şükela:  tümü | bugün
 • iz yayıncılık bünyesinde, cemal şakar ve güray süngü editörlüğünde ilk sayısını çıkarmış aylık edebiyat dergisi.
 • yayın yönetmenliğini güray süngü'nün, yayın danışmanlığını cemal şakar'ın, tasarımını necla tunçman'ın yaptığı, kadrosunda hasan aycın, senem gezeroğlu, hüseyin ahmet çelik, özkan gözel, mustafa çiftçi, handan acar yıldız, silvan alpoğuz, necip tosun, ali emre, suavi kemal yazgıç, mustafa muharrem, dilek kartal, mehmet narlı... gibi isimlerin olduğu edebiyat kültürü dergisi. dergide ağır abi havası var.

  yolu açık olsun...
 • mottosunu "edebiyata dair birtakım hayali şeyler, birtakım ciddi meseleler" olarak belirleyerek ilk sayısıyla okuyucunun karşısına çıkan dergi.

  10 tl'den satışa sunulan dergide tarih olarak birinci sayıya 'mayıs 2018' etiketi konulmuşsa da, derginin düzenli olarak aylık çıkıp çıkmayacağına ilişkin bir kesinlik zuhur etmedi. "selam ile" başlığı altında ilk sayıya iliştirilen editörün notu tadındaki güray süngü yazısı ise şöyle:

  "derdi olan okur, derdi olmayan okuyarak dert sahibi olur" der usta yazar rasim özdenören. biz de biraz derdimizden okuyoruz elbet, biraz da okudukça dertleniyoruz. hem yazıp hem okuyup derdi olanın bir de dergisi olur diye de bir yola çıkıyoruz. birtakım hayali şeyler söyleyip, birtakım ciddi meseleler üzerine düşünmek ilk amacımız. bundan yıllar sonra sandalyeler kaldırılıp ışıklar söndürülünce bizden bir iz kalmışsa, muhayyel, iz yayıncılık'a yakışır bir söz söylemiş demektir.

  sözü duyup anlamak kadar sözü söylemek de nasiptir elbet. duamız sözleri anlamak, anlaşılır sözler söylemek olsun. niyetimiz halis sözümüz ve adımız ve adımımız uğurlu olsun. bismillah diyelim şu mübarek ayın şerefine ki, inşallah hoşgeldin sefalar getirdin diyenimiz çok olsun.