şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
2012 entry daha
 • okumayın ve mutlu olun ya da okuyun ve pişman olun.
 • casio 991es plus alıp sahip olduğu bütün fonksiyonları öğrenmeleridir. ayrıca arkasına formül yazmamalarıdır, kontrol ediyorlar çünkü.
 • akıl sağlığınız için makina ve elektrik elektronik mühendisliğinden uzak durun. ben inat adamım çalışırım diyorsanız hoşgeldiniz.
 • 1-2 sene daha ders çalışıp tıp fakültesini kazanmaya çalışın..
 • okuyun okuyun 27 yaşındayım inşallah mezun olacağım. artık bir zahmet de olayım son iki dersi bekliyorum.

  pişman olduğum tek şey kaliteli bir üniversite de okumamak.(selçuk üniversitesi)

  şimdi aklınıza şu gelebilir dandik yeri anca bitire bilmişsin, kaliteli yerde okuyamadığın için pişmansın diyebilirsiniz.

  mevzu bitirmek değil, mevzu kendinize bir şeyler kalabilmek, keşfetmek, farklılıkları tanımak vs vs bu durumları da ücra köşedeki, ottan boktan üniversitelerde kazanamazsınız.

  senin amacın sadece paraysa hiç gitme
 • tüm söylenenlerin aksine herkes kendi şansını kendi yaratır. evet çalışmak gerekecek evet iş bulamayabilirsiniz, ilk başlarda çok saçma işlerde çalışabilirsiniz. ama bu işin sonrası var mühendisliğin 10 senesinde belki çok bi şeyiniz olmayacak ama sonrasında işler değişiyor. ama işlerin değişmesi için de iş size düşüyor. piyasadaki mühendis açığı olan konuyu bulun ya da kendinizi geliştirmek istediğiniz konuyu, uzmanlaşın ve sonuçta her şeyin farklı olacağını göreceksiniz. savunma sanayiinde, otomotivde ya da beyaz eşyada 10-15 sene geçiren mühendis şu an 1 milyonluk evlerde oturabilecek kadar para kazanacaktır. önemli olan planlamanızı doğru yapmanız. ben ostim-sincan serüveninden sonra hedeflerimi ona göre belirledim yeri geldi risk aldım işimi kaybetme pahasına rest çektim ama şu an halimden memnunum. ve türkiye’de birçok insan bu yoldan geçiyor. enseyi karartmayın seviyorsanız çalışırsanız başarılı olmama şansınız çok düşük. buraya kadar mühendis olduktan sonraki yaşanabilecek olayları inceledik şimdi de okurken yapılacakları inceleyelim. mühendislik uygulamadır, öğrendiğin en ufak şeyi uygula, matematiğin iyiyse sıradan mühendislere nasıl fark koyduğunu göreceksin. adam sonlu elemanlar yazılımı öğrenmiş iki tuşa basıyor, bi sorun çıktığında arkadaki matematiksel sebebi bulamıyor, analiz sonuçlarını yorumlamıyor. yeni yöntemler denemiyor. bildiğin memur mühendis. böyle olmayın gençler ne öğrendiğinizi bilin ve nerde ve nasıl kullanacağınızı öğrenin, sadece bilgi ile bocalarsınız. fakat yine de bir şeyler yaparsınız ama çok hata yaparsınız muhtemelen. hata yapma kısmını olabildiğince okulda stajda yapın. bi de mühendis dediğin adam entellektüel olur, makine mühendisleri üzerinden hep abaza muhabbeti yapılır ama gel gör ki entellektüel olarak kesinlikle iyidir bir çoğu. son olarak da bilindik üniversite seçin. illa odtü itü mezunu olma zorunluluğu yok, oturmuş uzun yıllardır eğitim veren bi kültürü olan üniversite seçin. ama unutmayın bu gibi üniversitelerde fırsatları siz yaratacak yarattığınız fırsatın peşinden de siz koşacaksınız. çalıştığım kurumda odtü, itü, gazi, hacettepe, tobb, gaziantep, sakarya gibi bir çok üniversiteden çok değerli insanlar var. söylediğim gibi enseyi karartmayın çalışın ve öğrenin.
 • endüstri iyidir
 • başarısız insanların referansıyla iş yapmayın.
 • mümkünse yazılım, bilgisayar, elektrik elektronik mühendisliği okuyun.

  dersi derste dinleyin, düzgün not tutun, anlamadığınız yer olursa “derste” hocanıza sorun. dersi derste anlarsanız sınava çalışırken çok rahat edersiniz.

  haliniz vaktiniz yerindeyse iyi bir vakıf üniversitesinde okuyun. burslu olursa tadından yenmez. yapacağınız çevre iş hayatınızda size çok yardımcı olacaktır.

  ders dışında katılabileceğiniz ne kadar sosyal etkinlik, grup, parti, konser varsa hepsine katılın.

  ınterrail vs şansınız varsa yurt dışına çıkın gidin gezin görün. hayata bakış açınız değişsin.

  sorunuz olursa özelden yazın, elimden geldiğince cevap vermeye çalışırım.

  tanım: genç kardeşlerimize yol gösterecek tavsiyelerdir.
 • 18 - 19 yaşina geldin, hala merak edip (bkz: calculus) ogrenmediysen, öklid'i pisagor'u ücgen saniyorsan, newton diyince aklina ilk elma geliyorsa, (bkz: maxwell) 'i (bkz: psg)'nin sol beki saniyorsan... yaklaşma!!! hele ki ingiliz dilini, incelikleri ile olmasa bile, iyi bilmiyorsan, mesela bir denklemi seri bir sekilde okuyamiyorsan. sakın sakın sakın!!!
  yazik etme hayatina.
  niye biliyor musun güzel kardeşim. ingilizce'de hazirlik sinifina yazdirdilar mesela seni. orada zayif temelinin üzerine cat pat bir şeyler ogreneceksin. e temel bilimlere hic bakmadin. onlar da ezbere dayaliydi, (bkz: maxwell) de bu arada futboldan emekli olmuş. nabican, hop yarim ingilizceyle (bkz: fkb) derslerine gireceksin. tren gecerken son vagondan binmeye calisacaksin omur boyu.
  yapanlar yok mu, var.
  1- mecburiyetten yapiyorsun. bes kurus para yok ailende, okuyup ev gecindireceksin ailene destek olacak, sonra bir gun yuva kuracaksin. mecbur kenarindan bir şeyler yapiyorsun ama (bkz: mesleki tatmin) konusunda, mümkün degil bir doktor bir öğretmen, polis, avukat, hemşire, hakim, memur, din görevlilsi gibi siginacak saglam bir limanin ve sosyal statün de olmadigindan, ve işinde hic bir zaman yeterli olamayacagindan, buyuk bir burukluk hayatin boyunca seni takip edecek.
  2- körelttigin bir merak duygun vardir. yaparsin. kendini bulursun. (bkz: maxwell)'in teknik direktörlük kariyerinden yakalarsin. ama kaybedecegin sagligin, özellikle gözlerin ve psikolojin, sosyal hayatin icin simdiden bir helva dokmeye başlamalisin. para kazanmak istiyorsan mutlaka, iktisadi ilimler akademilerine fakültelerini tercih et. gercek mühendislik para kazanmak icin yapilamaz cunku bu kadar yogun bilişsel faaliyete kac para alsan degmez.
  memleketin icler acisi halini konusmuyorum, onu biz halledecegiz, sen iş kuracak yaşa gelene kadar toparlariz.
80 entry daha