• halen anlayamadığım filmdir. iki defa izledim. sonra internetteki yorumlara baktım. sahne sahne hangi sahnenin ne anlama geldiğini anlatan yorumlar vardı. tek tek okudum o yorumları. farklı sitelerden de baktım. yine anlamadım. sonunda şuna karar verdim. ben düz adamım. bana yönetmenin ''bu sahneyi buraya koydum artık sen anla' dediği filmler değil de direkt olayı anlatan filmler lazım.

memento filminden de bir bok anlamamıştım.

sanırım sorun bende.
  • nasil bozuk arnavut kaldirimi gibi, kara kuru bir yoldur belli degil. hicbir ozelligi yoktur. bi "mulholland dr." tabelasina bakip "ehehe" deyip uzaklassaniz kafi.
  • izlediğimde anlamayıp problemin bende olduğunu düşünerekten 4-5 defa izlediğim tekrar tekrar anlamayıp nette araştırdığım ama anlamanı yine bulamadığım ancak arkadaşlarla kafa kafaya vererekten topluca anlamını çözdüğümüz güzel bir film
  • persona'yı izlemediyseniz önce bu filmi izleyin. eğer persona'yı izlediyseniz, bu filmi izlerken onu aklınızdan çıkarın.

işte buyuz. ama kendimiz değiliz, hep başkasıyız. sonra da hiçliğiz. hayallerimiz gerçek olamayacak kadar uzak ve bu doğrunun bilincinde olmaya katlanamıyoruz. film hakkında yapacağım yorum budur. hikayelerimi kurgulamakta bana yardım ettiğin için sana selam olsun david lynch.
  • kaza olasılığı yüksek virajlarında her daim video ve fotoğraf çekenlerin bulunduğu yol. buradaki meşhur virajlarda kaza yapan sürücüler eğer hayatta kaldılarsa kendilerini kesin youtube'da görüp kritik yapabilirler.
  • yok abi ben bu filmi anlamak için hiçbir zaman yeterince entel olamayacağım. film gayet güzel, ilgi çekici, durmadan ani olaylar oluyor, sanattan pek anlamayan bana bile kendini izlettirdi fakat sonunda ee abi silencio falan noldu yani diye kaldım. internete bi bakıyorum insanlar "ya bu renk şunu temsil ediyor, burda lynch şu arzulardan bahsetmiş" gibi yorumları okuyunca mantıklı geliyor ama ben bu çıkarımları yapamıyorum, yok olmuyor.
    (bir köylünün entelleşme çabaları)
  • david lynch'in 2001 yapımı filmi.
    aslında dizi olarak çekimlerine başlayıp sonradan filme dönüştürülmüş. başrollerde oynayan iki kadın da ( naomi watss ve laura elena harring) çok güzel. özellikle laura. filmin ilk görüşmesine gelirken yolda kaza geçiren laura, filmin bir kaza sahnesiyle başladığını sonradan öğrenmiş.
    sinema dünyasına farklı bir açıdan bakan, değişik çekim teknikleri, karmaşık bir anlatım, hayal ve gerçek arasında kalış iç içe filmde. ne izledim dedirtse de çok etkileyici bir film.
    gerilim, psikolojik bunalım, aşk, kıskançlık, lezbiyen ilişki, kestirmeden ünlü olmak, oyuncu seçimlerinin perde arkası, cinayet, rol kapma, aldatma, kaza, hafıza kaybı, kendini arama her şey var.
    filmde hep karşınıza çıkan mavi anahtar gibi birçok sembol varmış. tabii hepsinin de bir anlamı.
    golf sopasıyla film yapımcısının arabasının camını kırma sahnesinin de jack nicholson'ın gerçekte yaşadığı bir olaya gönderme olduğu söyleniyor.
    en sevdiğim ise roy orbison'ın "crying" şarkısının ispanyolca seslendirildiği sahne
    https://youtu.be/uhqnb3hs4hc
    oldu.
  • 5 kere izleyip anlayamayabilirsiniz. öyle manyak bi film.
  • spoiler

rüyalarınızı da anlamlanlandıramazsınız , onları görürsünüz . sırtınız ürperir. ne kadarı doğru, ne kadarı gerçekten yaşanmıştır bilmezsiniz. ama bit şey vardır ve o şey sırtınızı ürpertir.
    rüyalar görürsünüz yaşadığınız çevreye dair . bazen uyansanız bile bitmeyen rüyalar. kafka bunun romanını yazmıştı . van gogh resimlemişti. şiirlerini yazmıştı. lynch d filmini çekmiş. açık büfe. tadını çıkarın ve ruh-zihin yorumuna, çöküşüne ve bilinmedik yollar keşfetmenize izin verin .
hesabın var mı? giriş yap