• iş saatlerinde yerinde olmayan muhtarların yüzde 60 ı kadın.bir çoğu mahallenin muhtarından çok mahallenin ağası gibi goruyor kendini.sanarsın hepsinin kendisine ait kişisel siyasi partisi var.ne zaman gitsem muhtar hanım şuan yerinde değil işi vardı çıktıyı duyuyorum.veznedeki kız işleri halledip yolluyor.muhtar muhtemelen ya altın gününde ya kuaförde manikürcüyle sohbetteymiş gibi bir izlenim bırakıyor.bizim muhtar 15 senedir aynı zaten ondan oncesinde de babası muhtardı.babasının yanında çalışırdı işi babasından öğrenmişti.babası vefat etti kendisi geçti.sizi severlerse kanları ısınırsa kişisel telefonlarını veriyorlar zaten bişey oldugunda gitmeden arıyorsun.bu işler türkiyede zaten hep böyle dönüyor. tatlı sohbet ve samimiyetten ibaret işleri hızlı ve kolay yürütebilmek.

her neyse muhtarlığa 26 yaşımı çoktan doldurmuş ve bitiriyor olmamla birlikte adaylığımı koyuyorum.bekle beni suadiyem ben geliyorum.
  • 3 dönem üst üste muhtar olan birinin oğlu olarak yazıyorum bu satırları.

son seçimlerde muhtarlığı kazanamadık. çünkü muhtar maaşları ciddi arttı. sanıyorum 1600 tl civarı.

babamın ilk muhtar olduğundaki maaşı hiç hatırlamıyorum. sadece 2009 yılında 240 tl civarındaydı. bu muhtarlık böyle ikametgah verip 5 tl alan mahalle muhtarlığı değil yanlış anlamayın. nüfusu 100 civarı olup kimsenin olmadığı (daimi 2 - 3 hane) yazları kısmen kalabalık (8-10 hane) bir köy.

muhtarlık süresince babam sürekli sağa sola gidiyordu. yok kaymakamla toplantı , yok köyün suyunda sorun var al kazma kürek git , yok ormanda bi bok olmuş falan filan. he birde köyün minibüsü vardı. iki üç tane ihtiyarı cuma günü köyden indirmek için (cuma günleri bağlı olduğu ilçede büyük bir pazar kurulur.) sabahın 6'sında kalkıp köye çıkıp indirmeler. lan çekilecek dert değil ama babam dert çekmeyi seviyor. neyse efendim bu süre zarfında çok şey yaptı sağ olsun. öteki tarafta işine yarayacak üzerinde çok hak var.

sayısız şikayet , sayısız iftira , mahkemeler. düşün ki bir köyde yaşıyorsun ve tamamına yakını akraban ama çoğu şerefsiz.

neyse efendim biz bu zamanlarda muhtarlık yapmış adamın evladıyız. şimdi muhtarlık yapmakta ne var yani.

edit: imla
hesabın var mı? giriş yap