şükela:  tümü | bugün
  • güney kore'de yeni trend olan, insanların internet üzerinden diğer insanların yemek yemesini izlemesine verilen isim.

şöyle bi munchies belgeseli var.
  • internet üzerinden pilavlı sohbet gibi bir şey.
    hem yiyorlar, hem de izleyicileri ile konuşuyorlar.
    size katacağı pek bir şey yok, tavsiyem seyretmemeniz yönünde, gene de siz bilirsiniz.

buradan seçin, bakın

bu epeyce sinir bozucu, durmadan gülüyor adam.
  • buraya da sıçramasını büyük bir heves ve merakla beklediğim stream modası
  • güney kore menşeli sosyal medyada* dünyayları yiyerek para kazanma biçimi. son zamanlarda amerikalı youtuberlar arsında da moda olmaya başlamıştır. bu işle uğraşanlar çok yemek için (neredeyse bir orduyu doyuracak kadar öğünü tek bir insan yiyor genellikle.) yayın yapmadan önceki günlerde kendini aç bırakma, çeşitli yasa dışı kimyasallar alma, sık yayın yapmak için yediklerini çıkarma gibi yöntemlere başvuruyorlarmış.
  • kamera karşısında kıtlıktan çıkmış gibi yemek yeme çılgınlığı.
    ne yalan söyleyeyim ekran karşısında yemek yemeye alıştım. yemek yerken karşımda bir insan varsa ve pek sesi çıkmıyorsa o yemeğin tadını alamıyorum. ne yapayım ben de böyle bir manyağım. haliyle yemek yerken dizi izlemek gibi bir alışkanlık edindim ve bu yemek yerken bir şeyler izlemeye evrildi zamanla. o bir şeyler yeterki karşımda duran bir ses ve öylesine oyalayan görüntü olsun yeter. daha önce izlediğim dizileri sırf akşam yemeğinde çıt çıkmıyor diye defalarca tekrar izlemişliğim var daha önce izlemediğim dizilere kafamı veremiyorum yani yemek yerken arka planda oynamalı o dizi.

dizinin ardından çeşitli youtube videoları izlerken en sonunda bunlara sardım. açıyorum sanki karşımda bir insan varmış onun yediği sofranın diğer ucundaymışım gibi bir güzel yiyorum. yalnız arkadaş "challenge" yapacaz diye "bir tepsi karadeniz pidesi arası şırdan" yemeye çalışanlar var (şimdi korelilerin yemeklerinin isimlerini pek bilmiyorum bize uyarlamaya çalışırken içimdeki aç gözlü snorlax'ı belli ettim)

insan gibi yeseler öğünlerime çok güzel bir şekilde eşlik etmiş olabilecek akımdır.