şükela:  tümü | bugün soru sor
 • halk ozanı. yaşamı üzerine çeşitli söylentiler bulunan gizemci halk ozanlarımızdan biri de muhyiddin abdal'dır. birtakım varsayımlarla yola çıkılarak, yaşamıyla ilgili sonuçlara varılmaya çalışılıyor.
  ancak, kesinlikle hacı bektaş yolunda olduğu biliniyor. söylentilerin birine göre, muhiddin abdal, romanya'daki balçık kasabasında akyazılı şeyh adındaki bir dervişin öğrencisi. bir başka söylentiye göre utman baba'nın dervişi. şiirlerinin birinde geçen "ela gözlü sultan baba!" seslenişindeki "sultan baba"nın, bu "utman baba" olduğu ileri sürülüyor. bir başka söylenti de, muhiddin abdal'ın eşrefoğlu rumi'nin oğlu olduğu yolunda.
  bu söylentiyi doğru sayanlar muhiddin abdal'ın 15. yüzyılda yaşamış olduğunu varsayıyorlar.
  çoğunlukla 16. yüzyıl gizemci halk ozanı olduğu ileri sürülüyor. bektaşilik ve hurufilik yolunda yazdığı şiirlerinin toplandığı bir divanı varmış.
  anlaşıldığına göre, bütün yaşamı boyunca belde belde dolaşmış. hemen bütün halk ozanlarında olduğu gibi bu yaşam bilinmezliği bir yana bırakılırsa, muhyiddin abdal'ın demesini bilir, güçlü, tutarlı, usta gizemci bir halk ozanı olduğu açıkça görülüyor.
 • kendini kendinde bulandır. "insan insan dedikleri / insan nedir şimdi bildim" derken "bilmek" denilen şey bizim oralarda yani ki dağ dağ ardı bir toros ardı olan bizim oralarda da "tanımak"tır . muhyiddin, can can deyu denileni de "bilen"dir.
 • arif ol kişiye derler
  zerre de göre güneşi
  zerrede güneş görmeyen
  kaçan temiz ola işi.

  arif ol kişiye derler
  katrede göre ummanı.
  katrede umman görmeyen
  kaçan fehmede sultanı.

  (bkz: kandil)
 • (bkz: insan insan)
 • besleme gazab* atını
  çekersin zulumatını
  tepele nefsin itini
  zarar gelmesin bedene
 • pertev boratav'a göre 16. yy. bektaşi/hurufi aşık geleneğinin önde gelen isimlerindendir. yaşar ocak ise muyiddin'i kalanderilik çerçevesinde ele alarak onu bu geleneğin en kuvvetli temsilcisi olarak değerlendirir.

  muhyiddin abdal hakkında herhangi kesin bir belge bulunmamasına rağmen şii ve hurufi inançlarının akisleri kendi döneminde bazı mecmualarda yer alan şiirlerinde görülmektedir. şiirlerinde nesimi, hacı bektaş veli ve balkanlar'a islamı yayan bektaşi balım sultan'dan bahsettiği görülmektedir.

  muhyiddin abdal benim için özellikle nesimi'den etkilenmesi dolayısıyla ilgi alanıma giriyor (ayrıca yunus emre ve kaygusuz abdal'dan da etkilenmiş muhyiddin) eserlerine baktığımızda bir nesimi'yi yakalayamıyor elbette, yunus esintisi daha belirgin sanki. edebiyatçılar bu mukayeseyi daha ayrıntılı ve teknik de yapabilir sanıyorum.

  muhyiddin abdal'ın hayran kaldığım en önemli eseri "insan insan" .

  özellikle fazıl say'ın müziğini yaptığı ve serenad bağcan ve cem adrian'la seslendirerek popüler kültür tüketimine açık hale getirdiği bu eser, can damarından, bamtelinden yakalayan bir üslupla el ayak titreten nitelikte...

  insan insan

  nsan nedir şimdi bildim

  insan insan derler idi
  insan nedir şimdi bildim
  can can deyu söylerlerdi
  ben can nedir şimdi bildim

  kendüzünde buldu bulan
  bulmadı taşrada kalan
  mü’minin kalbinde olan
  iman nedir şimdi bildim

  takvâ ehlinin sattığı
  mü’minlerin ok attığı
  münkirlerin şekk ettiği
  güman nedir şimdi bildim

  bir kılı kırk yardıkları
  birin köprü kurdukları
  erenler gösterdikleri
  erkân nedir şimdi bildim

  sıfât ile zât olmuşum
  kadr ile berât olmuşum
  hak ile vuslat olmuşum
  mihman nedir şimdi bildim

  muhyeddin eder hak kadir
  görünür her şeyde hâzır
  ayan nedir pinhan nedir
  nişan nedir şimdi bildim

  muhyiddin abdal