şükela:  tümü | bugün
 • huma kuşu türküsünü gelmiş geçmiş en güzel söyleyen erkek sanatçı. uzun havaların babası. aynı türküyü kadınlarda ise aysun gültekin'i tek geçerim.
 • sanat müziği falan söylediğine hiç denk gelmedimse de, -ki zannımca bu onun hiç söylememiş olmasındandır-, çok özel bir tınıyla, renkle süper türküler, hele de onların girizgahında uzunhavalar söyler ki, uzun uzun dinlenir, hava cıva şarkıcılardan sonra kulağı detoks etkisiyle temizler.
  kar mı yağmış diyarbakır dağına diye başladı mı, peşinden de dün gece yar hanesindediye gazelimsi ses tonuyla girdi mi akıl götürür, ciğer getirir, hem de ezme olanından.
  kaz ciğeri değil, adem ciğeri, adam ciğeri.
  ciğerimin adamı.
  ağzın bal yesin senin.
 • 60'lar ve 70'lerde populer olmus turkucu. bir kasedini bulmustum bir tarihte. pek sanat muzigi degil, tam tersine kokten-turku albumuydu. huma kusu yorumu nefistir. biraz muzaffer akgun'un kislalar'i gibi bir etkiye sahiptir..tuyleriniz diken diken olur..
  tip olarak da tam trt turkucusudur.. ince ayhan isik biyigi, kisa boy, enine epey bir genislik vs...
 • bir trt mucizesi. türküler böyle sanatçılarla daha güzel.*
 • dün gece yar hanesinde adlı türküyü en güzel icra eden sanatçı. evet sanatçı. bilmeyenler için (bkz: sanatçı)

  http://www.youtube.com/watch?v=i8zdvsuxcjg
 • sanırım erzurum'dan çıkan tek iyi şey. ömrü uzun olsun.
 • an itibarıyla trt müzik kanalında rumeli hisarı'nda aysun gültekin ile birlikte verdigi belirsiz tarihli bir konseri yayınlanan eski ekol yanık sesli türkücü.
 • olağanüstü sese ve yorum gücüne sahip halk müziği sanatçısı. huma kuşu uzun hava türküsünü mükerrem kemertaş'tan başkasından dinlemeyin!! o derece yani.

  --- spoiler ---

  1938 yılında erzurum'da dünyaya gelen mükerrem kemertaş, müzik yaşamına erzurum halk oyunları derneği'nin thm çalışmasına katılarak başladı. ilk defa 1956 yılında bir gençlik şöleninde sahneye çıkan sanatçı, o güne kadar hırtızlı hafız celal, çığılı izzet, celal güzelses gibi ustaları yakınen dinleyebilme fırsatı buldu.

  1960 yılında erzurum radyosu'nun açılması ve devamında 1961'de doğudan sesler korosu'nun kurulmasıyla birlikte seyfettin sığmaz, hulusi seven, fikret tosuner ve suat işıklı nezaretinde, bu koroda korist ve solist olarak görev aldı.

  daha sonra, 1966 yılında açılan "kadrolu ses sanatçısı" sınavını kazanarak, erzurum radyosu'nda ali canlı, mustafa geceyatmaz, kemal karasüleymanoğlu, fikret karahan ve talip özkan'ın şefliğinde yurttan sesler korosu'nda çalışmaya başladı.

  istanbul radyosu thm müdürü nida tüfekçi'nin isteği üzerine, 1970 yılından itibaren istanbul radyosu yurttan sesler topluluğu'nda, nida tüfekçi, neriman tüfekçi, ahmet yamacı, yücel paşmakçı'nın nezaretinde görevine devam etti.

  1985 yılında izmir radyosu'na naklen atanan mükerrem kemertaş, emekli olduğu 2004 yılına kadar bu radyodaki çalışmalarını sürdürdü.

  uzun havaları ustalıkla icra etmesiyle tanınan mükerrem kemertaş'ın, 1960'lı ve 1970'li yıllarda değişik firmalar adına yapmış olduğu çok sayıda plak ve kaseti mevcuttur.

  --- spoiler ---
 • huma kuşunu öyle bir söylemiştir ki, sonradan söyleyenler için epey cesaretli dedirtmiştir.

  sen bağ ol ki ben bahçanda gül olim
  layık mıdır yanim yanim kül olim kül olim
  sen efendim, ben kapında kul olim
  koy desinler bu da bunun kuludur kuludur
 • plak'lı zamanlarda boy göstermiş bir türk sanat müziği söyleri'dir...