şükela:  tümü | bugün soru sor
 • vali, kaymakam gibi kimselere bu isim verilir. zaten 657de "mülki idare amirliği hizmetleri sınıfı" adında güzide bir kategori mevcuttur.
 • adını duyduğum zaman "ah bende bir mülki idare amiri olabilseydim"dediğim kulağa çok hoş gelen üst düzey bir memurluk.kaymakam olupta babamın göğsünü gere gere bu benim oğlumdur ve buraların kaymakamıdır demesini ne denli arzulamışımdır anlatılmaz..ama üzülme baba kaymakam olamasamda metalurji mühendisi olucam ve senin işlerini dahada ileriye taşımak için demir esaslı ve demirdışı metallarin tüm gereksiz bilgilerini ezberliyorum,düşünüyorumda nereden nereye..
 • mulkiyelilerden olur. malum mulkiyeliler bu dunyaya kaymakam ve vali olmak icin gelirler. bir ilceyi, ili, bakanligi artik her neyse yonetecek butun bilgiler - eger ki dogustan zaten haiz degillerse- kendilerine siyasal bilgiler fakultesinde cd'lerle yuklenir. gerisi gelir zaten.

  (bkz: kıza öroyin yükleyin)
 • en çok eziyeti çocuklarının çektiği meslek grubudur.

  siz hiç 21 yaşına kadar 11 şehir 14 okul değiştiren asker,hakim,memur,polis çocuğu gördünüz mü?

  siz hiç girdiği her sınıfta hocası,müdürü,öğrencisi,hademesi tarafından önyargıyla karşılanan, sürekli "baban kim olursa olsun" kisvesi altında ezilip sindirilmeye çalışan çocuk oldunuz mu?

  siz hiç her girdiğiniz ortamda parmakla gösterilip en ufak hatanızda, "tabi babası vali ya ona güveniyor" diye ayıplanan çocuk oldunuz mu?

  siz hiç herkesten izole şekilde, kapalı kapılar, korunaklı duvarlar, polisin beklediği bahçelerin içinde sırf güvenlik nedeniyle tek başınıza oyun oynadınız mı?

  siz hiç "ya ulan ben de sizdenim lan valla götüm kalkık falan değil amınakoyim" diye çırpındınız mı bir ortama girdiğinizde?

  siz hiç babanızın mesleği sorulduğunda kaymakam/vali derseniz görgüsüze bak nasıl da gerine gerine söylüyor götü de pek kalkmış, memur deseniz bak bak orospu çocuğuna bak mütevazilik kasıyor validen memur mu olurmuş diye tepki aldınız mı?

  siz bütün önyargı ve nefrete rağmen hiç ortalama 1.5 yılda bir sıfırdan arkadaşlık kurmaya çalıştınız mı?

  ben hepsini yaşadım. 23 yaşımda mühendis olarak bir memurdan çok idari işleyiş, bir hukukçudan daha fazla kamu hukuku biliyorum, babam en iyi memurdu güya, arabası vardı, şöförü vardı, evi, iyi maaşı, saygınlığı vardı, dediği dedikti, herkes düğmesini ilikliyordu önünde yemin ederim bir an bile düşünmedim bu mesleği yapmayı üstelik 15 yıl sonra %95 ihtimalle vali olma şansım varken.

  dn: içişleri bakanlığında yazılı olmayan bir kural vardır, meslekten birisinin çocuğu meslekte kalmak istiyorsa mülakatta ne olursa olsun mesleğe alınır, 10 yıl sonra babasının anısına merkeze alınır, 15 yıl sonra vali olur.
 • istisnaları mutlaka olmakla birlikte, benim şimdiye kadar katıldığım tüm kongre, sempozyumlarda kendileri sürekli kamu yönetimini ta fayol'dan alıp anlatmaktadırlar.
  fukuyama, medeniyetler çatışması, tüm tezlere değinip günümüze geliyorlar.
  kamu yönetiminin tarihini her kongrede dile getirmenin manası yok cidden.
  kendilerinin temennileri ve sonuç kısımları çok güzel olur ama başlangıç uzun olduğu için ve biz hepimiz bunları ezberlediğimiz için böyle bir girişe lüzum yok.
  lütfen bilinen şeyleri sürekli anlatmayın.
 • konya selçuk üniversitesinde hasan reis tarafından doldurulmaktadır.
 • ilçede kaymakam, ilde de validir.
 • bazen de ülki idare amiridir mesela selçuk üniversitesinde...
 • en büyük mü?
 • yeni türkiye'de ilçelerin mülki idare amiri fiilen kaymakam değil, akp'nin ilçe başkanıdır.