şükela:  tümü | bugün soru sor
 • plak'lı zamanlarda boy göstermiş bir türk sanat müziği söyleri'dir...
 • 60'lar ve 70'lerde populer olmus turkucu. bir kasedini bulmustum bir tarihte. pek sanat muzigi degil, tam tersine kokten-turku albumuydu. huma kusu yorumu nefistir. biraz muzaffer akgun'un kislalar'i gibi bir etkiye sahiptir..tuyleriniz diken diken olur..
  tip olarak da tam trt turkucusudur.. ince ayhan isik biyigi, kisa boy, enine epey bir genislik vs...
 • erzurum radyosu türk halk müziği sanatçılarındandır. erzurum türkülerinin yaşayan en iyi erkek icracısıdır. 70'lerde kaset işine girmişse de ticari kaygıyla hareket edildiği için trt'deki performansını sergileyememiştir. halen çalışmalarına devam etmektedir, bu akşam aysun gültekin ile birlikte hisar'da huma kuşu türküsünden esinlenerek "yükseklerden sesleniş" şeklinde adlandırılan bir konserde dinlenebilir.
 • özellikle erzurum ve çevresi türkülerine emsalsiz sesi ile can vererek geniş kitlelere ulaştıran ve 2003 yılında trt'den emekli olmuş oldukça mütevazi bir hayat sürmekte olan türk halk müziği sanatçısıdır. oğlu tuncay kemertaş da babasının yolundan gitmektedir.
 • sanat müziği falan söylediğine hiç denk gelmedimse de, -ki zannımca bu onun hiç söylememiş olmasındandır-, çok özel bir tınıyla, renkle süper türküler, hele de onların girizgahında uzunhavalar söyler ki, uzun uzun dinlenir, hava cıva şarkıcılardan sonra kulağı detoks etkisiyle temizler.
  kar mı yağmış diyarbakır dağına diye başladı mı, peşinden de dün gece yar hanesindediye gazelimsi ses tonuyla girdi mi akıl götürür, ciğer getirir, hem de ezme olanından.
  kaz ciğeri değil, adem ciğeri, adam ciğeri.
  ciğerimin adamı.
  ağzın bal yesin senin.
 • dün gece yar hanesinde adlı türküyü en güzel icra eden sanatçı. evet sanatçı. bilmeyenler için (bkz: sanatçı)

  http://www.youtube.com/watch?v=i8zdvsuxcjg
 • an itibarıyla trt müzik kanalında rumeli hisarı'nda aysun gültekin ile birlikte verdigi belirsiz tarihli bir konseri yayınlanan eski ekol yanık sesli türkücü.
 • olağanüstü sese ve yorum gücüne sahip halk müziği sanatçısı. huma kuşu uzun hava türküsünü mükerrem kemertaş'tan başkasından dinlemeyin!! o derece yani.

  --- spoiler ---

  1938 yılında erzurum'da dünyaya gelen mükerrem kemertaş, müzik yaşamına erzurum halk oyunları derneği'nin thm çalışmasına katılarak başladı. ilk defa 1956 yılında bir gençlik şöleninde sahneye çıkan sanatçı, o güne kadar hırtızlı hafız celal, çığılı izzet, celal güzelses gibi ustaları yakınen dinleyebilme fırsatı buldu.

  1960 yılında erzurum radyosu'nun açılması ve devamında 1961'de doğudan sesler korosu'nun kurulmasıyla birlikte seyfettin sığmaz, hulusi seven, fikret tosuner ve suat işıklı nezaretinde, bu koroda korist ve solist olarak görev aldı.

  daha sonra, 1966 yılında açılan "kadrolu ses sanatçısı" sınavını kazanarak, erzurum radyosu'nda ali canlı, mustafa geceyatmaz, kemal karasüleymanoğlu, fikret karahan ve talip özkan'ın şefliğinde yurttan sesler korosu'nda çalışmaya başladı.

  istanbul radyosu thm müdürü nida tüfekçi'nin isteği üzerine, 1970 yılından itibaren istanbul radyosu yurttan sesler topluluğu'nda, nida tüfekçi, neriman tüfekçi, ahmet yamacı, yücel paşmakçı'nın nezaretinde görevine devam etti.

  1985 yılında izmir radyosu'na naklen atanan mükerrem kemertaş, emekli olduğu 2004 yılına kadar bu radyodaki çalışmalarını sürdürdü.

  uzun havaları ustalıkla icra etmesiyle tanınan mükerrem kemertaş'ın, 1960'lı ve 1970'li yıllarda değişik firmalar adına yapmış olduğu çok sayıda plak ve kaseti mevcuttur.

  --- spoiler ---
 • uzaktan sevdiğim bir türküyü öyle güzel söylemiş ki

  https://www.youtube.com/…v=-ixpw0mthpu&feature=plcp