şükela:  tümü | bugün
 • büyücülerin büyü yaparken etrafta dolaşan şeytanları uzak tutmak için boyunlarına astıkları rivayet edilen tılsımlardan biridir. yahudilerin kullandıklarından farklı olarak: üzerinde 2 tanesi farklı fontta 3 a harfi, l, omega, g harfi bulunur. yıldızın tam ortasında altara benzeyen bir şekil vardır.

  (bkz: hexagram)
 • osmanlı parasında da kullanılmış sembol.

  http://img90.imageshack.us/…g90/4313/10lira18cv.jpg
 • karaman ve candar beyliklerinin bayraklarında da kullanılan semboldür.
 • zülfü kaküllerin amber misali'deki "mührüsüleymandan güzelsin güzel" dizesinde görünce, demek çok güzel bir şey bu diyerek mealini araştırdığımız mührüsüleyman, hakkındaki entrylerin hemen tümü davutla, süleymanla, yahudilikle alakalı olunca "ulan siyonizm türkülere kadar sirayet ettiyse cihadın vakti gelmiştir" şeklinde düşünenleri yanıltır şekilde, bir çiçek ismi aynı zamanda. güzelcene, güzelçenek bir çiçek konteksten anlaşıldığı kadarıyla. ya da türküdeki kız çirkin, pespaye bişe.
 • kanuni sultan süleyman 'ın kendi ihtişamını hazreti süleyman'a benzeterek bu mührü sık sık kullandığı rivayet edilir. barbaros hayrettin paşa da, hazreti süleyman'ın rüzgarlara emretmesine öykünerek bayrağına bu sembolü yerleştirir ki gemilerinden rüzgar eksik olmasın. dönemin osmanlı eserlerinde bu sembole sık sık rastlanır. hatta kanuni dönemi şairlerinden baki 'nin şöyle bir beyiti var:

  "mest olup uyurken öpmüş la’l-i cânânı rakîb
  ehremenler hâtemi almış süleyman bîhaber"

  anlamı: "sevgili uyurken ifrit dudağından buse çalmış, yani devler mührü çalmışlar da süleyman'ın haberi yok."
 • hinduizm'de shatkona olarak bilinen alti koseli yildiz. atesi temsil eden shiva'nin yildizi ile suyu temsile den shakti'nin yildizlarinin icice gecmesinden olusur. birlikte kadin ve erkek birligini ve chakra'nin kalbini temsil eder.

  bazi hindu tapinaklarinda bu yildiz ile svastikayi yanyana gorebilirsiniz.
 • alti koseli yildizi meydana getiren 13 adet bes koseli yildizdan olusan muhur. ve bu onuc yildiz, ezel ve ebed icinde, tanri ve insanin birlikteligini semzolize ediyor. suleyman'in bes koseli ve ortasinda daire olan yildizini ise bir rivayete gore, buyuculer yildizin ortasindaki daireye girerek, kotu ve ugursuz guclerden korunmak amaciyla daire sinirlarini kale olarak kullanirmis.
 • sadece yahudilikle ilişkilendirilmese de islam ile ilişkilendirmek için israiliyyatla uzun süreli ve seviyeli bir beraberlik yaşamak gerekir. hermetizm ile islam da aynı potada erirse karşımıza başka bir new age gaydiriguppağının çıkması dahi mümkündür. oturup "hadi bir enoch'un kitabını okuyup sevaba girelim" tarzı konuşan bir müslüman da pek olası da değil zaten.

hesabın var mı? giriş yap