şükela:  tümü | bugün
  • dallama patronun maas sorunca rakam vermenin de elenme sebebi oldugunu gorduk. ulan dingil sen maas veriyorsan ben de saatlerimi emegimi veriyorum sana. sanki bana hayrina para veriyor da istedigim rakami soylemek hata. ben istedigim rakami soylerim, sen kendi butcene gore degerlendirirsin bu adam bu parayi hak eder dersin verirsin ya da vermezsin. 10 koyun gudemeyecek adamlar boyle patron olup emekciyi ezmeye calisiyor ya en cok bunlari islak odunla doveceksin.

not: isverenim
  • üniversiteden yeni mezun olmuştum. babamın bir arkadaşı vardı ve adamın marketler zinciri vardı. askere gitmeden boşta kalmayayım diye babam gidip görüşmemi istedi. her neyse şirket sahibi "tabi gelsin insan kaynakları müdürümüzle görüşsün açıkta bir pozisyon vardı ama ne olduğunu bilmiyorum konuşsunlar başlasın hemen" gibisinden bir şeyler söylemiş. şirketin genel müdürlük binasına gittim insan kaynakları müdürüyle görüştüm. adam özgeçmişime baktı bana baktı "ya açık konuşucam, biz raporlamaya eleman alıyoruz ama sen bizi aşarsın. burda fatura falan girecek birini arıyoruz ayıp olur sana. illa çalışmak istiyorsan çalış ama ben şahsen lise mezunuyum sen hesap et" dedi. egom tavan yapmıştı ve umursamazsa "ehh tamam ben bi düşüneyim dönerim size yeaa" deyip eve dönmüştüm. babama "ya baba adamlara ben çok fazlaymışım. eğitim ve birikimlerimle ezermişim, ondan reddettim" deyip odama geçtim ve ultima online oynamaya devam ettim.
  • zaten bildiğimiz ve yazılanlardan da hızlıca örnekleyerek anlayabildiğimiz gibi, ikcıların şımarıklığından başka birşey değildir. arzın onlarca katı talep olunca, kendini bedava mal dağıtıyor sananların zırvalamaları işte.

yok kendini anlatırken dolaylı anlatım seçmeyecekmişiz de şuymuş buymuş. senin ne anlattığın değil de, karşındakinin ne kadar anlayabildiğidir önemli olan, bunu anlıyoruz sadece. kendince psikologluk kasıp, kurulan cümleler üzerinden çözümlemeler kasmak kendini kandırmaktan başka bir şey değil. ik departmanına kapak atan kendini şirketlere ceo arayan head hunter sanıyor. işe alacağın adam mühendis, üretim planlayacak, veri gözlemleyecek, analiz yapacak. işe duyulan hevesin görülebilir olması ve maaş beklentisindeki uçurumlar haricinde sayılan tüm sözde sebepler, kastırmacadan ibarettir.

bir insanın düşük maaşa olur demesi, ya piyasanın veya konuştuğu şirketin şartlarını bilmediği yada paraya ihtiyacı olduğu anlamına gelir, üzerinden freudian slip yakaladım sevinci kasmak taşşak tartmaktır.
  • istanbulda bir şirkete mülakata çağırıldım. zamanında ulaştım, iyi hazırlandım, sektörle ilgili konulara ve şirketin faaliyetlerine hakimdim.

ulaştığımda sekreter karşıladı ve ik yöneticisinin beni alacağını söyledi. dediği gibi çıtı pıtı tatlı bi kadın geldi, hafif de genç bakımli bir şey.

mülakat çok iyi giderken bir yaz rüzgarı ik cımızın küçük odasına doluştu. kendisi çok zarif bir hanım olduğundan olumsuz etkilenmemem için arkasındaki pencereyi kapatacağını söyleyerek ayağa kalktı ve tataaaam. çitlembiğimin eteği katlandığından arkasını döndüğünde afedersiniz tanga ile süslediği adeta bir rönesans eseri olan yuvarlak ve pürüzsüz götü adeta bir dolunay gibi gözümü aldı. rüzgarın götünü doldurması ile bir ürperti hisseden ik cımız kafasını çevirerek ay parçasına kitlenmiş beni ve bizzat kendi götünü görerek ani bir hareketle oturdu. mülakatın sonrası oldukça kısa sürdü ve bir daha çağırılmadım.

yani şimdi her şeyi hesaba katıp hazırlandım, kadının götünü hesaba katmadım ne yapayım amk. yine de iş mi göt mü? göt tabi...
  • daha dün konuştuk bunu endüstri mühendisi bir tanıdığımla.

