şükela:  tümü | bugün
 • sürekli karşılaştığım ağlaklıktır.

  bu vatandaşların anlamadığı mevzu üniversitede derslere girmenin onları tek başına değerli yapmayacağı.

  iş dünyası kattığın değere bakar.

  eğer yaptığın iş, sahip olduğun kabiliyet şirkete para kazandırıyorsa, sen de o paradan payını alırsın veya yüksek maaşlı olursun. odun gibi derslere girip çıkarak yüksek maaş beklemek büyük talihsizlik.

  ülkemizdeki asgari ücret mevzusu, düşük katma değerli üretimden dolayı olan düşük maaş skalası maalesef bu durumun oluşmasında etken ama ben yüksek lisansı bitirdikten 1 sene sonra 15-20k aralığında para kazanıyordum.

  bunun sebebi ise yaptığım işin, çalıştığım/danışmanlık verdiğim şirketlere para kazandırmasıydı.

  benim gibi bir çok arkadaş da bu sayede güzel gelirler elde ettiler.

  örnek olarak, bir şirketin muhasebesini tutan bir sistem yazarsanız ve bu şirket bu sayede iş gücünden yılda binlerce saat tasarruf ederse, siz de bunu o şirkete çok pahalıya satabilirsiniz. örnekleri çoğaltabilirsiniz.

  yapacağınız şeye odaklanırken fayda üzerinden odaklanır ve bunun üzerine kendinizi geliştirirseniz, ağlamak zorunda kalmaz ve güzel para kazanırsınız.
 • kısmen haklıdır. mühendis kardeşlerim üniversitelerde umut tacirliğinde yıllarını geçiriyor. mezun olduğunda gerçekler biraz farklı oluyor. mezun olduktan sonra 15k'lar falan mühendislikte ekstrem örneklerdir. sıradan bir şey gibi lanse etmemek lazım. bu umut tacirliğinin altına odun atmaktan farklı değil. 15k - 20k, yarattığın faydayı alırsın biraz ütopik beklentilere gark eder genç dimağları. yeni mezuna 20k kazandıracak iş, proje her ne ise eğer hala o kadar kazandırıyorsa üzülerek söylüyorum ki harcanmış iş ya da projedir.
 • türkiye'de yapılanın mühendislik değil çavuşluk olmasından dolayıdır. ülkedeki mühendisliğin çoğu firma için tanımı budur. askerde çavuş bizden 10 lira fazla alıyordu.

  not: mühendisim.
 • adam gitmiş sütçü imam üniversitesinden mezun mühendis olmuş. kim ne yapsın seni amk? etrafımda tonla mühendis var. bir çoğu yıldız teknik mezunu 4000 - 5000 tl arası maaş alıyorlar.
 • bi öğretmen ağlaklığı değildir. evet.
 • misal saatine 10 dolar kazandığı bir işte, şirketinin müşteriye kendisini 150 dolara fatura ettiğini bilmesinden kaynaklı bir ağlaklıktır.

  ağlayın kardeşim, ağlayın. ağlamayana mama yok bu memlekette.
 • insanlar 6 yaşından 23-24 yaşına kadar okuyor, mühendis oluyor öyle ya da böyle. kusura bakma da yazar kardeş, 18 senelik iyi da kötü emeğin karşılığı yarrak gibi paralar değil. tabiki de ağlayacak insanlar. tamam sen 15-20k kazan da bize ne bundan? ha duymak istiyorsun belki bebeğim evet süpersin, hipersin şimdi siktir git amına koyayım. sanki bir tek sen akıllsın, kimse senin düşündüklerini düşünemiyor. allah daha çok versin, gözüm yok da yarrak yarrak bilgiçlik taslamaya gerek yok. zamanınızı biraz da ölücü şirketlere gömmeye harcasanız daha yararlı olur
 • başlığa hemen öğretmen düşmanı beyinsiz fikir sahipleri de gelmiş. alakaya demli çay yollayın beyefendiye :)

  vahşi kapitalizimin ve ihtiyaç üzeri üniversite ve bölüm açmanın acı bir sonucudur. ülkede zaten okumanın da emeğin de kıymeti yok. boşuna ihtiyaç üzeri mezun peyda oldukça da şirket sahipleri "sokaklar x ile y ile dolu. biri olmazsa diğeri düşük maaşa fit olur" diye düşünüp, çalışanı koruyan adam gibi yasa da olmayınca insanı asgari ücret civarına mahkum edebiliyorlar.
 • herkes 6 yaşından 24 yaşına kadar okuyor. herkes mühendis olabilir. mühendis olmak marifet değil, iş dünyasında faydalı olmak marifet. sermaye düşmanı mallar millete küfür ederek bu gerçeği görmezden gelebilir. ama türkiye'de de dünyada da işler böyle yürür.
 • mühendis olmak elbette marifet değil ama o kadar yıllık emeğin karşılığı da 1500-2000 tl gibi maaşlar değil üzgünüm. sermaye düşmanı değilim ama kafası yeterince çalışmayan birine bir şey anlatmaya çalışarak mallık yapıyor olabilirim. bunu kabul edebilirim.

  her 1500-2000 tl maaş alan adam da zaten boş gezenin boş kalfası, şirketine hiç para kazandırmıyor, hepsi sabah gelip akşam gidiyor. hayır yaram da yok, ben bu tip maaşlara çalışmadım hiç çok şükür ama sanki şirketler bu eleman para kazandırıyora çok bakıyormuş gibi yarrak kürek konuşmayın.

  adam en basitinden fazla mesai ödemiyor aloo. sen o şirket için saatlerini, günlerini harcıyorsun ve karşılığını alamıyorsun. bu adam ağlamasın da ne yapsın. ağlayana laf edeceğine biraz da ağlatana laf et.

  yarın bir gün işlerin ters gider, yarrak gibi ortada kalırsın, haklarını alamazsın o zaman da "şörköte foydolo olmok morofet" dersin belki :)