şükela:  tümü | bugün
  • adnan menderes'le aydın devlet hastanesi'nde vazife yaparken tanış olmuş, menderes hakkında açılan "bebek davası"nda da adı geçen kadın hastalıkları mütehassısı. tıp eğitimini almanya'da tamamlayarak memleketi olan aydın'a dönen sarol, jandarma genel komutanı osman nuri sarol'un oğludur. 1909 doğumludur.
    9. ve 10. dönemde vekil seçilmiş, vesileyle istanbul'a yerleşmiştir. menderes'e çok yakın olduğu hatta istanbul teşkilatını da çekip çevirdiğini anlatan kaynaklar vardır. menderes'le arası limonileşince edirne'den aday gösterilerek bir nev-i sürgün yemiştir.
    menderes hakkında kitap da yazmıştır.

(bkz: ayhan aydan)
    (bkz: bilinmeyen menderes)

not: malesef söz konusu kitabı ahmet hakan da okumuştur.
  • (bkz: #19299685)
  • demokrat parti'nin olaylı dördüncü büyük kongresinden sonra, parti içindeki muhalif kanadın iktisadi konuları sebep göstererek birer birer bakanları düşürmesi sonucu, sıra adnan menderes'e geldiği zaman, adnan menderes'e parti grubundan sadece kendisi için güvenoyu istemesini telkin etmiş ve adnan menderes de gruba dönüp "kendimi tamamen grubun takdirine bırakıyorum" demesiyle güvenoyu alarak yoluna devam etmiştir. gerçekten de o gün demokrat parti ve adnan menderes için bir dönüm noktasıdır. ama adnan menderes biraz ajitasyon bir siyasetle, usta bir siyasi manevrayla bu olayın üstesinden gelmiştir.
  • turkiye cumhuriyeti hukumetleri’nin birinde kabine uyesi olarak bulunmus sahsiyettir. hukumet uyesi olarak gorev alisina iliskin bilgiler asagidadir:

s.n./kabine/gorevi/gorev baslangici/gorev bitisi/secim cevresi/partisi/gorev suresi/toplam gorev yapma suresi
    --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    1. 21.hukumet/devlet vekili/17 mayis 1954/12 ekim 1955/istanbul/dp/1 yil 4 ay 25 gun/1 yil 4 ay 25 gun

not: resmi degil bu verilen sureler, ben saydim ve yazdim. nasil saydim? bir yilda 12 ay var kuskusuz ve her ay (istisnasiz) 30 cekiyor.
  • şeyh uçmaz mürit uçurur lafında mürit olarak görev yapmış kişi. demir kırat belgeselindeki röportajlarında geçmişten bahsederken anlaşılıyor ki şakşakçılığı ile menderes'i yükselttikçe yükseltmiş, padişah yerine koymuştur.