• fight club gibi psikolojik bir film isteminin üzerine önerilebilecek olan filmdir.

güzelliği acaba benim akıl sağlığım ne kadar iyi, sorusunu sordurtup korkutmasıdır. zaten materyalist adama korku gerilim duygularını ancak böyle filmler verebilir

filmin başı azıcık sıkabilir, yok efendim bu ne ya bırakayım bunu, izlenmez bu denmemesi gerekir. holivuda giydirmesi, müzikleri, çekim açıları, mizahı ve oyunculuklar filmin izlenmesine haydi haydi yeter ama tüm bunları gölgede bırakıp kafanızı uzun süre meşgul edebilecek kurgusu

tekrar tekrar izlenir bir şeydir.
  • üç saat boyunca izlediğim ve sonunda haa buda böleymiş diyerek bilgisayarı kapatmama neden olan film.
  • club silencio sahnesi ve oradaki sarki unutulmazdir...

youtube.com/#/watch?v=cabmfvzphfg
  • sürreal film severler için bu film anlatılamaz yaşanır cinsten zira film çok karmaşık
  • --- spoiler ---

16. dakikasında görülen zebellahın töbe bismillahirrahmanirrahim etkisi yarattığı film..ya bi de david lynch öyle sinir bozucu bir müzik seçmiş ki gerim gerim gerildim şimdiden..neyse az önce izlemeye başladım..hadi bakalım.

edit1: ayrıca o yaşlı çift ne öyle ya sırıtıyorlar sürekli filmi korku filmine çevirmişler iyice..nerde memleketimin nur yüzlü tontonları.

--- spoiler ---

edit2:filmi bitirdim. daha önce bir david lynch filmi izlememiş olduğum için gece gece yurt odamda tek başıma altıma etmek üzereydim.üstelik ben bu filmin korku içerikli olduğunu bilmiyordum.normalde kolay kolay korkan biri olmamama rağmen klişe korku unsurlarını bile öyle güzel yerleştirmiş ki yönetmen, filmin totalde belki bir dakikasında beni korkuttuğu ama geri kalanında korkacak mıyım diye diken üstünde tuttuğu için kendisinin (bkz: david lynch) önünde saygıyla eğiliyorum.
    bir de naomi..naomi..naomi.. (bkz: naomi watts) bu kadının oyunculuğuna her seferinde aşık oluyorum. o surat her seferinde de mi doğru ifadeye bürünür,doğru mimikleri barındırır. bir ses her filmde de mi bu kadar güzel kullanılır.. hakikaten magnifique..

ek bilgi: filmde kulüp sessizlik denilen yerdeki kadının sesi ve söylediği şarkı bir harikaydı,bir harikaydı,bir harikaydı.

--- spoiler ---

edit3: ayrıca filmin sonu çok gerçekçiydi ki ,daha başından söylemiştim, o yaşlı çiftin hayallerinin sondaki gibi cinnet getirip üstüme yürümelerine gerek kalmadan sadece başta arabadaki surat ifadeleri bile kafaya sıkmam için yeterli bir sebep olabilir.
    --- spoiler ---
  • film kafayı öyle bir şaaptı ki bu entryi de ilk başta sokağın adına yani mulholland drive'a girmişim.

bugün facebookta oylayıp 4 (dört) puan verdiğim dizi. o bir puanı da filmden hiçbir şey anlamadığım için kırdım. *

şaka bir yana filmi gece 4'te izledim haliyle son 1 saat artık bitsin de uyuyayım modundaydım.
    lanet olasıca imdb sayesinde oyunculara bakarken daha baştan spoilerı yedik!! sakın imdbye bakmayın.

