şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: mmt)
  • bu şanzımandan şikayetçi olmayan neredeyse yok gibi. halen niye toyota böyle bir gudubete ayar çekmez orası da apayrı bir muamma zaten.
  • dilini lisanını anladıktan sonra misss gibi on numara beş yıldız şanzımandır. toyota dizellerde(eskiden nadiren benzinliside olmuş) kullanıyor bunu ve manuel şanzımandan bir kaç bin lira pahalı fakat onun kadar hatta bazen daha az yakmaktadır. dsg ve diğerleri gibi fahiş bir fiyat farkı yoktur. bir yıldır kullanıyorum ne vites geçişlerini, ne sarsıntısını, ne motorun yığılmasına izin verdim. forumları yada kullanma kılavuzunu oku ve nasıl kullanılacağını öğren. bundan sonra ne tam otomatiğin pahalılığına ve yakıt tüketimine bakarım ne de manuel şanzımanın ameleliğine. istediğin an vitesi değiştir ki o da birtek yokuşlarda lazım ki kafan almadı manuele al vitesi küçült baz gaza gitsin.

eğer benzinli tam otomatik gibi otomatiğe alırım gaz/fren yaparım bastım mı anında kalkar/atılsın istiyorsan o zaman yanlış adrestesin arkadaşım. yok o paraya beş köfte !!!
  • arkadaşım 5 yıldır auris multimode kullanıyor, bende bu yıl aldım. fiyat performans olarak süper bir çözüm. çift kavramalı olanlarla karıştırmayın. elma ile armut gibi alakasız bir karşılaştırma olur. yalnız dilinden anlıycan sürmesi süper keyifli. dün gene şehiriçinde kullandım eve gelince yol bilgisayarından verielere baktım 100 km de 4.5 lt görünce yüzüm güldü. vw'nin veya reno'nun şanzımanları kıçını yırtsan 6lt altına düşmüyor. arıza yaptımı zaten boku yedin. binlerce lirandan olacaksın. (bkz: iyi niyet garantisi)

toyota giderim senlen her yola...

bu arada yoğun trafikte dsg şanzımanı aşırı ısındığı için kenara çekip bekleyen vw'li arkadaşlara selam olsun.
  • yokuş çıkartmayan, vites yükseltmekte kararsız kaldığı için motoru bağırtan, kolay dağılan şanzıman türü. kalkar dizel bir corolla satın almak isterseniz sakın otomatik vites almayın. zaten bu otomatik değil, yarı otomatik vites. ille de otomatik istiyorsanız benzinlisini alın.
  • çok fazla çemkirilen ancak getirisi bakım vaktinde ortaya çıkan vites. debriyaj balatası şu anda 750 tl'ye değiştiriliyor ki bunun 450 tl'si işçilik. babam fiyatı söylediklerinde küçük çaplı bir şoka uğramış.
  • bu şanzımanla mutlu olmak için takriben 2 ay kullanmak lazım. o size siz de ona alışın diye. gerisi de geliyor zaten.
    piyasada 45-50 bin tl arası dizel ve otomatik olarak fazla seçenek yok. edc, dsg, easytronic, multimode ve psa grubu araçların otomatiği var, tam otomatik zaten çok kısıtlı. bunların arasında verdiğin paraya değecek bence en iyi alternatif bu. ayrıca söylendiği gibi vites değiştirirken seni camdan dışarı attığı da yok. doğrudur bi çift kavrama kadar konforlu değil ama masrafsız ve sağlamdır.