şükela:  tümü | bugün
 • dizinin yeni ismi. destan yazaymışsınız.

  http://www.fox.com.tr/…kosem-bagdat-fatihi-iv-murad

  dizinin adı ne güzel yalnızca "ıv. murat" olacaktı, hay yapacağınız işi. bu işler isimle olsaydı ilk dizinin adını da "muhteşem yüzyıl sultanlar sultanı, hakanlar hakanı hükümdarlara taç veren allah’ın yeryüzündeki gölgesi, akdeniz’in ve karadeniz’in ve rumeli’nin ve anadolu’nun ve karaman’ın ve rum’un ve dulkadir vilayeti’nin ve azerbaycan’ın acem’in ve şam’ın ve halep’in ve mısır’ın ve mekke’nin ve medine’nin ve kudüs’ün ve diyarbekir'in ve kürdistan'ın ve bütün arap diyarının ve yemen’in ve daha nice memleketlerin ki, yüce atalarının ezici kuvvetleriyle fethettikleri ve kendisinin dahi ateş saçan zafer kılıcıyla fetheylediği nice diyarın sultanı ve padişahı sultan bayezıd hân'ın torunu, sultan selim hân'ın oğlu, kanuni sultan süleyman" koyardınız. koymadınız ama hâlâ bilmemkaç kıtada gösterilen o. ilginçtir ki dizileri de canlandırılan padişahın kaderini paylaşıyor.

  edit: "dizinin ismi hâlâ muhteşem yüzyıl kösem, bu başlığı taşıyın" diyen çok zekalı arkadaşlara başlığı açan şahsiyet olarak bir sıkımlık diş macunu hediye ederdim ama onun yerine bilip bilmeden konuşmamalarını tavsiye edebiliyorum. dizinin kanalın internet sitesinde ilk açıklanan, diziler sekmesinde gözüken ve dizinin sayfasının taşıdığı ismi tastamam bu şekildeydi. inanmıyorsanız yukarıda ilk açıklandığında verdiğim link öylece duruyor işte, oku bakayım ne yazıyor orada. ama şu an tıklayınca puff sayfa toz olmuş, bulunamıyor değil mi? ne aşkı derun ne başlangıç yahut masumiyetin gücü altbaşlıkları hiçbir zaman yayınlandığı kanalda isimle birlikte yazılmıyordu. muhteşem yüzyıl kösem'in yarattığı antipatiyi yok etmek için kanalın uzun süredir yeni bir isim arayışında olduğu söyleniyordu fakat fox kamuoyunun diline düşer düşmez dizinin bu upuzun yeni adından vazgeçip muhteşem yüzyıl kösem olarak değiştirdi. internet sitesini revize etti hatta tanıtımları kaldırıp düzeltip tekrar koydu. afiyet olsun.
 • total izleyiciyi çekmek için diziye fernando jose altamirano del castillo gibi isim koymuşlar ahsdsd. ovv bakın ahmet, mustafa filan sizi kesmemiş, osman dayak yiyip iyice sinir etmiş olabilir ama agresif ecdad murad geldi koşun.
  3. sezon, yani muhteşem yüzyıl kösem bağdat fatihi ıv. murad'ın kardeşi deli ibrahim'in karısı turhan sultan'la kösem'in yoluşması dizisinde kösem'i ben canlandıracağım, çünkü deli 1 birey var, delileri severim.
 • telaffuz etmeden önce şöyle derin bir nefes almayı gerektiren yapım olarak en son harry potter ve zümrüdüanka yoldaşlığı'nı görmüştüm dedirten gudik isim. kısa olmuş ya böyle, yetmez. şöyle "aslansın kaplansın ecdadsın" diye eklemeler de yapsalarmış. malum bizim millet anlatılanlar %100 doğru olsa bile böyle isimlerle gelinmediği sürece osmanlı dizisi falan izlemiyor. 1. sezondan dilleri yana yana gayet iyi deneyim kazandılar.

  allah vere de sırf reytingler uçsun diye hakim zihniyete hepten teslim olup osmanlıcılık mastürbasyonu yaptırmak için birilerine yaltaklanan ucuz bir propaganda dizisine çevirmeden klasik muhteşem yüzyıl duruşunda bir dizi çekebilmiş olsalar. zaten bir proje içinde üç kere başrol oyuncusu değiştirerek yeteri kadar sıvadılar, fox tv'ye geçiş yapılması da içime sinmemişken, bari o şekilde tadımız kaçmasın.

  ayrıca ilk bakış da şöyle efenim :

  http://i.hizliresim.com/7aq1jn.png
 • (bkz: muhteşem yüzyıl kösem murad'ın yolu)

  bu ne len. az daha zorlasanız karakter sınırına takılıcaz amk.
 • elimizde bulunan malzemelerden biraz muhteşem yüzyıl ekleyelim, üzerine ekşimiş kösem, yeni ve değişik bir tat olarak bağdat fatihi ve sunum için de ıv. murad.

  sanırım ismi oluşturulurken böyle düşünülmüş. bakalım.
 • dizinin ismini az daha uzatsalarmış e5 karayoluna bağlanacakmış amk.

  ah bu yapımcılar yok mu!

  (bkz: hadi bi takla at oyna göreyim)
 • muhteşem yüzyıl ekibi ilk serinin ardından zannetti ki, insanlar bu diziyi o sikko harem çekişmeleri için izliyor. tabii ki öyle bir durum yok, kimse kanuni kimi sikmiş diye izlemedi o diziyi. türk toplumunda güce bir susamışlık var ve kanuni dönemini hafiften hatırlamak bile güzel geliyordu. ama senaristler bunu göremedi ve kösem gibi, tamamen sikko saray entrikalarıyla bezeli bir dizi tasarladılar. sonuç da hüsran oldu tabii.

  şimdiyse son bir hareketle "bakın daha bağdatı fethedeceğiz" demeye getiriyorlar ama yemez. zaten bu ülkede kimse duraklama dönemini siklemez, sıkıcı ve depresyonik bir havayla geçiştirilir tarih derslerinde bu dönemler. 4. murad'ı da anca kahveleri yasaklayan manyak eleman olarak hatırlarsa hatırlar.
 • (bkz: muhteşem yüzyıl kösem mahsun ibo izzet alişan özcan)
 • iyi bir kadro oluşturulan dizi.
  bu sefer tutar bence. yenir bu. ama cidden o isim nedir arkadaş?
  my-kösem-murat- ibraam mı olacak sonraki sene?
 • bize hayırlı olsun diyerek, rezz almak düşer ancak.
  oyuncu kadrosu baştan sona değişmiş ve iyi görünüyor.
  sadece entrika üzerine kurmazlarsa, bu sefer başarısız olacağını düşünmüyorum.

  he isim olmuş mu? olmamış tabi.