--- spoiler ---

sonra anladım ki naomi abla iki farklı karakteri oynuyormuş. kapattım televizyonu. sonra anlamamışım ki naomi abla iki farklı karakteri filan oynamıyormuş sadece isimleri ve tipleri farklıymış, karakterler aynıymış ve kişilik kaybı filan yaşamışlar, galiba. şu an yorumlardan anladığım o. imdb den konuyu okuyorum şimdi.

okudum. rüyaymış. olay burada bitiyor zaten. naomi watstın ölü gibi yattığı yataktan kalkmadan (ve tipi de değişmeden) önce yaşadığı daha doğrusu rüyasında olan olaylar gerçek hayatının paralel evreni gibi bir şeymiş. şifrelenmiş yani. izleyince anlamamak normal, çünkü ilişki kurup olayları çözmeye sanıyorsunuz ama ilişki sadece isim değişiklikleri ve insanların rollerinin farklı olmasından ibaret, çözülebilecek bir şey yok ortada. örneğin adamın karısı betty isminde bir garson, rüyada karşımıza çıkan camilla rhodes gerçekte ritayı öpen herhangi bir kızdan ibaret.

ilginç bir film deneyimi oldu. hayatımda izlediğim en uzun gizem filmi oldu, filmin gizemini film sonunda öğrenemedik, uyuduk uyandık anca öğrendik.

hedüt: boşuna kasmışız imdbyle, ahanda şurada yazıyor ne olup bitmiş. özellikle aunt ruth = untruth kısmı şahane.
    --- spoiler ---
  • disaridan hicbisey okunmadan kac defa izlenirse izlensin tamamen anlasilmasinin cok zor oldugunu dusundugum film. eksik yerleri kalsa da cogunlugunu anlayabilmek icin simdiye kadar en aciklayici ve duz timelineli yorum icin: (bkz: #31631817)

bi kere bu film anlasilmasi cok zor olmasina hatta sonrasinda insani ben salak miyim niye anlamiyorum tribine sokmasina ragmen cok guzel. 6. siniftayken sinemada tek basima izledigim the others - evet biraz saykoymusum o zamanlar - filminden sonra bu kadar cok gerildigimi hic hatirlamiyorum. ozellikle mindfuck filmleri seviyorsaniz ve kurgulari puzzle gibi cozmeye asinaysaniz, izleme surecinde cozumsuzluge dogru ilerlediginden sinirleriniz iyice bozuluyor ve zaten gerilim ogelerinin bol oldugu yerde iyice kafayi siyiriyorsunuz, uyumlu muzik secimleri de cabasi. muzik demisken herkes karaadam sahnesinin kamera cekimleri ve muzikle birlikte bu kadar etkili oldugunu dillendirmis ama bence kafede adamin ruyayi anlatirkenki mimikleriyle ruyayi bize yasatmasi & kipkirmizi kesilecek kadar gercekci anlatmasi daha etkileyici. sonra o gulen yasli cift tam bir tramva sebebi. mafyavari abiler, kovboy falan bunlarin hepsi orjinal karakterler, oyunculuklar ise muhtesem.

normalde bir hikayenin icinden hic cikilamayacak sekilde karman corman edildiginde cok kizarim, marifet mi sanki mindfuck yapacagiz diye herseyi allak bullak et ve kendi icinde hicbi duzen & mantik tutturma, sonra muhtesem film oldu diye dolan. mulholland dr. ise bambaska, tam bir bilincalti karmasasi, derinliginin yansimasi. tebrikler david lynch.
  • --- spoiler ---

öncelikle karışıklığı gidermek için bir düzen getirelim konuya. memento tarzı bir karışıklık hakim çünkü. normal sırasıyla aynen şöyledir.. diane selwyn'in hollywood'a yıldız olmak amacıyla gelmesi ve yıldız olmak isteyen bir başka kişi camilla rhodes ile tanışması ile başlar. ikisi bir sitede kirada kalırlar. zaman ilerledikçe kariyerlerinde ilerlemeler başlar. bir filme diane ve camilla oyuncu adayı olarak gösterilir ve rolü camilla alır. bu diane'nın bu mesleğindeki ilk hayal kırıklığıdır. camilla ile bu konuda hiç bir zaman tartışmamış ve onu kıskandığını belli etmemiştir. diane, camilla'yı rolü aldığından dolayı suçlamamış, tüm nedenin rolü ona verenlerde görmüştür. diane bu düşünce ile ilk olarak kendisi ile camilla arasında oyunculuk farkı olmadığı hatta rolü alması gereken kişinin kendisi olduğunu kabullenir. bu tip düşüncelerle diane kendi iç dünyasında huzurlu olmakta ve böyle yaşamaya devam etmektedir. camilla'yı mesleki yaşamında kıskanma ve buna göre yaşamayı öğrenmiştir. ancak camilla'nın aşk ilişkileride başlamıştır. diane bu yaşananlar ile camilla'yı güçlü bir şekilde saplantı haline getirir. ona karşı duyguları daha da bastıralamaz bir hal alır. camilla yönetmen adam kesher ile birlikte olmaya başlar. diane yardımcı roldedir ve onların birliktelikleri her zaman gözünün önündedir. camilla yönetmenin evinde kalmaya başlar ve sonunda da kiradan ayrılıp yönetmenin evine taşınır. diane'nın rahatsızlığı bundan sonra ciddileşmeye başlar. evinde sürekli hayaller kurar. bu günlerde camilla onu mulholland yolundaki yönetmenin villasına partiye davet eder. diane'nın çıkmazı da işte tam burada başlar. filmde bazı ipuçları var. onları kaçırmazsanız filme hakim olmak mümkün.

