şükela:  tümü | bugün
  • şöyle bir düşününce iyiden iyiye boşa zaman kaybı olduğunu anladığım fakültedir. türk piyasası hammadde ve ara eleman üstüne kurulu bir sektöre sahip. malumunuz olur ki bu sektörde pek mühendislik namına şeyler yapılmıyor. çoğu zaman işleri ustaların, işçilerin ve teknisyenlerin götürdüğü ortada.

o halde neden mühendislik okuyarak zaman kaybediyoruz ki. mühendislikten çok daha kolay olan ve insanın sosyal becerisini arttıran, sanat yönünden geliştiren, dünyaya bakış açısını değiştiren bir çok bölüm varken neden mühendislik? neden mezun olduktan bir süre sonra kullanmamaktan iyice körelip yok olan koca 4 yılda binbir zahmetle verilen dersleri görür ki insan ne gerek var ki?
  • okulu bitirmeden açsaydın başlığı.
    tanım: ülke için doğru tespit.
  • neden olacak, turkiye'den siktir olup gitmek icin amk.
  • amerikalıların uzun yıllar önce fark ettiği gerçek... nasıl olsa okuyan 3. dünya ülke insanları var, kafaları da çalışıyor maaşallah..

(bkz: #51772702)
  • (bkz: hmm i see)

yanlış olan önerme. zaten türkiye'de doğru dürüst üniversite yok, tabelasında üniversite yazan taş yığınları var. belki bu yüzden bir faydası yoktur.

ama yine de görüyorum ve arttırıyorum:

-mühendisleri "mühendislik fakültesi" adı altında yetiştiren kurumların mühendis yetiştirememesi-
  • annemler yüzünden bilgisayar mühendisliğini bitirdim. çünkü, tercih sıralamamı bile annemler yaptı.

bilgisayar yerine elektrik-elektronik okusaydım daha mutlu olurdum. hatta inşaat bile okusam daha kolay iş bulabilirdim.

tercih yaparken; aynı okulun elektrik-elektronik'inin puanından fazla olduğu için bilgisayar başa yazıldı.

17 yaşında girdiğim okulu 28 yaşında bitirdim.

okulu bitiremeyeceğimi anlayınca 2 yıllık bir okulu bitirdim ve bilgisayar mühendisliğini bitirmeden, annemlerin beğenmediği 2 yıllık okul sayesinde, medikal sektöründe işe girdim.

işe girdiğimden beri, annemler "nasıl olsa seni başka pozisyonda değerlendirecekler" dediler; ama değerlendirilmedim.

işe girmeden önce (işsizken) nerede çalıştığım sorulduğunda annemler, "özel bir şirkette çalışıyor" diyorlardı; o beğenmedikleri 2 yıllık okul sayesinde girdiğim işte de "özel bir şirkette çalışıyor" diyorlardı. "niye firma ismi söylemiyorsunuz?" dediğimde "geçici çalışıyorsun" diyorlardı.

sırf annemlerin bu tutumu ("nasıl olsa daha iyi yer bulursun" düşüncesi), hal ve hareketlerime yansıdığı için zam yapılmadı.

şimdiki çalıştığım yerde 1 yıl 1 ay 2 hafta 3 gündür çalışıyorum ve 8 aydır iş arıyorum ama bulamıyorum.

firmalar ya bir hafta- 10 gün deneme süresi olduklarını söylüyorlar (bu kadar kısa sürede neyimi deneyecekler?), ya da bir yerde çalıştığımı öğrendiklerinde telefonu kapatıyorlar.

annemlerin aselsan gibi yerlere işe soktukları kişileri bilmesem sıkıntı yok. ama böyle yerlere adam sokarken, beni işe yerleştirecek yer bulamıyorlar. (!)

annemler "oğlumuz mühendis" dedikleri bendeniz; fabrikada asgari ücrete çalışan işçinin teki.

eğer 8 aydır doğru düzgün, mühendis sıfatıyla (!) iş bulamıyorsam; mühendislik okumanın hiç bir artısı olmadığındandır. hatta götürüsü vardır.

annemlerin beni doğurduğu güne lanet olsun.

ayrıca daha 18'ini doldurmamış bir bireyin türkiye standartlarında kendi kararını kendi verebilme lüksü var midir merak ediyorum.
  • ya o bu değil de şu an kendi evimde kendi bilgisayarımla bu entry i giriyorsam mühendislik okuduğum içindir. ne kadar mühendislik yapıyorum diye baktığımda herkes br şeyler icat etmek zorunda değil sevdiğim bir işte çalışıyorum vs vs mühendislikten ne anlıyorsunuz bu önemli ben iyi ki de okumuşum. ülkemizde mühendis olmak zordur mühendislik yapmak imkansızdır falan filan bunları da başka bir gün tartışırız valla gençler seviyorsanız okuyun ben yaptım pişman değilim kendi ayaklarınızın üzerinde durabileceğiniz bir meslektir mühendislik.
  • hayatında alması gereken bütün önemli kararları başkalarına aldırtmış ve sonuç olarak başarısız olunca yine başkalarını suçlayan bazı yazarların "evet sorun bende" demek yerine mühendislik konseptini eleştirdikleri tespit.

ben de bu sene bilgisayar mühendisliği bitirdim. isteyerek okudum. başarılı da oldum (isteyerek okuyunca öyle oluyor). kendi projelerimi yaptım ve şu an kendi projelerimin pazarlama işlerini finanse edebilmek için yüksek maaşla işe girdim. mezun olduktan sonra işe girmek 1 ayımı aldı.

buradaki mevzu biraz "mühendislik okumanın bir artısı olmaması" değil de, okumaması gereken insanların mühendislik okuması gibi olmuş.

not: bir avrupa ülkesinde (fransa) de mühendislik eğitimi gördüm. sorun türk eğitim sisteminde değil sizde gençler. kendinizi geliştirmek istedikten sonra eğitim sistemi bir engel teşkil etmiyor.