şükela:  tümü | bugün soru sor
569 entry daha
  • ikizler burcu erkeğiyseniz tecrübeyle sabittir. tek sebebi olmasa bile mutlaka kafada soru işareti oluşturur.

yukarıda ikda çalışan arkadaşlar gayet mantıklı sebepler sıralamış. maaş beklentisi, servis güzergahı, görüşmede ciddiyetsiz hareketler vs... ve çoğu da kabul edilebilir mantıklı sebepler. ayrıca giyim kuşam konusunda biz etikete dış görünüşe anormal takık bir toplum olduğumuz için maalesef takım elbise giymeyince öcü görmüş gibi olunuyor. bu konu tartışmaya çok açık bir konu o yüzden belli bir seviyede ciddiyet olmalı.

bir konu var ki burada iş hayatına yeni atılacak arkadaşlara bir tavsiyem olacak. size verdiği maaşı, kurum içi eğitimleri, iş ile ilgili eğitimleri "yatırım" olarak gören bir firma (ülkemizdekilerin çoğu böyle) ile görüşüyorsanız dikkatli olun. aldığınız maaş emeğinizin karşılığıdır yatırım falan değildir. ayrıca o şirkette işe başlamak için kabul etmek zorunda olduğunuz şartlar da alacağınız eğitimler de size bir tazminat yükümlülüğü doğurmaz. yatırım olması veya tazminat yükümlülüğü doğurması için yapılan yatırımın sizin nam ve hesabınıza yapılması gerekir. atıyorum siz ispanyollarla iş yapmamanıza rağmen sizin ispanyolca kursunuzu karşılar, şirketin iş alanı dışındaki bir eğitiminize, kursa sponsor olur, yurtdışı tatilinizi karşılar o zaman tazminat yükümlülüğünüz doğar. şirket çıkarları, şirket nam ve hesabına verilen eğitimler, şirket arabası, telefon vs. gibi enstrumanlar size bir yükümlülük doğurmaz.

"bizi bırakıp gideceksiniz" sözü çok klişedir, profesyonel hayatta kimse kimsenin babasının oğlu değildir kim daha fazla para verirse daha iyi şartlar sunarsa o firmaya geçilir. bunu söyleyen kişiye "tamam 20 yıllık sözleşme hazırlayalım ben imzalamaya hazırım" deyin bakalım tepkisi ne olacak. şirketin sizi kapının önüne koymayacağı ne malum. bunlar ucuz numaralardır. ik personeline veya müdüre sorun bakalım çalıştığınız konuyla ilgili bir dünya devinden çok daha iyi şartlar içeren bir teklif geldiğinde ne yapar? cevap genellikle "şirketimi bırakmam" vs. gibi havagazı rumbadır. gerçek ise "nereyi imzalıyoruz!"

işe girerken size şartlar, maddeler içeren bir iş sözleşmesi (uzun veya kısa vadeli) imzalatılmadıysa o firmaya karşı ihbar süresi vs. dışında hiç bir yükümlülüğünüz yoktur. sözleşme imzalasanız bile iş mahkemeye vardığında sponsorluk harici bir durum yoksa herhangi bir hak iddia edemezler.

para için çalışmak zorundayız. böyle lafları ben de çok duydum/duyacağım/duyacağız maalesef ama haklarınızı da bilin.
  • ben şimdilik iş görüşmesi için çağıran tarafım. iş görüşmelerinin de ne kadar gergin olduğunu bildiğimden sıkmam insanları ama her şirketin de bir politikası var. biz çok kazanan bir şirket olmadığımızdan çok da yüksek maaşlar veremiyoruz. iş görüşmesi şöyle oluyor;

-iş görüşmesi öncesi cv sini okusak da kendisini anlatmasını istiyoruz, konuşma tarzını görebilmek için.
    -cv'sinden ilerlemeye çalışıyoruz. cv'ye yazdıklarını soruya aktarıyoruz.
    -işi tanıtıyorum, yapıp yamayacağını ya da fikrini soruyorum.
    -edineceği hakları anlatıyorum.
    -bizimle çalışırsa isteyeceği minimum maaşı soruyorum ve not alıyorum.

bizim için maaş kriter olduğundan çok yüksek maaşlıları mecbur eliyorum, çünkü şirket müdürü olarak benden yüksek istedikleri çok oluyor.

istekli ve akıllı olmaları çok önemli, mesela öyle şakır şakır ingilizceye ihtiyaç yok, sadece yazarken belli kalıpları kullanıyor, az çok bilsin yeter ya da direk bilmiyorum yerine google translate var, öğrenirim gibi cevaplar olumlu oluyor.

kendini iyi ifade etmesi önemli, üniversite mezunu olup iki cümleyi bir araya getiremeyince olmuyor maalesef.

cvsinin doğru olması önemli, dürüst olduğunu gösteriyor,

mütevazilik önemli, ego en sevmediğim.

tabiki teknik bilgisi de alacağımız pozisyona uygun olması gerekiyor.

üste başa çok dikkat etmem takım elbise giymesin sadece biraz ciddi olduğunu göstersin yeter.

geç kalması önemli değil, evi çok uzak olabiliyor bazen.

anlatınca uzun oluyor ama yaşarken süreç çok daha kısa oluyor :)