1-) en başta, kameranın yastığa zoom sahnesi. rüyaya giriş kısmı burada başlıyor. eğer bu nokta kavranırsa çözümü daha kolay oluyor.

2-) mavi kutuya dikkat edin. mavi rüyada aidiyet duygusu, sükunet, bağlılık ve mutluluğu temsil eder. herşey bu kadar mükemmel gidemez zaten.

3-) kırmızı abajur. ilk görüldüğü sahnede telefon çalıyor. ama cevap veren yok. peki rüyada kırmızı ne anlama gelir? yaşama arzusunu, cinsel tutkuları, şehveti ve öfkeyi temsil eder. büyük bir aşk yaşandığına da yorumlanabilir. işte karakter kendi evrenini yaratıyor. rita karakterinin bornozuda kırmızı renge çalar..

4-) silencio club. farkındalık olayı burada başlıyor. titreme ve kendine gelme olayı. herşeyin yavaş yavaş bilinçaltından çıktığı an. ''bu bir kaset kaydıdır.'' repliği, rüyanın içinde gerçekten alınmış çeşitli imge ve simgelerin yansıtıldığını belirtiyor. zaten o anormallik oradan kaynaklanıyor. ispanyolca şarkı söyleyen kişinin aniden bayılma olayı da peşi sıra geliyor. lucid dream yaşadığınız zamanlarda istem dışı olarak bazı şeylerin gerçekleştiğini ya da uyanmak istemediğiniz anlar olduğunu hissedersiniz. bazı şeyler yok olur. kadının aniden bayılması rüyada ki hakimiyetsizlikten kaynaklanıyor. çünkü gerçekler rüyada bilinçaltını sürekli rahatsız eder.

5-) adam kesher'ın kovboy sahnesi. evet, rüyada olunduğunu buradan anlayabiliriz. rüyada antiedisonculuk vardır. elektiriğe asla hakim olamazsınız. kendi kendine yanan ve sönen lamba buna işaret. rüyada olduğunuzu anlamak için lambaları açıp kapatmaya çalışın. hiçbir tepki alamazsınız.

bunlara ilkte hakim olursan koy götüne rahvan gitsin canım benim. şimdi biraz karakterlerin üzerine oynayalım.

dan: gördüğümüz ilk sahnede bir polise iki kez aynı rüyayı gördüğünü, cafenin arkasında bir canavar görüp çok korktuğunu nitelendiriyor. bunu da bildiğin olağan dışı şizofrenik bir görüntüde söylüyor. peki bu adam neden iki defa gördüğünü belirtiyor? birincisi diane'nin camilla olan gerçek hikayesi. katille o cafede buluşması. ikincisi de zaten içinde olduğu o rüya. bu adam gerçekte diane'nin katille anlaştığı sırada tezgahın orada gördüğü kişi. (ikinci yarısında görebilirsiniz.) pis sırıtmasıyla bilinçaltına giriyor. rüya konusunu da kendi rüyasında bu adama veriyor. dan arka tarafta canavarı bir anda görünce de bayılıp kalıyor.

