yıldız gibi! yükselişte olduğunu anlamak için az biraz iq seviyesi yeterli.
    hangi firma diyorsa ki muharrem ince'nin %24 oy oranı var, hiç okumayın bike o anket firmasının oy oranlarını. manuplasyon yapıyorlar.
  • "benim gözlemlediğim kadarıyla"

benim.

ben.

sen?
  • ne 25 alır ne de 35. ince'nin alacağı oy 29-32 arası olacak. başkanı belirleyecek olan kesim akşener ve demirtaş'a oy vermiş olanlar. onlar isterse rte başkan olur onlar isterse ince. bu kadar basit. ikinci tura akşener kalırsa kürt seçmen akşener'e atmaz hatta sandığa gitmez. ince kalırsa da akşener seçmeninden bir kısmı sırf sol parti ve chp faktörü yüzünden ince'ye oy vermez ancak boş da geçmeyip biraz da çevre baskısı ile rte'ye atabilirler. seçimi belirleyecek olan bence yine sağ seçmen. yani akşener'in seçmenleri.
  • herkesin iyi demesi ve bunun sandığıa yansıması farklı kavramlar.
    ona bakarsanız vatan partisi için de zamanında % 30'ları öngörüyorlardı.
    şimdi nal topluyorlar.
  • eee doğru olan anketlerdir.
    ne yani birde kazanacak mı zuhahaha:)
    hayal dünyasında gezmeyin.
  • burada mutlak cevap yazmak mümkün değil. ancak son zamanlarda tüm ülke seçime o kadar kilitlendik ki bana sorarsanız ince %30 civarında oyalacaktır. 2. turda ise kendisini destekleyen kürt seçmenin %8 i oy verir ve bence bu durumda akşener'in seçmeni belirleyecektir seçim sonucunu
  • bence de geçersizdir.
    bu seçim incenin %51 demesi gibi o kadar da olmayacak ama gerçekten şaşıracağız. eli azıcık para gören tayfa akpden vazgeçiyor. çiftçi mazot müjdesini duyunca inceye döndü. yılların akplisi amcam babaannemi ikna etmeye çalışıyor inceye oyversin diye.
    isyan eden esnafı kanlı canlı karşımda gördüm.
    akpli olduğunu bildiğim adamdan şu lafı duydum "inşaat boş iş gerçekten de"
    akp meclisi büyük ihtimalle kaybetti. eğer seçimlere gitmeyen aptal tayfayı da kazanabilirsek güzel günler yakındır.
  • gerçekçi görünen anketlerdir. eğer muharrem ince %25'i geçecekse bu 2. tura kalması halinde olur.

2011'den önce %20'den yukarı alamamış deniz baykal chp'si kemal kılıçdaroğlu'nun yakaladığı havayla %25'e yükseldi. bunda merkez sağda akp dışında alternatif kalmaması ve bu seçmenin chp ve mhp'ye yönelmek zorunda kalması etkili oldu. şu anda iyi parti ve meral akşener gibi bir alternatif varken bu oyların chp ve adayına gitmesi çok düşük ihtimal.
    ikinci olarak 2. turda yalnızca bir sağ seçmenin kazanacağına inanıp stratejik oy kullarak meral akşener'e verecek azımsanamayacak bir chp seçmeni var.
    son olarak milletvekilliği seçiminde hdp'ye verip cumhurbaşkanlığı seçiminde muharrem ince'ye verecek bir hdp seçmeni var. bu seçmen daha çok hdp'nin batıda yaşayan radikal kesimi. doğu ve güneydoğu anadolu'da yaşayan muhafazakar kürt seçmenin chp'ye ve muharrem ince'ye oy vermesi çok zor.

benim tahminin ilk turda muharrem ince'nin %22-23 gibi bir oy alacak. bahsedilen dip dalga gerçekleşmez ve meral akşener 2. tura kalmazsa bu sonuçları gören chp seçmeni daha ilk turdan yaptığı hatayı anlayacak ve kafasını duvarlara 24 hazirandan itibaren vurmaya başlayacak.

edit: anlatımı kolaylaştırmak için bir kaç düzeltme.
  • gayet normal anketlerdir. arkadas zaten bazi noktalara deginmis de (bkz: #77879527)

ince birinci turda %27'nin uzerine soyle cikar...nasil chp secmeninin bir kismi ınce-hdp yapacaksa ayni sekilde hdp secmeninin de yaklasik yarisi birinci turda ınce-hdp yapar.

ince'nin gazladigi kesim zaten hali hazirda gonulsuz bicimde chp'ye oy veren kitle. bu kitle demografisi geregi internette daha coklar. benzer sekilde eksi'de kilicdaroglu'nu seven bir adam bulamazsin ama anketlerde kilicdaroglu'nu takdir eden chp'li orani %70-80 falan cikiyor.

"ama ulkede iyiye giden birsey yok"
    dogru..2011-2015 arasi secmen kaymalari diye google'da arat. akp'nin oyu %40'a indiginde (ki gezi oldu, yolsuzluk tapeleri ortaya cikti, cozum sureci oldu vs) akp'den kopan secmen chp'ye oy vermedi, mhp'ye oy verdi.