şükela:  tümü | bugün
 • adnan menderes'le aydın devlet hastanesi'nde vazife yaparken tanış olmuş, menderes hakkında açılan "bebek davası"nda da adı geçen kadın hastalıkları mütehassısı. tıp eğitimini almanya'da tamamlayarak memleketi olan aydın'a dönen sarol, jandarma genel komutanı osman nuri sarol'un oğludur. 1909 doğumludur.
  9. ve 10. dönemde vekil seçilmiş, vesileyle istanbul'a yerleşmiştir. menderes'e çok yakın olduğu hatta istanbul teşkilatını da çekip çevirdiğini anlatan kaynaklar vardır. menderes'le arası limonileşince edirne'den aday gösterilerek bir nev-i sürgün yemiştir.
  menderes hakkında kitap da yazmıştır.

  (bkz: ayhan aydan)
  (bkz: bilinmeyen menderes)

  not: malesef söz konusu kitabı ahmet hakan da okumuştur.
 • (bkz: #19299685)
 • demokrat parti'nin olaylı dördüncü büyük kongresinden sonra, parti içindeki muhalif kanadın iktisadi konuları sebep göstererek birer birer bakanları düşürmesi sonucu, sıra adnan menderes'e geldiği zaman, adnan menderes'e parti grubundan sadece kendisi için güvenoyu istemesini telkin etmiş ve adnan menderes de gruba dönüp "kendimi tamamen grubun takdirine bırakıyorum" demesiyle güvenoyu alarak yoluna devam etmiştir. gerçekten de o gün demokrat parti ve adnan menderes için bir dönüm noktasıdır. ama adnan menderes biraz ajitasyon bir siyasetle, usta bir siyasi manevrayla bu olayın üstesinden gelmiştir.
 • turkiye cumhuriyeti hukumetleri’nin birinde kabine uyesi olarak bulunmus sahsiyettir. hukumet uyesi olarak gorev alisina iliskin bilgiler asagidadir:

  s.n./kabine/gorevi/gorev baslangici/gorev bitisi/secim cevresi/partisi/gorev suresi/toplam gorev yapma suresi
  --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  1. 21.hukumet/devlet vekili/17 mayis 1954/12 ekim 1955/istanbul/dp/1 yil 4 ay 25 gun/1 yil 4 ay 25 gun

  not: resmi degil bu verilen sureler, ben saydim ve yazdim. nasil saydim? bir yilda 12 ay var kuskusuz ve her ay (istisnasiz) 30 cekiyor.
 • şeyh uçmaz mürit uçurur lafında mürit olarak görev yapmış kişi. demir kırat belgeselindeki röportajlarında geçmişten bahsederken anlaşılıyor ki şakşakçılığı ile menderes'i yükselttikçe yükseltmiş, padişah yerine koymuştur.
 • dp milletvekilidir. ayrıca bilinmeyen menderes adında 2 ciltlik kitabın da yazarıdır
 • menderes'in başına ne geldiyse bu adamın pohpohlamasından gelmiş. adam bırakacak başbakanlığı bizimki durur mu hemen başlamış yalamaya. herkes senin yıkılmanı bekliyor ayakları falan derken adama meclisten güven oyu istetmiş, geri döndürmüş. adama demişler uçak kazası sonrası 3 ay dinlen diye. bu hemen demiş entrika bunlar, devam et. ulan bıraksan adam çekilecek siyasetten, hem ülke hem de adamın kelle kurtulacak. her şey insani bir yolla hallolacak.

  fikrimce, gençliğinde hatrı sayılır bir vakit arkadaş ortamında insanları eğlence için gaza getirip bok yoluna sürükleyen insan tipi makamında görev yapmış olma ihtimali yüksektir. yoksa bu tecrübeyi edinmesi zor.
 • demokrat parti bünyesinde hakkında yolsuzluk iddiaları çıkan ilk kişi. ispat hakkı kanununun meclis gündemine gelmesine, bu amca hakkındaki yolsuzluk iddialarının sebep olduğu anlatılır.

hesabın var mı? giriş yap