• 3 çeşit gelir vergisi beyannamesinden biri..."muhtasar vergisi" diye bir şey yoktur, bunun yanlış biilindiği anlaşılıyor, muhtasar bir beyanname çeşididir..belirli kurum ve kuruluşlar vardır, bunlar gelir vergisi stopajı yaparak ödeme yapmakla yükümlüdür, bunlara vergi sorumlusu denir.. örneğin bir işveren çalışanlarına verdiği brüt maaş üzerinden gelir vergisi kesintisini yapar, çalışanlarına neti öder..stopajını yapmakla yükümlü olduğu bu vergilerin vergi dairesine beyan edilmesine yarayan bir beyanname türünden başka bir şey değildir muhtasar..vergi falan değildir..bilelim, bilmeyenleri uyaralım, bilmiyorsak da sallamayalım..
  • asgari ucretli calisanlarin 10'u gecmeleri halinde her ay,10 kisinin altinda ise 3 ayda bir,isveren ayrica kira oduyorsa bunun %20 gelir vergisi stopaji ile % 10 fon kesintisini gostermekle yukumlu oldugu ve serbest meslek odemelerinin de ayni sekilde gosterilmesi zorunlu olup isverenin bagli oldugu vergi dairesine doldurup vermek ve gerekli odemeleri yapmakla isverenin yukumlu oldugu bir cesit beyannamedir...takip eden ayin en gec 20 sine kadar vergi dairesine verilip odeme yapilmalidir.
  • sirketlerin, bir sekilde iliskisi oldugu (kiracisi oldugu mal sahibi, calisanlar gibi...) ve mukellef oldugu halde vergisini direk kendi beyan edip odemeyenlerden devlet adina stopaj yoluyla kestigi vergileri beyan ettigi beyanname. son duzenlemelere gore bir sonraki ayin 20sinde beyan edilip 25 ya da 26sinda (tam hatirlamiyorum) odenir.
  • ismini bi türlü öğrenemediğim bu vergiyi yatırmaya çalışırken, stopaj disguisei altında muhtasar olduğunu öğrenip, bildiğin iq, hayat, anlam arasında gidip gelmiş, tekrar yapıcı anarşizmin ne güzel birşey olduğunu hatırlamışımdır. bu derece önemli bişi bu. bildiğin dert!