• makine muhendisleriyse turkiyede yasal degildir arkadaslar.
  • pek hoş degil galiba. bi hocamız var, şöyle demişti bi derste:

- hiçbir mühendis bi başka mühendisle arkadaş, sevgili, eş olmamalı. hepiniz aynı boksunuz.

ve bu 5 yıllık üniversite hayatımın bana öğrettiği en anlamli bilgi oldu.

8 yil sonra gelen edit: tabii ki bu anlamli bilgiyi dikkate almadim ve tam bir muhendisle evlendim. hayat cok guzel.
  • yan komşumuzun evlilik türü.

ikisi de kimya mühendisi, üniversitede tanışıp evlenmişler ve başlarda aynı şirkette çalışsalar da şimdi ego çatışmalarına kurban gitmemek için farklı kurumsal şirketlerde devam ediyorlar kariyerlerine. iyi de kazanıyor olsa gerekler. bu evlilik türünün önemli bir avantajı bu sanırım. rahatça birikim yapabilmek...

garip bir evlilik diyebilirim. aşırı analitik. orta okula giden bir kızları var, bizim evde sıvı sabun görünce "çok zararlı, biz hiç almıyoruz " diye şaşırdı. jel elde etmek için kullanılan bir kimysaldan bahsetti, çok zararlıymış. tüm temizlik ürünleri organik malzemeler, parfümleri - sabunları - kremleri lush'tan. yani biraz manyakça takıntılılar "kimyasal maddeler" konusunda. hayat bilmeyince güzel bazen.

odamla salonları bitişik olduğu için hayatlarına dair fazlaca bilgim var istemsiz olarak. mesela bu iki insan hiç kavga etmiyor, ne mutlu diyeceksiniz değil mi; demeyin. bu iki insan garip bir şekilde kızlarına karşı işbirliği yapmış haldeler çünkü, sadece onunla tartışıyorlar. çocuklarını robot olarak yetiştirme çabasındalar. hep ders çalışsın istiyorlar. bir gün kızlarına bağırırken "sana aylık 6 bin harcıyorum tabi çalışacaksın" bile dedi bu baba. sürekli tekrar eden "tembel olduğun için arkadaşların ve öğretmenlerin seni sevmiyor, arkadaşların başarılı olacak sen olamayacaksın" konuşmasını söylemek bile istemiyorum. üstelik kuş dahil herhangi bir evcil hayvan beslemesi yasak bu kızın. öyle iğrenç bir hayat işte...

kızı ellerinden kurtarmak için "bilemediği bir şey olursa gelsin bana sorsun" dedim. kız her akşam bana gelmek için azar işitir oldu bu kez. neyse zamanla izin verdiler, ama sonra matematik sınavından muhteşem bir not almamış olacak ki gelmedi bir daha.

"herkes başaracak, sen başaramayacaksın" derken neden bahsediyorlar anlamıyorum. sabah 8 akşam 6 çalıştıkları, sadece siyah gömlek giydikleri ve tek uğraşları "kızları" olduğu renksiz yaşantılarını mı? bize geldiği zamanda fark ettim ki çok güzel modeller çiziyor bu kız. moda okusa, hem mutlu olsa hem de başarılı... mühendis olmak mı illa başarı göstergesi.,siyah giyilmeyen işlerde çalışanlar önemsiz şeyler mi yapıyorlar? fırsat kolluyorum bunları onlara da anlatmak için. annemden yardım alıyorum arada. çöp toplanırken falan denk gelirlerse mühendis anneye "çok sıkmayın çocuğu" mesajı veriyor, küçük kıza da herhangi bir notunu sorup "aferin" diyor. o aferine bile çok ihtiyacı var çünkü. o "90" almışsa ve sınıfta "91" alan biri varsa başarısız olarak görülüyor çünkü kızcağız...

