• yalnızca mühendislik mi? memlekette ip atlar gibi diploma alıyor millet.
  • katildigim onerme. cidden yata yata 4 senede mezun oldum. hazirligi da atlamistim, 5 senelik okul 4 senede bitti. muhendis istedigini alabilmek icin calismali, farkli yollar uretmeyi pratik yaparak ogrenmeli.

eski anadolu universitesi elektrik-elektronik muhendisligi, simdi eskisehir teknik universitesi olmus.
  • kontenjanlarin da azaltilmasi ile birlikte destekledigim fikirdir.
    bizde malesef ehliyet gibi diploma da bir vatandaslik hakki olarak goruluyor, hayir bunlar belli bilgi ve yaklasimlar kazanilip, sonrasinda kazanilan belgeler, hak degil.
  • mühendislik fakülteleri kolay diyenin ağzına kürekle vurasım var. olum ben 7 yılda mezun oldum lan ne kolayından bahsediyosun.
    (bkz: tamam ben sakinim)
  • kendi bölümüm için geçerli olmayan önerme. hiçbir okulda kolay olduğunu duymadım. girmesi kolay çıkması imkansız diye bilinir. (bkz: fizik mühendisliği)
  • zorlaştırmak gerekli değildir. tıpta olduğu gibi, sıralama sırası koyarsanız çöple samanı birbirinden ayırabilirsiniz. gerisi zaten alt yapı ve eğitim politikası sorundur.
  • zorlaştırma demeyelim de yetkinleştirilmelidir.

laboratuvar görmeden, neredeyse barajı geçen adamın mühendislik kazanıp yata yata mühendis olduğu ülkemizde mühendisler çoğu zaman kendi işini yapamıyor. yapanların da çoğu tecrübesiz diye düşük ücretlerle başlıyor. eskiden 19 üniversite vardı, şimdi de o 19 dan mezun olanlar düzgün iş bulabiliyor, torpilleri yoksa diğerleri ya imza gerektiren sektörlerde diplomasını kiralıyor ya da bankacı vs olup eğitim aldığı branşlardan bambaşka şeylere yöneliyorlar.
  • mühendislik fakültesi yeterince zor zaten, özellikle teknik üniversitelerde, asıl çözüm mühendislik fakültelerine girişin zorlaştırılmasıyla olur çünkü mühendislik fakültesine girip mezun olamamak bir insanın geleceğiyle oynarken, en baştan mühendislik fakültesine giremezse kendine daha uygun bir yer seçme şansı olur.
  • yeditepe bilgisayar mühendisliğinde son sınıf okuyan biri olarak ,bize bulaşmayın hayvan gibi zor zaten şuan.fakat genel olarak doğru bir önerme.

buna ek olarak , müh.fak. zorlaştırılırken havuz derslerinin sayısı azaltılmalı bence.salt bölüm derslerinin miktarı artırılmalı , mesela yakın bir arkadaşım endüstri mühendisliğinde adam 2.sınıfın son döneminde bölüm dersini ilk defa alıyor.

bilemiyorum belki bizim okulun dandikliğindendir ama ben bu yök'ün koyduğu havuz derslerine kılım.
  • alternatif fikir olarak, eğitim illa kitlesel olacaksa, fundamentals of engineering sınavı benzeri bir sınav da mühendis unvanı almak için ön şart olarak koyulabilir. vaktinde tmmob öğrenci komisyonlarında bu tarz girişimlere, ne olduğunu anlamadan karşı çıkmıştım. oysa ki, bizim gibi kalabalık bir ülkede seçme-elemenin sürekli olması liyakatı kısmen arttırıcı etki yapacaktır. atılan her adımda yeniden sınanmak toplumumuza iyi gelecektir.
hesabın var mı? giriş yap