2008 senesinde bir yere iş görüşmesine gitmiş kendisi. yeni evliymiş o zamanlar, bu nedenle de acil olarak iş bulması gerekiyormuş. görüşme son derece olumlu geçmekteyken maaş mevzusu açılmış. insan kaynakları müdürü, arkadaşa ne kadar maaş istediğini sormuş, o da cevaplamış:

- 1750 tl istiyorum ama 1500 de olabilir. 1250 bile uyar bana.

bunu duyan ik'cı abinin suratı ekşimiş, bir süre sonra da görüşmeyi bitirmiş. arkadaşı uğurlamadan önce de son olarak şunu söylemiş:

- profesyonel olmayan yaklaşımınızdan dolayı maalesef sizle çalışamayacağız.

bir süre sonra ise arkadaş, çenesini kapalı tutsaymış iş için ona aslında teklif edilecek olan miktarı bir şekilde içeriden öğrenmiş:

3250 tl.
  • 2010 - 2012 yılları arasında çeşitli kamu kurumlarına yaklaşık 15 kadar başvuruda bulunmuş ve tümünde de mülakata katılmaya hak kazanmıştım. bu 15 kadar başvurunun yaklaşık 10 kadarında kpss puan sıralamasında 1. sıradaydım. diğerlerinde ise en azından ilk 3 de yer alıyordum. eşek gibi çalışarak kpss'den 87 puan almıştım çünkü. ama tahmin edebileceğiniz üzere bu mülakatların tümünden elendim. üstelik birçoğunda genel kültür soruları soruluyordu ve ben kpss'de genel kültürden 60 soruda 55 kadar net çıkarmıştım. sordukları sorulara takır takır cevaplar verip heyeti şaşırttığım dahi olmuştu.

o zamanlar beni neden işe almadıklarını ben biliyordum. ama şimdi hepimiz biliyoruz. şu sıralar benim yerime işe aldıklarını ihraç etmek için uğraşıyorlar.
  • - görüşülen iş için overqualified olmak (bir kere yaşadım)
    - istenilen parayı çok bulmaları (defalarca yaşadım)
    -şirketin ani organizasyonel değişikliğe girip tüm süreçleri dondurması (başıma geldi, böyle plansız programsız bir şirkette işe alınmadığım için sonra şükrettim)
    - size 3 kişilik bir ekiple mülakat yapıp, stres altına alıp stres altında verdiğiniz cevapları tatmin edici bulmamaları (sanki pilot alıyorlar dalyaraklar)
    - pozisyon için sizden daha nitelikli adayların olması (en normal nedenlerden biri)
  • maaş beklentiniz sorulduğunda maaş beklentinizi miktar olarak belirtirsiniz. bu eğer işe alınmama sebebi olacaksa zaten o iş yerinde herhangi bir şey de işten atılma sebebi olur. sorduğu sorunun cevabını verdiğiniz için sizi işe almayacak adamla işiniz olmasın. çoluk çocuk mu oyalıyoruz burada?
  • ünlü bir perakende firmasının i.k uzmanı ile yapılan iş mülakatında aynen şu diyalog yaşanmıştir:

ik: işletmenin karlılığını saglamak için ne tür yöntemlere başvurursunuz?

ben: bla bla bla bla.. ama azalan verimler yasasını düşünerek optimum personel sayısının sağlanması gerekmektedir.

ik: ne yasası latrak bey. biz hukuk bürosu muyuz :)) (alaycı bir gülümseme)

ben: ne hukuku ik cı hanım siz beden eğitimi mezunu musunuz? (daha alaycı bir gülümseme)

sonuç: biz sizi daha sonra arariz.

yani; bilgisiz, egolu ik cilar ile mülakata girmek işe alınmamaya sebep olabilir.
  • referans eksikliği.digerleri fasa fiso.eğer biri kefil olursa eşşek olsan alınırsın.

edit:keşke normal bir alım süreci yaşansa bende burada yapılması gerekenleri yazabilsem ama maalesef gerçekleri söylemek zorundayım.yazan arkadaşlarımın yapılması gerekenlerle ilgili söylediklerinin çoğu dogru ama onlar,normal insanların yaşadığı normal yerler için geçerli,bizim gibi işlerin amcayla dayıyla yürüdüğü ülkeler için, temenniden öteye gidemez.