şükela:  tümü | bugün soru sor
  • fondue gibi bir yemek, peynir eritilerek yapılıyor, ekmek banıp yemesi acaip zevkli, tulum peyniri var içinde, muhtemelen karadeniz yemeği...
    (bkz: pafuli)
  • dogu karadeniz bolgesinde yerinde yedigim ve hala o lezzeti unutamadigim yoresel bir yemek. kurucesme`de pafuli de yapiliyor. gayet basarili bide istiklalde evin de yapiyorlar ama o kadar basarili bir calisma oldugunu soyleyemem. yemeyenler varsa mutlaka yemeli diye dusunduren bir baslik
  • trabzontarafında kuymak adını alan, insanı sürekli su ve çay tüketmeye iten yüksek kalorili karadeniz yiyeceği
  • tek başına yemesi, şehir çocuklarına özellikle, ağır gelen yemek...yanına hafif soslu bir makarna veya benzeri bir yemek almak, yemek sonrası tatlı yerine çay içmek tavsiye edilir...
    ne tür lokantada*** olunursa olunsun ekmeği o tereyağına banmadan yemek, muhlamaya* hakaret mealindedir...
  • (bkz: mihlama)
  • asıl peyniri koleti, asıl unu mısır unu olan, dibini görmeyenin bir daha iflah olmadığı, karadeniz'in en bandırgan yemeği..
  • mıhlamanın fındık-finduk bazlı başkalaşımı sonucu aldığı şekil, trabzon-akçaabat'ta kuymak adıyla bize verilen yağı fazla geldiğinde alışmamış bünyeye ağır gelebilcek besin
  • dibi özellikle tutturulursa ayrı bir tada erişen muhteşem karadeniz yemeği.

yıllar sonra gelen edit: bu benim için her zaman kuymak oldu; kutmak kalacak. ne muhlama, ne mıhlama... kuymak.
  • gelenek nedeniyle her sene minimum dört kere yemek zorunda kaldığım, bir de kuskusla birlikte yenilen bir yemek gibi bişey. tavadan yenir, minciden yapılır genelde.
  • minciden yapılmaz, bunun muhlamaya özgü bir peyniri vardır, telli peynir denir, uzun parca parça bir peynirdir. annem süper yapar, ben de daha yeni yapmaya başladım. muhlama malzemesi gelişiguzel olursa guzel olmaz. karadenizin bu dedigim telli peyniri, karadeniz tereyagı ve karadeniz mısır unu olması gerekir ki, gerçek tadı verilebilsin tadana.
    burda en önemli olay, tereyagında kavrulan mısırın iyice kavrulmasıdır ki, olay burda kopar zaten.
    rizeli kaynanaların damatlarına yaptıkları "enişte muhlaması" da pek mühim bir olaydır.