• ' anladım ki bütün bu yolculuk, kendimden kendime imiş.'
  • yukarıda bir arkadaş, dünya sabit dediğini iddia etmiş. maalesef malum birkaç dakikalık bir youtube yayınından kopyaladığı sözleri yazarak araştırmacılığını göstermiş (referans link: https://www.youtube.com/watch?v=8zdrizj5xq8). gençlerimize gerçekten çok üzülüyorum. bu ülke gelecekte ne halde olacak, çok merak ediyorum. tanrı vatanını seven dürüst namuslu ve araştırmacı gençlerimize uzun ömür ve imkan versin, dilerim.

fususul hikem'i okuyun, güneş sisteminin yapısı tam bilinmeden evvel (yaklaşık 300 sene evvel), ıbn arabi güneşin merkezde olduğunu yazmıştır ve bunu yazıp kayda geçirerek iddia eden tarihteki ilk insandır (daha önce aristarkus'un bunu keşfettiğini anlıyoruz arşimet'in muhalefet yazılarında okuduğumuz kadarıyla. fakat kendi döneminde bu verilerine pek itibar edilmemiştir. çok daha sonraları kopernik yaptığı yayınlarda kendisine saygılarını sunmuş ve fakat nedendir bilmem yayıncı tarafından bu ifadeler kitaptan kaldırılmıştır).

burada her yazılana inanmayın, atan tutan çok, siz kendiniz araştırın.
  • insanı ölümden eceli korur.”
    derin bir söz…
  • düz dünyacıları sevindirecek bir sufi. ona islam bilgini demek istemiyorum; çünkü bana kalırsa sadece bir şarlatan.

kendisi diyor ki, cebrail peygambere geldiği gibi bana da geldi ve o, bedevi arap şeklindeydi. ben de miracı yaşadım, kainatı seyrettim, dünya sabitti ve bütün gezegenler ve yıldızlar dünyanın etrafında dönüyordu.

rüyalar hakkında söyledikleri ise daha bir trajikomik. diyor ki, "allah’ın rüya ile görevli bir meleği vardır. “er-ruh” diye isimlendirilen bu melek, en yakın semanın altındadır. insan, uyuduğunda bu melekle irtibat kurar ve onun elindeki suretleri yine bu meleğin verdiği feyz ile kendi hayâlinde idrâk eder."

oysaki rüyalar: (bkz: rüya/@strong)
  • "hakkın rahmeti bizim günahlarımızdan büyüktür"
  • arif için din yoktur, okuyun sonra gelin yazın buralara.
  • benim yüreğim her biçime girebilir.
    keşişler için bir manastır, putlar için mabet,
    gazeller için çayır, kendimi adamışlar için kâbe
    tevrat ve kur’an için rahle.
    benim inancım sevgidir.
    gene de tek doğru inanç benimkidir.
  • (bkz: ibn arabi)
  • claude addas'ın sufi kitap tarafından çıkarılan kitabı..
  • “bütün yollar zahmettir fakat sevgi, merhamet yolu doğrudan merkeze gider. önünde dağ varmış vadi varmış hiç önemi yoktur. sevgi ateştir her şeyi yakar kül eder.”
hesabın var mı? giriş yap