şükela:  tümü | bugün
 • bitirince verilen diplomada "mühendislik tamamlama programından mezun olmaya hak kazanmıştır" yazması gereken saçma sapan icat.
  kamuda bir fark yaratmaz ama özel sektörde hiç olmazsa ne oldukları, nereden geldikleri belli olmalı.

  öyle bir senede mühendis olunabiliyorsa benim götümün deliği niye bu kadar genişlemiş.
 • fen-edebiyat bölümü mezunları da bir iki sınava girip diplomalarını öğretmen olarak alabiliyorlardı bir dönem. iki sene önceydi sanırım. itirazlar sonucu cabuk bitti o şenlik. biz kalkıp o mühendislik bölümünü kazanabilmek için bir taraflarımızı yırtalım* sonrasın da hooop bir yasa ile ' siz de mühendis olabilirsiniz evlatlarım !'

  ha tanımsa tanım : uyduruktan bir program.
 • 1 yıllık eğitim ne lan? onlara yönelik düşük puanla alan teknik eğitim fakültelerinde bol integral vs içerikli 2 yıllık hazırlık programı varken ve bu nedenle mezunları olması gerektiği gibi az iken 1 yıl ne la?
 • türkiye'de eğitim sistemi diye bir şeyin olmadığını göstermiştir.

  kimse kusura bakmasın ama ya bu programı alanlar çakma mühendis olacak ya da mühendislerin alayı aslında mühendis değil. olay bu kadar basit.

  kaldı ki şu da var mühendislere de öğretmenlik diplomasını versinler de mühendisler de onların nimetlerinden faydalansın. niye tek taraflı oluyor bu iş?

  başlarım ben böyle işe.
 • içi boşalmış olan mühendislik kavramını daha da boşaltan program.

  eskiden mühendis deyince doktor gibi bir tat bırakırdı ağızda. saygı duyulan, yetenek isteyen bir meslekti mühendislik.

  artık pek bir anlamı yok. sınavda 5-10 tane basit matematik, fizik sorusu çözemeyen adam bile mühendis sıfatıyla anılıyor. hadi sınavda çok başarılı olamayabilirsin ama hiç matematik fizik bilmeden, bu konularda yeteneğin olmadan mühendis olamazsın. sebebi kelime kökünde gizli. herkes olmak zorunda değil zaten. üniversite giriş sınavlarında ilk 15-20 binlik dilime giremiyorsan mühendis olarak geleceğin pek parlak olmaz. tabi mühendislikte olay kendini geliştirmektir fakat bu sınavlarda temel düzey ölçülüyor. temelin yoksa işin sonu yaş.

  toparlamak gerekirse iyi bir üniversite mezunu mühendis için bu tarz gelişmeler pek sorun değil. diğerleri içinse "mühendis" kavramı sadece "mühendisim, iş bulamıyorum" gibi sıkıntıları doğuracak bir etiket.
 • "onca sene uğraşıp mühendis oluyorum adamlar ünvanımız alıyor" diyenlere bir cevabım var. bence bir makina mühendisiyim. kimse ünvanımızı falan almıyor. bu adamlar teknik öğretmen olmak için zaten bizim aldığımız derslerin yarısını alıyorlar. ondan sonra bir sınava giriyorlar bu sınavda başarılı olanlar kalan fark derslerini alıp mühendis oluyorlar. yani mühendislik eğitimi almış insanların aldığı eğitimin aynısını alıyorlar. o yüzden bırakın alsınlar adamlar atama alamıyorlar rakibinizin falan arttığı yok başarılı olan adam bu ülkede 35 milyon mühendis olsa yine başarılı olur. ülkenin eğitimli adama bukadar ihtiyacı varken saçma sapan karşı durmayın. kendini geliştiren mühendisin elinden kimse işini alamaz.
 • fen edebıyat programı mezunları nasıl yalandan ıkı formasyon dersı gorup ogretmen olabılıyor,atanabılıyorsa, ısın ıcınde yetısen, muhendıs gıbı sadece teorık bılgıler ısıgında degıl tam ortasında ruhunu dirhem dirhem yakan teknik ogretmenlerin sonuna kadar hakettıgı,su gunlerde gerceklesmesı beklenen haklı kazanclarıdır zannımc
 • 5-10 tane basit matematik, fizik sorusu çözüp mühendis olunacağını sananları üzen uygulamadır,
  bu adamlar zamanında tıp puanı ile teknik öğretmenlik okullarına girmek zorunda kaldılar bu küçümsediğiniz adamlar bu puanları almakla kalmadı uygulama anlamındada kendilerini geliştirdiler biraz araştıralım lütfen
 • şurada örnek soruları açıklamışlar. baktığımdan beri gülüyorum, bu nasıl olabilir anlamıyorum komik lan bu çok komik.