şükela:  tümü | bugün
  • bitirince verilen diplomada "mühendislik tamamlama programından mezun olmaya hak kazanmıştır" yazması gereken saçma sapan icat.
    kamuda bir fark yaratmaz ama özel sektörde hiç olmazsa ne oldukları, nereden geldikleri belli olmalı.

öyle bir senede mühendis olunabiliyorsa benim götümün deliği niye bu kadar genişlemiş.
  • fen-edebiyat bölümü mezunları da bir iki sınava girip diplomalarını öğretmen olarak alabiliyorlardı bir dönem. iki sene önceydi sanırım. itirazlar sonucu cabuk bitti o şenlik. biz kalkıp o mühendislik bölümünü kazanabilmek için bir taraflarımızı yırtalım* sonrasın da hooop bir yasa ile ' siz de mühendis olabilirsiniz evlatlarım !'

ha tanımsa tanım : uyduruktan bir program.
  • 1 yıllık eğitim ne lan? onlara yönelik düşük puanla alan teknik eğitim fakültelerinde bol integral vs içerikli 2 yıllık hazırlık programı varken ve bu nedenle mezunları olması gerektiği gibi az iken 1 yıl ne la?
  • türkiye'de eğitim sistemi diye bir şeyin olmadığını göstermiştir.

kimse kusura bakmasın ama ya bu programı alanlar çakma mühendis olacak ya da mühendislerin alayı aslında mühendis değil. olay bu kadar basit.

kaldı ki şu da var mühendislere de öğretmenlik diplomasını versinler de mühendisler de onların nimetlerinden faydalansın. niye tek taraflı oluyor bu iş?

başlarım ben böyle işe.
  • içi boşalmış olan mühendislik kavramını daha da boşaltan program.

eskiden mühendis deyince doktor gibi bir tat bırakırdı ağızda. saygı duyulan, yetenek isteyen bir meslekti mühendislik.

artık pek bir anlamı yok. sınavda 5-10 tane basit matematik, fizik sorusu çözemeyen adam bile mühendis sıfatıyla anılıyor. hadi sınavda çok başarılı olamayabilirsin ama hiç matematik fizik bilmeden, bu konularda yeteneğin olmadan mühendis olamazsın. sebebi kelime kökünde gizli. herkes olmak zorunda değil zaten. üniversite giriş sınavlarında ilk 15-20 binlik dilime giremiyorsan mühendis olarak geleceğin pek parlak olmaz. tabi mühendislikte olay kendini geliştirmektir fakat bu sınavlarda temel düzey ölçülüyor. temelin yoksa işin sonu yaş.

toparlamak gerekirse iyi bir üniversite mezunu mühendis için bu tarz gelişmeler pek sorun değil. diğerleri içinse "mühendis" kavramı sadece "mühendisim, iş bulamıyorum" gibi sıkıntıları doğuracak bir etiket.
  • fen edebıyat programı mezunları nasıl yalandan ıkı formasyon dersı gorup ogretmen olabılıyor,atanabılıyorsa, ısın ıcınde yetısen, muhendıs gıbı sadece teorık bılgıler ısıgında degıl tam ortasında ruhunu dirhem dirhem yakan teknik ogretmenlerin sonuna kadar hakettıgı,su gunlerde gerceklesmesı beklenen haklı kazanclarıdır zannımc
  • 5-10 tane basit matematik, fizik sorusu çözüp mühendis olunacağını sananları üzen uygulamadır,
    bu adamlar zamanında tıp puanı ile teknik öğretmenlik okullarına girmek zorunda kaldılar bu küçümsediğiniz adamlar bu puanları almakla kalmadı uygulama anlamındada kendilerini geliştirdiler biraz araştıralım lütfen
  • şurada örnek soruları açıklamışlar. baktığımdan beri gülüyorum, bu nasıl olabilir anlamıyorum komik lan bu çok komik.
  • ösym tarafından aşağıdaki duyuru ile 21 temmuz 2013 tarihinde ankara’da yapılacak sınav.

örnek sorulara bakıldığında basit lise matematiği ile işsiz teknik öğretmenlere mühendislik ünvanı verecekler. böyle bir şey sadece ülkemizde oldur dedirtiyor ve tmmobun derhal el atması gereken durumdur.

[http://www.osym.gov.tr/…k-tamamlama-programla-.html http://www.osym.gov.tr/…k-tamamlama-programla-.html]

"3795 sayılı kanun'un 4. maddesi gereğince hazırlanan ve 07.08.1992 tarihli ve 21308 sayılı resmi gazete’de yayımlanan "teknik öğretmenler için düzenlenecek mühendislik programlarının uygulama esas ve usulleri yönetmeliği” ve bu doğrultuda alınan yükseköğretim genel kurulu kararı uyarınca, ösym tarafından teknik öğretmenler için mühendislik tamamlama programları giriş sınavı (2013-mühendislik tamamlama) yapılacaktır.

sınav, 21 temmuz 2013 tarihinde ankara’da yapılacaktır. sınava başvurma işlemleri 10 haziran 2013 tarihinde başlayacak, 17 haziran 2013 tarihinde sona erecektir.

sınava, aşağıda belirtilen programlardan mezun olarak “teknik öğretmen” unvanını kazanmış olanlar başvurabileceklerdir. sınava başvurmak isteyen adaylar, kılavuz ile aday başvuru formuna başvuru süresi içinde ösym’nin http://www.osym.gov.tr/ internet adresinden ulaşabilirler. kılavuz dağıtımı ve satışı yapılmayacaktır. kılavuzda başvurma, sınav, değerlendirme ile ilgili ayrıntılı bilgi yer almaktadır. sınava başvuracak adayların kılavuzu dikkatle incelemeleri gerekmektedir.

sınavda sorulacak sorular hakkında adayları bilgilendirmek amacıyla verilen örnek sorulara aşağıdaki bağlantıdan erişilebilecektir.

adaylara ve kamuoyuna duyurulur."