anne ve babanın biraz saf olduğu, klasik ev hanımı anne - esnaf baba figürünün yaşadığı türk aile tipi daha sevecendi sanki. okumuş bireylerin çocukları duygusuz projeler olmaktan öteye gitmiyor son günlerde. 3 dil bilsin, yüzme şampiyonu olsun, basket oynasın, ama türkçeden de pekiyi alsın, resim de çizsin... yok öyle bir dünya. her şeyde iyi olamazsın. ileride bu tip annelerden biri olmak istemiyorum kesinlikle. benim dünyamda; mutlu olmayan bir çocuk, zaten en başından başarısız demektir çünkü...
  • geçenlerde uçakta arka koltuğukta 3 yaşında olduğunu öğrendiğim çok sevimli bir kız çocuğu oturuyordu, sürekli bıdır bıdır bir şeyler anlatıyor, sevimli ya bir kaç kez laf attım, kulağım onda... en son duyduğuma inanamadım, şöyle ki;

iniş takımının önce kapağı sonra kendi açıldı, bizim minik kapak sesini duyduktan sonra annesine soruyor;
    -anneee bu hidroliğin sesi miii?

şaşkın bakışımı baba fark edip açıkladı; anne makina mühendisi, baba uçak mühendisiymiş. mühendis mühendis evliliğinden işte böyle bir kız çocuğu oluyormuş*

not: ana iniş takımları serbest düşüş ile (kendi ağırlığıyla) açılır, hidrolikle kapanır. kapakları ise hidrolik takatı ile açılıp kapanır.
  • ekşi sözlük abaza ergen timinin bok atmakta yarıştığı evlilik.

hatunla 17 yıldır mis gibi yürüttüğümüz evliliktir aynı zamanda.
  • ikisi de elektronik mühendisi ise çocuklarının adı direnç olmalıdır.
  • - hayatım gelirken ne alayım?
    - ekmek al bitanem.
    - kaç gram?

diyaloğu mühendis-mühendis evliliğinde değil, olsa olsa kuyumcu-kuyumcu evliliğinde olur. üniversiteden bir hocamın deyimiyle "küsüratı küsüratına aynı sonucu bulmak zorunda değilsiniz, biz mühendisiz kuyumcu değiliz"
  • ** esinize -kariniza- telefon hediye ettiginizde, esinize "yazilimi, aplikasyonlari yukleyip ayarlari yapar misin, ben yapayim mi?" sorunuza, "ben yaparim simdi ya dert degil"
    ** isten elinizde aysonu raporlariyla geldiginizde, esiniz "aa, ozet tabloyla hallederim ben bunu.. veri kaynagi ssyfayi kilitlerim, gorunmez. sen dinlen hadi"
    **oda cocuk icin cok mu soguk dediginizde , " yok yok, uyku icin optimum sicaklik bu . mukozasi rahatliyormus cocuklarin..."
    ** "bir alarm mi otuyor" dediginizde, "firin o girin, bir ozelligi varmis. o fonksiyonu deniyorum"
    **"cocugun kargosu geldi" dediginizde, "monte edeyim ben"
    gibi cevaplar duyacaginiz bir evliliktir. siz yapi olarak esinizin sizden yardim isteyecegi, sizin ona surekli birseyler anlatacaginiz bir ortamdan hoslaniyorsaniz,tabii ki size gore degildir.
    yok, ben hanimla is de konusayim, yeni gelismeleri, kariyer planlarini paylasayim, arkadas gibi derseniz, ne guzel iste .
    yok escinsel evlilik, yok tras losyonu.. anlayamiyorum..
    sanki esinizi ilk kez dugun gecesi goreceksiniz de beraber sakal trasi olacak kadar filan..
    en azindan nisan doneminde yakindan bakin bari sakali var mi
    yok mu..
    herkes kadar kadin, bir muhendis kadar muhendis bir es iste, hepsi bu .
    her iliskinin dinamikleri farkli olsa da yukaridaki sohbetlerden en az birini yasamak ile ilgil ne dusunursunuz, ona karar verin..
    en az sizin kadar bilgili bir ese hazir misiniz?
  • evlilik denilen oluşum mühendislik disiplinini bile sker atar çok afedersin.

black metalci kızların eninde sonunda elti olması diye bir başlık gördüm geçen. hayatın en gerçek ve en yalın haliydi bence.
hesabın var mı? giriş yap