şükela:  tümü | bugün soru sor
  • çok kanallı ağlar (multi channel network), genellikle içerik oluşturuculara ürün, programlama, fon, çapraz tanıtım, iş ortağı yönetimi, dijital hak yönetimi, para kazanma/satışlar ve/veya kitle gelişimi gibi alanlarda yardım sağlamak için birden fazla youtube kanalıyla ilişki içinde olan, bu kanalları yöneten ağlardır.
  • (bkz: vevo)
    (bkz: fullscreen)
    (bkz: wonderly)
  • hakkında internette çok az bilginin yer aldığı olaylardan yalnızca bir tanesi.
    mcn şirketlerinin nasıl kurulduğuna dair bilgi yok internette. bilen varsa yeşillendirsin rica ediyorum.
  • neden gezegende her yerde işe yararken bizde vasatlık ve rezillik olarak tezahür etti anlamıyorum. abi nedir bu youtube'un durumu allah aşkına!??!!

ils vision, mediakraft, buzzmyvideos, wediacorp, jeton, fsf aklıma gelenler. bunun dışında kurumsal olarak çalışan muse istanbul, videomite gibi firmalar da var.

ve yanılmıyorsam dünyada en büyüğü machinima olmalı.

yaptıkları iş ise, size danışmanlık vermek. evet bu kadar. yoksa sizin monetize etmeniz, onaylı olmanız için mcn'e ihtiyacınız yok. tamam adsense haricinde reklam için mcn'e ihtiyacınız var ama ne kadar düşük ihtimalli olduğu ortada.

danışmanlık için youtube playbook'u alın, okuyun, özümseyin. ekstra verecekleri pek bir şey yok. ama eğer gerçekten bir noktayı aşarsanız network içerisinde cross promotion ve prodüksiyon hizmetleriyle 50 adım öne geçebilirsiniz. zaten para kazandıkları nokta da bu. yoksa bu kadar az müşteriyle adsense'den komisyon alarak ayakta kalmaları mümkün değil.

bir de mcn'lerin virtual network'leri var. bunlar da üst firmaya kanal getirmek için kelle avlayan, danışmanlık veren firmalar.

şunu da izlemenizi tavsiye ederim: https://www.youtube.com/watch?v=a7z8gxqdsoi