şükela:  tümü | bugün
  • eskişehir-ankara karayolunda bulunan güzide tesistir. ankara'ya gidiş yönündedir, sivrihisardaki nasreddin hoca tesislerinden geridedir falan filan...ayrıca, girişinde, muhteşem tesisimiz kamerayla korumaktadır gibi bir şeyler yazıyor. öyle muhteşem bir tesis olmadığını da ekleyeyim.

atıştırmalık bir şeyler almak için içeri girdiğimde, sağa sola bakınırken adamın teki bana elindeki peynir parçasını verdi. aslında elime tutuşturdu desem abartı olmaz. şaşırıp "bu nedir?" dediğimde tereddütsüz biçimde "kaşar" cevabını yapıştırdı. işte o hazırcevaplık ve müşteriyi tongaya düşürme taktiği için bile yine gidilir bu tesise. ilginç olan şu ki, "kaşar" cevabının gerisi gelmedi ve amca beni kaşar parçasıyla başbaşa bırakıp dışarı çıktı. lan belki almaya karar verdim, tadını sevdim. böyle gamsız satıcı düşman başına. müşterilik hayatımda bu kadar savunmasız kalmamış, rencide olmamıştım. resmen gururumla oynadın amca. elimde kaşarla kalakaldım*.

ballı gözleme ve alabalık yapıyorlar. kaşar da güzeldi laf aramızda ama hijyen konusuna önem verenler elden yemesin*.
  • muhteşem kelimesini bir sıfat değil bir isim olarak kullanan mekan. zira adı 'muhteşem tesisler' olurdu o takdirde. ayrıca ballı gözlemesi enfestir bu mekanın. öyle ki, zaten gayet tok olan üç kişi, ısmarladıkları gözlemenin son lokmalarında bir paylaşım kavgasına tutuşmuş, çözüm olarak ikincisini sipariş etmiş ve sonunda aynı kavgayı tekrarlamışlardır.
  • ballı gözleme olayını bana tanıtan ve bende heryere eskişehir üzerinden gitme hevesi uyandıran mekandır. sabahın ilk ışıklarıyla birlikte yenilen ballı gözleme ve yanında verilen tulum peyniri-dövme sucuk ikilisinin yanında su bardağında çay da içerseniz fenafillaha ulaşmanız pek muhtemeldir. bu arada dövme sucuğu da kangal kangal satıyorlar. bir kangalı ortalama 1 kilo geldiği için pahalı gibi geliyor insana ama tadı gerçekten muhteşem.
  • o sıkıcı bursa- ankara yolculuğunu zevkli kılan tek yerdir benim gözümde. sanırım bende şöyle bir bug var. sipariş ettiğim yemeğin yanında beleş ne getirilirse getirilsin ben dünyanın en mutlu insanı oluyorum. onun parasını ödemedim ya, sanki acayip zengin oldum gibime geliyor. muhteşem tesislerine de eğer sabahın erken saatlerinde giderseniz söylediğiniz gözlemenin yanında (ki hem kaşarlı hem de ballı kaymaklı gözlemesi pek güzel oluyor. istiyorum ulan!) sucuk, peynir, domates, salatalık getirerek karnınızı bir güzel doyuruyorlar. kahvaltı saati harici gittiyseniz de yine gözleme, sucuk, kızartılmış mantar, pek bi enteresan olan lahana sarması ve köy yoğurduyla mideniz bayram ediyor. dediğim gibi bu kadar şeyi yedikten sonra sadece gözlemenin parasını vermek benim gibi şebeklerin suratında "ehehe" şeklinde eblek bir gülümsemeye sebep oluyor.
    ayrıca en son gittiğimizde koskocaman bir köy ekmeği vererek beni dünyanın en mutlu olmasa bile 2. en mutlu insanı yapmışlardır.

http://geldim-gordum-yedim.tumblr.com/…kisehir-yolu
  • sattıkları ana ürünü yanlış adlandıran işletme. ballı kaymaklı gözleme değil o, bildiğin yumurtalı gözleme. hatta omletli gözleme filan. yumurtaya hassasiyeti olanlar uzak durmalı.
  • mevsiminde masalara ikram ettikleri muhteşem pembe ince kabuklu domateslerden tohumlarını ayırma ve daha sonra ekme/dikme sözü alma kaydıyla müşterilere de yanlarında götürmek üzere bir miktar verirler, iyi de ederler, yerli doğal mis gibi domates yayılsın. ha bir de sevdikleri müşterilerini cok zayıflamış gördülerse "ne o kaymak sevmiyor musunuz" diyerek tabağı götürüp üzerinde torpilli kaymağı ve petek bal dilimiyle geri getirirler.
    insanın yolculuğunu güzelleştirir bu mekan.
  • yıllar önce bir duvarını kaplayacak büyüklükte devasa bir tüplü televizyonu* olan mekandı. derinliğini siz tasavvur edin.

ya da ben çok ufaktım.
  • yanda ismini gorunce usudum, nasil bir yer siz anlayin. temmuzda bir gece ankaraya giderken durmustuk, saat 3-4 falan, arabaya binerken yaniyorduk zaten klima acik surekli gidiyoruz falan.
    sen arabadan in, iki adim at, o kadar soguk ki dislerim birbirine vuruyor. ulan dedim karasal iklim, bir kurtulamadik senden. ama ilk balli gozlemeyi orda gormustum, ha hala hic yemedim ama gormustum yani.
  • (bkz: düve) etinden yaptıkları (bkz: dövme sucuk) dillere destandır. her geçişte alınır. (bkz: yanturalı) sucuk ile yarışır belki de geçer.
  • siparişleri getirmek için saatlerce bekleten, birbirinden habersiz iş yapıp, 3 farklı sipariş alan garsonları olan, bir sucuk ekmeğe 25 tl, sade gözlemeye ise 17.5 lira fiyat istemiş işletme. tutturduguna tabii... tavsiye etmem.