şükela:  tümü | bugün
  • bilim adami idealize eder, muhendis reelize eder.
    -bilim adami cevresindeki olaylari anlamak icin idealize eder, mesela surtunmesiz bir ortam dusunur, havasiz ortamda serbest dusme yapar. ideal ortamlarda calisir.
    -muhendis bilim adaminin kurdugu ideal dunyayi reel hayata uygular.
  • bilim adami genel dusunur, genelleme yapar.
    muhendis genellemelerden spesifik cikarimlar yapar.
  • aslinda cok belli sinirlara sahip olmayan bir ayrimdir.
    bu konuda gecen gun aklima bir anda gelen dusunceyi paylasmak isterim sizlerle :

bilim adami icin ne gelistirdigi cok da onemli degildir aslinda belli bir acidan bakilirsa, acik uclu bir $eydir bu geli$im. onemli olan gelisimdir ilerlemedir vesvesedir.
    misal :
    elektronlar cekirdek yorungesinden belli mesafeler uzakta ve sadece belli enerji seviyelerde gezinirler, yeterli enerji alinca`/`kaybedince bir ust`/`alt enerji seviyesine gecerler. ama kimi durumlarda, ilginctir ki, yeterli enerji alinca da *bir alt enerji seviyesine gecerler. bu enerji atilirken de aciga sabit faza ve sabit dalgaboyuna sahip bir dalgalar dizisi cikar. bilimadami*** bunu ongorur, tahmin eder, formulize eder, adini da lazer koyar*.

muhendis ise genellikle belirli bir t zamani icerisinde bir proje gelistirmek icin calisir cabalar. muhendis icin bir diyotun* icindeki kati hal teorisinin* ya da zemin etudu yaparken kullanilan cihazlarin framework'unun cok bir onemi yoktur. olmamalidir da.
    ayni sekilde yukaridaki "misal"den yola cikarsak :
    elektronla melektronla degil lazer ile ugrasir muhendisler. bu lazeri alip
    alelade bir markette karsilasilabilecek sekilde uygulamaya koyup barkod okuyucu yapar, fuzeye takar bilmemne gudumlu fuze olur.. gibi...

nihayetinde, muhendislerin yaptigi, daha cok, bilimden pratik fayda saglayacak sekilde yararlanmak, belirli bir zaman icerisinde belirli hedeflere ko$maktir, yani uygulamadir. bilimadamlarinin yaptigi ise, yeni seyler bulmaktir, uretmektir.

bilimdeki ilerleme olmaksizin muhendislik yerinde sayar. muhendislik olmaz ise parlak bulu$lar rahatca uygulamaya konamaz.
    karde$tirler. vs vs... boyledir bu i$ler.
  • mühendis cimridir kılı kırk yarar paradan kısmak için bütçe gereği,
    bilim adamına ise hep daha fazlası lazımdır, kısıntıya uğrayınca çeşitli bunalıma girer ne yapıcam ben şimdi diye, normaldir.
  • fred brooks adlı amcamın dediği gibi

"scientists build to learn; engineers learn to build"
  • isvicreli bilim adamlarinin* da bu konuda ciddi calismalari olmus. bunlardan bir tanesini burada anlatmadan gecemiyecegim. cunku bu deney de gozlemci olarak ben de vardim.

bir muhendis ile bir bilim adamini yan yana, 100m ileriyede gayet guzel, seksi kiyafetli bir bayani koyduk. sonra muhendis ile bilim admaina dedik ki; "kim ilk once bayanin yanina ulasabilirse, o bu bayanla sevisebilir... ama bir sartimiz var. her zaman aradaki mesafenin yarisi kadar yol katederek bu bayanin yanina ulasmaniz lazim"

ve yarisi baslattik.

muhendis hic dusunmeden kosarak gitti ve bayanin uzerina atladi. bilim adami ise oldugu yerde duruyordu. kilini bile kipirdatmamisti.

"ne oldu?" diye sorduk merakla.

bilim adami dedi ki; "her seferin gitmem gereken yolun yarisini gidecegim icin bu guzel bayanin yanina varmam mumkun degil. o yuzden kendimi yormadim bile"

ehh mantikli bir cevap vermisti. bunun uzerine muhendisin yanina gittik ve sorduk.

" sen nasil oldu da bu mesafeyi gecebildin?"

muhendis te soyle bir cevap verdi; "yaklasim aldim"
  • ümit usta der ki; bilim adamı malzemeleri yaratan kişi, mühendis ise o malzemeleri birleştirip yemek yapan kişidir.*
  • mühendis 4 sene okumakla da olur ama bilim adamı okumak okumak ve daha çok okumakla olunur.

mühendislik kimi zaman es kaza öss puanının tutması şeklinde alenen gelişir.
    bilim adamı olmak insanın içinde olmalı yoksa katlanılmaz..

ben bilim odamı olma yolunda eğitim alıyorum liseden beri, mühendisler ise (meslek lisesi hariç) üniversiteye girince eğitime başlıyorlar.

bilim adamı en yücesidir.*