şükela:  tümü | bugün
709 entry daha
  • neden bazı kesimler tarafından böylesine eleştirilmiş, izledikten sonra hiç anlayamadım. yani kafamı yobaz mode on haline getirip de düşündüm, ı-ıh. bildiğimiz tarihe göre bile dahi az yansıtılmış. kaldı ki bilinmeyenler. bu yüzden, eleştirenlerde kasıt olduğunu düşünüyorum. ya bir tezgah var, kimlerin aynı gün gazetelerinde manşetten yuhladıklarını biliyorsunuz, ya bu adamlar bilerek bunu yapıyorlar, osmanlıyı tartışmaya ve belki bir nevi her şeyi ile kabullendirmeye, belletmeye yönelik ya da bildiğiniz sıradan gündem değiştirme operasyonlarından. hani şu memur ve emekli zammı için enflasyonu tüfede 0,52 gösterip benzine yüzde 4 zam olayları.

kostümleri, özellikle kadın oyuncular başta olmak üzere oyuncu performansları, kadrosu, her ne kadar animasyonlar ben animasyonum diye bağırsa da verilmiş olan emek keza dizilerimizde pek olmayan bir durum, hürrem ve kanuni bazlı olabilecek belki de en iyi kurgu, en azından başından o kokuyu veriyor, yani türkiye'desiniz malzeme bu tekniğiniz bu hikayemiz bu diye düşündüğümüzde, mevzusunda olabilecek belki de en iyiye yakın yapım denebilir.

halit ergenç'in bir röportajda dediğine göre şimdilik 4. bölüme kadar çekilmiş, sabırsızlıkla bekliyorum. ayrıca dizinin tarih danışmanı erhan afyoncu, başta yazdığım kısıtlamalara neden olarak da düşünebiliriz ama fikriyatı ne olursa olsun ülkenin osmanlı tarihi alanında başı çeken isimlerden. hatta kendisinin danışmanı olduğu dizi, muhafazakar kesimden öylesine bir tepki alıyor. bilmiyorum kanuni'nin ne yapmasını bekliyorlardı dizi boyunca acaba? kardeş sohbet var mı? diye divana gidip maklube eşliğinde çay mı içirilecekti adama?

yaşamının olgun ve önemli evresini belki de yaşamını adadığı bir kadın var ortada, ölümü ile yıkılıyor ve hakkında yapılacak bir yapımda bunun mevzusu edilmeyecek de ne olacak? sırf savaş ve tarihi bilgi üzerine dizisi istesem kaldı ki bunun adı belgesel olur, yüzlerce kaliteli yapım var. ayrıca şunu da eklemem gerekir, fragmanlardan herkes yorum çıkarıyordu, fragmanlar dizinin kalitesini hiç yansıtmamıştı, fragmanlardan oluşan beklentinin çok üzerinde olmuş.
  • haberturk'ün tek konuştuğu konu bugünlerde ama haklarını yemeyelim arada bir haber de yapıyorlar.
  • osmanlıcılara* bedava reklam yaptırtan dizi olarak türk televizyon tarihine geçmi$tir.

ne aşk-ı memnu ne fatmagül'ün suçu ne dizilerinin konusundan rahatsızlık duymayan kitlenin padi$ah -harem ws. konularında duyduğu rahatsızlık ayrı bir entry konusu olabilir tabii ki; ama bu rahatsızlık, eylem boyutuna ta$ınca yapımcısına ve kanalına reklam ve reyting olarak yansımı$tır.

kanuni bile bu kadar muhte$em olmamı$tır.
  • diziyi eleştiren kesimin çok büyük bir bölümünün açılış cümlesi şu: "diziyi izlemedim ama..."

ya abi, 1 dakikalık fragmandan yola çıkıp eleştiri yapmak, onu geçtim sağda solda eyleme meyletmek falan nasıl kafaların işi? adam almış eline yumurtayı, show tv merkezini basmış, polis olmasa belki içerde ne var ne yok kıracak göçertecek, açıklamasına başlamadan önce diziyi izlemediğini vurguluyor utanmadan. iş misiniz sipariş misiniz anlamadım ki.
  • diziyle ilgili tartışmalar aklıma cem yılmaz'ın bir tat bir doku zamanlarındaki izciler ile ilgili bölümü getirdi. adam o zaman baya dalga geçmişti bu karikatürü, diziyi veya filmi ciddiye alıp eleştirenlerle. sene olmuş 2011 hala tartışılıyor diziler fln. olm senaristler her dizinin köşesine dipnot kaynak kıçım yazamazlar ki.* birazcık sen de çaba göstericen.

