şükela:  tümü | bugün
 • 1881 yılında dış devletere borçları ödemek için duyun i umumiye yönetimin kurulması için çıkarılan kararname. ayrıca osmanlı devletinin fiilen bittiği kararnamedir. imparatorluğun bütün ekonomisi bu karar ile dış devletlere bırakılmıştır.
 • osmanlı mali yapısı içindeki altı ayrı vergi (rüsum-u sitte) gelirlerinden öncelikle galata bankerlerinin alacaklarının karşılanmasından rahatsız olan dış alacaklıların, alacaklarını bir miktar indirip, buna karşılık içeride oluşan alacak imtiyazlarının ortadan kaldırılmasını sağladıkları, berlin kongresi’nde, kongreye taraf ve uyruğu bulundukları devletlerin aracılığıyla baskıladıkları padişah abdülhamit’e imzalattıkları kararnamedir.
  bu kararname ile, düyun-ı umumiye adıyla yeni bir kurum doğuyor ve daha önce osmanlı maliyesi içinde kurulmuş bulunan rüsum-u sitte idaresi de bu kuruma devrediliyordu.
 • payitaht abdülhamid'de goremeyecegimiz hadiselerden birisi
  (bkz: moratoryum)
 • 10 aralık 1881 yılında 2. abdülhamit tarafından alınan kararladır. bu kararnameye göre osmanlı maliyesi uluslararası denetime açılmış, böylelikle devletin yönetimi ilk kez yabancıların eline geçmiştir.
 • tarih tekerrürden ibarettir derler ya... pek sevgili 2. abdülhamit'lerinin ilan ettiği, osmanlı'nın ekonomik çöküşünün gerçekleştiği moratoryum kararnamesidir.

  şimdiki akp hükümeti de ekonomiyi çökertti ama erken seçim filan ayaklarıyla kaçacak, yeni moratoryum kararı da muharrem ince'ye kalacak...

  al sana 2. muharrem kararnamesi...

  dinciye para vermeyeceksin arkadaş, ne bok yiyeceğini bilemeyip, sıçıp batırıyor... ceremesini de biz çekiyoruz...