şükela:  tümü | bugün
  • bir üniversitenin mezuniyet töreninde gençlere yaptığı konuşmada bunları söylemiş eski coca cola ceo'su.

- başarısız olmaktan korkmayın.
    - aktif ve esnek olun.
    - insan ilişkilerine önem verin.
    - sizi her gün azimle yataktan kaldıracak ve güne başlatacak bir tutku bulun.
    - her zaman yeni insanlarla tanışmaya ve yeni bir şeyler öğrenmeye açık olun.
    - hiçbir zaman yalnız yemek yemeyin. tek başınıza yediğiniz her yemek kaçırılmış bir fırsattır.
    - başarıyı en kötü şekilde kullanmak, onunla övünmektir.
    - akıllı riskler almaktan korkmayın.
    - her gün yeni bir şeyler öğrenin.
    - hem herçekte hem de mecaz anlamda kendi çantanızı kendiniz taşıyın.
    - hayatınızda en iyi yol göstericiniz başarısızlıklarınızdan çıkaracağınız derslerdir.
    - yardıma muhtaç kişilerin ihtiyaçlarının karşılanmasında rol alın.

görsel.

düzeltme: 'ezber bozan' kısmı bence de tırnak içinde bu arada.
  • --- spoiler ---

insan ilişkilerine önem verin.
    --- spoiler ---

acayip ezber bozmuş valla.
  • muhtar kent'in acilen beştepedeki muhtarlar toplantılarına katılıp feyz alması gerektiğini görmüş olduk.
  • piyasada bulunan bir çok kişisel gelişim kitabında yazan tavsiyelerdir.
    meslekî anlamda başarılı olmuş bütün insanlar, aşağı yukarı aynı "öğütleri" verirler.

yalnız; hani bir yemeğin bütün malzemesini bilirsin ama lezzetli olması için bir "püf noktası" vardır ya, onu da usta aşçılar kimseye söylemezler mesela...
    hah işte, bu şahane kariyere sahip insanlarında meslek hayatlarında çeşitli "püf noktaları" vardır ve asla kimselere söylemezler.

ve tamda bu "püf noktaları" sayesinde, o kariyeri başarılı bir şekilde inşa etmişlerdir.

özetle; beylik "öğütlere" takılma kardeşim, işin özü "sırlarda".*
  • gerçekten ezberimi bozdu çünkü ben

- başarısız olmaktan korkuyordum.
    - pasif ve katı olmam gerektiğini sanıyordum.
    - insan ilişkilerine önem vermenin saçma olduğunu düşünüyordum.

vs...vs...

yani özetle;

özgür demirtaş'ın attığı tweetler tadında öğütlerdir. (bkz: #72889842)

hepsi 1000 yıldır bilinen doğrulardır ve yapan kişinin ego tatmini yapmasından başka bir işe yaramazlar.

bu öğütlerden sonra bir de ali sabancı'nın sıfırdan başlama videolarını izleyin cillop gibi olursunuz.
  • püf noktası var aslında, bu tip söylemlerin alayı piramidin tepesindeki insanların altta kalanları kontrol etmek amacıyla güleryüzle söylediği şeylerdir.

misal: hata yapmaktan korkmayın
    altyazısı: siz hata yapın ki ben de bundan nemalanayım oh mis.

gider de gider.