canavar: canavar da bildiğin medyum yani. üzerine iki teoride bulunabilirim. diane gerçek hayatta adam ve camilla'nın evlilik hikayesini duyunca bu medyuma gider. sonlarına doğru mavi kutunun içinde gözüken yüzükte buna işaret. birkaç şey yaptırır, engel olmak ister. ya da kısa yoldan diane'nin korkularını temsil ediyor diyebiliriz. bu bence zor. çünkü medyum filmin içinde coco ile gözüküyor. ''içerde biri daha var, o tehlikeli'' diyor.

kiralık katil: diane, camilla'yı öldürmesi için bir kiralık katil tutuyor. işin tamamlandığı ise mavi bir anahtarın diane'e verilmesi ile belli olacaktır. rüyasında da katili işi eline yüzüne bulaştıran bir tip olarak gösterir. pişmanlık buna iter çünkü.

adam kesher: rolünü zaten biliyoruz. rüyasında karakteri çok berbat bir halde gösterir. çünkü kendince en sevdiği kişiyi elinden alan hain olarak nitelendiriyor diane bu adamı.

ruth: diane davette de söylüyor öldüğünü. onun ve eşinin mutluluğuna imrendiği için gerçek hayatında son halüsinasyon silsilesi bu ikiliden geliyor.

camilla: diane gerçekten tam tersi bir şekilde işliyor rüyasına. rita ismini veriyor. savunmasız, yardıma muhtaç bir şekilde gösteriyor. rüya evresi boyunca melek gibi görünmesinin tek sebebi bu. betty ise ona yardım eden, ona aşık olan bir karakteri görev oluyor. gerçeğin tam zıttı bir şekilde.

betty: diane'nin winkies'de gördüğü garson kızın ismi. zaten bilinçaltından çıkan çoğu şey rüyasına anlık olarak geliyor. bizim bilinçaltımızda da anlık olarak girer gerçekler. rüyasında adam ile bakışması ondan kaçınmak istemesi. zaten direk rita'nın yanına gidiyor. yardım amacıyla diyor ama kaptıracağından korktuğu için gidiyor aslında. rüyamızda ki tüm tozpembelerin baş temsilcisi.

diane: aslında hem betty hem de bu karakteri canlandıran naomi'ye ayrı bir tebrik gerekiyor. zıt karakterler ancak bu kadar iyi olabilir. kovboy'un 'wake up' repliğiyle birlikte rüya bitiyor ve gerçeğe dönüyoruz. o zaman diane gerçekleri gün yüzüne çıkıyor. olayların verdiği pişmanlıklar, paranoya, suçluluk duygusu sonunda intihar ediyor.

edit: okurken bir şey yazmadığımı farkettim. mulholland dr. 'mulholland drive' kısaltması değil aslında 'mulholland dream' kısaltmasıdır. en büyük kopya kısmı budur.

--- spoiler ---

kısacası filmde herşey mükemmel işlenmiş bana göre. üzerinden kitap bile yazılır inanın. böyle filmleri izlemekten hep büyük zevk duymuşumdur. hele ki böyle işlenir ve mükemmel anlatırsa benim için kusursuz oluyor. filmi dün izlemiştim ancak bu sabah parçaları tamamlamak için yeniden izledim. harika bir film. memeler güzel, oyunculuk güzel, dünya güzel, sen güzelsin.. güzeller. gerçekten mutlaka izlemenizi tavsiye edeceğim filmlerden biridir. saygılar.
  • david lynch' in çoğu filmini izledim. sevmek istedim sizden biri olmak istedim. aslında bu filmi 2.5 kez izledim. kavrayabilmek için çok şeyler uydurdum götümden; işte bu bunu simgeliyor filan diyerek ama burada okuduklarımla zerre alakası yok.

ha feysbukta beğendim, film soranlar oluyor arada, soran olursa tavsiye edeceğim. anlamayanlara beğenmeyenlere burada okuduğum açıklamaların aklımda kalan kısımlarından sıkılama yapacağım. sonra da anlaşılamayan, karmaşık, üstün zevkli biri olarak prim yapacağım. dost meclislerinde david lynch öyle taşaklı bir adam ki heheyt diyerek tüm ilgiyi üzerime çekeceğim. yalnız bir gün gerçekten özümsemiş birine denk gelirsek sıçtık.

yani; nolursa olsun kazanımları olan film.
hesabın var mı? giriş yap