şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bulusma, gorusme..
 • gorusmeye cagrilan kisinin, eli, yuzu, diksiyonu duzgun mu, oturup kalkmasini biliyor mu*, iki lafi biraraya getirebiliyor mu, sıkışınca tepkileri nasıl vs. gibi konularin degerlendirmeye alındıgı, ise alim sureci basamagi.
 • (bkz: interview)
 • güzel sanatlar fakültelerinde son basamak sınavıdır,
  bu sınav sonucunda girip giremiyeceğiniz belli olur,
  önemli basamaktır...
 • yemekli olanı da varmış (bkz: yuh)(bkz: benim basima geldi ordan biliyorum)
  iş teklifi de hamamda gelir herhalde (bkz: dogru orantı)
 • bir rivayete göre;
  bir i$yerine eleman alınacakmı$ ve yazılı ba$vuruları geçenler mulakata çağrılmı$.. bir çok ki$i kapıda birikmi$ ve mulakatı yapanlar kapıdan içeri giren herkese aynı soruyu sormu$:
  "iki kere iki?" .. herkesin cevabı tabi 4 (dört) olmu$.. en sonuncu ise soru sorulduğunda bi saniye deyip kağıdı kalemi almı$ ve yazmı$. 2x2:4 ve hesap makinesiyle de yapıp sonucu söylemi$ ve o ki$i i$e alınmı$..
 • insanların %99.9'unun** ilk seferinde veya ilk 2-3 seferinde başarılı olamadığı olay. bu yüzden üniversite yıllarında alakalı alakasız bir sürü işe başvurulmalı ve mutlaka tecrübe kazanılmalıdır.

  ilk seferinde şöyle durumlar olabilir:

  -kendinizden bahseder misiniz?
  -1985 izmir doğumluyum, izmir amerikan lisesi'nden 2003 yılında mezun oldum, aynı yıl tam burslu olarak bilgi üniversitesini kazandım. (başka ne dicem lan?) ıı ee ha bi de en son hollanda'da ab genişleme süreciyle ilgili bir konferansa katıldım. şey, bu arada siyaset bilimi okuyorum, iletişimle yandal yapıyorum. 3. sınıftayım. yani tam değilim de iki bitti işte. ha bi de bölümümde üçüncüyüm.

  -iş tecrübeniz var mı?
  -ııı şey staj tecrübem yok ama nato zirvesinde ve şampiyonlar ligi finalinde vip misafirlerinin karşılanması ve rehberlik yaptım, berlusconi'nin de içinde bulunduğu grubu... (bu cümle bozuk oldu galiba lan) şey yani... (baştan başlasam olur mu acaba?)

  böyledir işte, düşünceler kopuk olur, soru geçtikten sonra aklınıza süper fikirler gelir. kötü gideni fazla takmamak gerekir. zaten ilkleri ileride düşünmeyeceğiniz bir sektörde ve firmada yaşamak gerekir bu yüzden. öpüyorum efendim.
 • personel seçiminde en çok kullanılan yöntem.
  mülakatta iki taraf vardır: mülakatçı ve aday.
  mülakat tipleri:
  planlı mülakat: genellikle iş anlizleri ile elde edilen bilgilere dayalı olarak yapılır. mülakat süresi, sorularacak sorular, soruların sırası dah önceden belirlenmiştir.mülakatın verimli geçmesi için bu plana uymak gerekmektedir. çoğunlukla adayların sayısı fazla olduğunda yapılır.
  planlı olmayan mülakat: belli bir plan yapılmadan gerçekleştirilen mülakat tipidir. konuşmanın seyrine göre sorulacak sorular belirlenir.
  panel tipi mülakat:bu durumda birden çok mülakatçı birden çok adayla görüşme yapılır.basın toplantısını andıran bu türde bir plan söz konusu olamaz ve zaman alıcıdır. ancak adayların grup içerisindeki davranışları, tartışma yeteneği, toplumu etkileme becerilerini öğrenmek için uygundur.
  sorun çözme mülakatı:çoğunlukla yeni işe girenlere değil kademesini yükseltmek isteyenlere ve yönetici adaylarına uygulanır. burda adaya bir vaka verilir ve onu çözmesi istenir.
  stres tipi mulakat:bu tür adından da belli olacağı gibi stresli bir ortamda gerçekleştirilir. mülakatçı kasıtlı olarak sinirlendirici, kızdırıcı* sorular sorupadyın nasıl tepkiler vereceği ölçülür ve böyle durumlarda soğukkanlılığı ve strese dayanıklılığı ölçülür.
  sıralı mülakat: bir adayın birden fazla mülakatçıyla görüşmesi sonucu yapılır.aday sayısı az olduğunda yapılmaktadır.
  karma mülakat: birden fazla mülakt tipiyle yapılan türdür.*