ilgili video için:
    http://www.youtube.com/watch?v=rvsdd-qpkei

bu kadar tartışmaların üzerine cuk diye oturuyor yeminle.
  • dizi eylemi gibi fantastik bir hareketin nedeni olmuş dizi.
    ben bunun ilk bölümünü baştan sona kadar izledim. beğendim de. adamlar uğraşmış. çekimler için platolar oluşturulmuş, kıyafetler falan desek zaten apayrı bir dünya. ama sonuç olarak bir diziden fazlası değil. . ama aynı zamanda bu bir belgesel de değil. bu yüzden de, tarihsel hatalar var, hiç olmamış gibi eleştiriler anlamsız. sonuç olarak yapılan iş para kazanmaya yönelik bir "iş". ayrıca senaristler wikipediadan "kanuni sultan süleyman" yazıp aratmaktan fazlasını yapmıştır; bu konuda araştırmacı ruhlu dizi severler içlerini ferah tutabilirler.
  • an itibariyle ntv radyo'daki haber özetlerine göre; rtük'ten uyarı almış dizidir..

(bkz: ya ben lan neyse bir şey demiyorum)
  • hüseyin kuzu da hakkında kelam etmiş, ne iyi etmiş. şöyle:

tamamı: http://www.sadibey.com/…-sinema-ve-kiliclari-cekmek

bir kısmı:

"muhteşem yüzyıl” yayına başlayınca, her zaman olduğu gibi, herkes tarih konusunda döktürmeye başladı. tarihimize karşı muhafazakâr (!) olanlar, dizideki olguları sayıp dökerek, tarihi gerçekleri saptırdığı için (!) dizinin yasaklanması gerektiğini, onlara karşı duranlar ise bunun “sansür” olacağını, sanatçının istediği yorumu yapabileceği iddiasındalar. daha temkinli olanlar, “durun bakalım, dizi biraz daha ilerlesin” diye cevaplarını şimdilik erteliyorlar. sade vatandaş ise rtük’e yasaklama başvurusu yağdırmak konusunda reyting rekorları kırıyor. medya ilkokul çocuğuna dahi kamerayı doğrultup fikrini soruyor. o da anası ve babası gibi, ilkokuldan beri kendisine öğretilen klişeleri “istiklâl marşı” okur edasıyla tekrarlıyor.

oysa bu bir fırsattır. tarihçiler bir ülkede tarih biliminin eğitiminden, sanatçılar da sanatın tarihe bakışını halka anlatmaktan sorumludurlar. siyasetçiler ve kurumlar ise şu çarpık gürültü karşısında kitlelerin baskısına boyun eğmesin yeter. medya ne güne duruyor?"
  • ntvmsnbc'de derya tulga ile yapılan röportajdan kesitler:

şunu da belirteyim kanuni’nin harem hayatına karışması da söz konusu değildi. dizide gösterilen harem sahneleri kurgu. cariyelerle içli dışlı olamazdı. padişah bekler ve ona bir cariye sunulurdu. cariyeyi seçen de valide sultandı.

sultan beğenmemişse o cariyeyle sadece bir geceyi beraber geçirirdi. beğendikleri ile daha fazla zaman geçiriyorlardı. bu arada birlikte olmayı sadece cinsel olarak düşünmemek gerekiyor. örneğin hürrem sultan, tek başına padişahı ele geçirirken bu cinsel cazibeyle açıklanamaz. ayrıca kendisi yaşlandıkça kocasına genç cariyeler de sunmuştu ama kocasını elde tutumayı da bildi.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25170475/
  • rtuk'un, su an icin, uyari cezasi verdigi dizi. bunun devami da gelebilecek. (bkz: muhteşem yüzyıl dizisinin yayınlanma hakkı)

http://www.ntvmsnbc.com/id/25170341/
9625 entry daha