şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • "okumayın" ve "... mühendisi olarak söylüyorum okumayın" şeklinde başlayan entryleri okumayın!

  "bu mesleği yaparken zevk alır mıyım?" sorusunu kendinize sorduktan sonra gerçekten evet diyebiliyorsanız hoş geldiniz.
 • gencler, mühendislik demek ömür boyu calismak demek. bir doktor ve ya ögretmen kadar stabil bir işiniz olmayacak. lütfen kimse yanlış anlamasın ama özel sektörde kariyer düşünülüyorsa, yeniliklere açık olmalı ve kendini sürekli geliştirmelisiniz. yoksa modaniz geçer, siradanlasirsiniz.
  burada çok arkadaş yazmış, itu-odtu-bilkent vs diye. bunlarin dışında bir mühendislik yazacaksaniz ve bir cevreniz yoksa gerçekten işiniz çok zor. işiniz çok zor derken aslında sizin elinizde.
  bakın, mühendis olacaksaniz omrunuzun bir bölümünde çok calismak zorundasiniz. ya bunu zamana yayacaksiniz ya da kısıtlı dönemde essek gibi calisacaksiniz.
  okulu bitirdiğiniz zaman iş bulma sıkıntısı yaşamak istemiyorsaniz, okulun son yılı hatta 3.sinifta bir ise girip çalışmaya başlayin. haftada bir gün, iki gün calisin. harcliginizi cikarirsiniz, gerçek hayati ogrenirsiniz. bu calisma zamanında bir işi nasıl yapildigini değil neden yapıldıgini ogrenin. bakın her sirketin kendi yogurt yigisi vardir. biri x programi kullanir biri y programi kullanir. siz işin mantigini ogrenmeye calisin. oradaki en yetkin gordugun kişiye yapis ve ne ogrenebiliyorsan öğren. o mesaiye mi kaldı, sende kal.
  eğer ben bu kadar çalışamam diyorsaniz hiç girmeyin mühendisliği. rolantide takilirsiniz, ne kazandığınizla mutlu olursunuz ne isinizle. pişman olup bir ömür gecirmekte var.
  size bunlari 15 yıllık proje yöneticisi bir endustri muhendisi olarak yazıyorum. yukarıda yazdiklarimi ben yapmadım, bildiğin mal gibi yattım okul boyunca. endustri muhendisi zor bir bölüm değil, derse gitmesende geçersin. bu yattigim zamanın acısı 2-3 yıl gece yarilarina kadar calisarak kapattim. bakın laptopumu şimdi kapattım, halen çalışmaya devam ediyordum bu saate , bu basligi görene kadar :))

  son olarak, dil çok önemli. okuyacağınız mühendislik dalindaki tüm ama tüm yenilikler inanin tüm kaynakları ile internette. onu okuyup anlamaniz lazım en azından.

  ise alacagım yeni mezun arkadaşlarin yukarida ki ozelliklerine bakarak alırım. çok üzgünüm ama bir şekilde diğerlerinden ayrismaniz lazım. işte okurken çalıştim, şunu bunu öğrendim diyen adamla özel berkcan uniden mezun olmuş oran oranti yapamayan adam arasında çok fark var.

  özetle mühendislik okulla bitmiyor. omrunuz boyunca size yapisip kalacak. ona göre seciminizi yapın. hakkinizda hayırlısı olsun.
 • okumayın ve mutlu olun ya da okuyun ve pişman olun.
 • casio 991es plus alıp sahip olduğu bütün fonksiyonları öğrenmeleridir. ayrıca arkasına formül yazmamalarıdır, kontrol ediyorlar çünkü.
 • akıl sağlığınız için makina ve elektrik elektronik mühendisliğinden uzak durun. ben inat adamım çalışırım diyorsanız hoşgeldiniz.
 • 1-2 sene daha ders çalışıp tıp fakültesini kazanmaya çalışın..
 • okuyun okuyun 27 yaşındayım inşallah mezun olacağım. artık bir zahmet de olayım son iki dersi bekliyorum.

  pişman olduğum tek şey kaliteli bir üniversite de okumamak.(selçuk üniversitesi)

  şimdi aklınıza şu gelebilir dandik yeri anca bitire bilmişsin, kaliteli yerde okuyamadığın için pişmansın diyebilirsiniz.

  mevzu bitirmek değil, mevzu kendinize bir şeyler kalabilmek, keşfetmek, farklılıkları tanımak vs vs bu durumları da ücra köşedeki, ottan boktan üniversitelerde kazanamazsınız.

  senin amacın sadece paraysa hiç gitme
 • tüm söylenenlerin aksine herkes kendi şansını kendi yaratır. evet çalışmak gerekecek evet iş bulamayabilirsiniz, ilk başlarda çok saçma işlerde çalışabilirsiniz. ama bu işin sonrası var mühendisliğin 10 senesinde belki çok bi şeyiniz olmayacak ama sonrasında işler değişiyor. ama işlerin değişmesi için de iş size düşüyor. piyasadaki mühendis açığı olan konuyu bulun ya da kendinizi geliştirmek istediğiniz konuyu, uzmanlaşın ve sonuçta her şeyin farklı olacağını göreceksiniz. savunma sanayiinde, otomotivde ya da beyaz eşyada 10-15 sene geçiren mühendis şu an 1 milyonluk evlerde oturabilecek kadar para kazanacaktır. önemli olan planlamanızı doğru yapmanız. ben ostim-sincan serüveninden sonra hedeflerimi ona göre belirledim yeri geldi risk aldım işimi kaybetme pahasına rest çektim ama şu an halimden memnunum. ve türkiye’de birçok insan bu yoldan geçiyor. enseyi karartmayın seviyorsanız çalışırsanız başarılı olmama şansınız çok düşük. buraya kadar mühendis olduktan sonraki yaşanabilecek olayları inceledik şimdi de okurken yapılacakları inceleyelim. mühendislik uygulamadır, öğrendiğin en ufak şeyi uygula, matematiğin iyiyse sıradan mühendislere nasıl fark koyduğunu göreceksin. adam sonlu elemanlar yazılımı öğrenmiş iki tuşa basıyor, bi sorun çıktığında arkadaki matematiksel sebebi bulamıyor, analiz sonuçlarını yorumlamıyor. yeni yöntemler denemiyor. bildiğin memur mühendis. böyle olmayın gençler ne öğrendiğinizi bilin ve nerde ve nasıl kullanacağınızı öğrenin, sadece bilgi ile bocalarsınız. fakat yine de bir şeyler yaparsınız ama çok hata yaparsınız muhtemelen. hata yapma kısmını olabildiğince okulda stajda yapın. bi de mühendis dediğin adam entellektüel olur, makine mühendisleri üzerinden hep abaza muhabbeti yapılır ama gel gör ki entellektüel olarak kesinlikle iyidir bir çoğu. son olarak da bilindik üniversite seçin. illa odtü itü mezunu olma zorunluluğu yok, oturmuş uzun yıllardır eğitim veren bi kültürü olan üniversite seçin. ama unutmayın bu gibi üniversitelerde fırsatları siz yaratacak yarattığınız fırsatın peşinden de siz koşacaksınız. çalıştığım kurumda odtü, itü, gazi, hacettepe, tobb, gaziantep, sakarya gibi bir çok üniversiteden çok değerli insanlar var. söylediğim gibi enseyi karartmayın çalışın ve öğrenin.
 • endüstri iyidir
 • başarısız insanların referansıyla iş yapmayın.