• hastalarına ne zaman geleceği bellı olmayan ve (hala) ilaçla bile kontrol altına alınamayan ataklar yaşatan, sebebi ve ortaya çıkışı çözülememiş sinir sistemi rahatsızlığı.
 • tedavi shekli, hastalıgın seyrıne gore gun ashırı veya haftada bir ıgne, altı ayda bır kontrol ve bol sevkat, sevgi ve ilgidir.
 • turkiyede yaklashık 30.000 ms hastası bulunmaktadır.
 • bu da bir autoimmune diseasedir.
 • merkez sinir sisteminin en sık görülen hastalığıdır. çok çeşitli belirtilerle ortaya çıkar ve gidişi önceden belirlenemez. sinir lifi boyunca bozulmalara(dejenerasyona) yol açan kronik bir hastalıktır. neden veya nereden kaynaklandığı henüz açıklığa kavuşturulamamıştır: virüslerle veya bağışıklık süreçleriyle bağlantılı olabileceği varsayılmaktadır.

  bütünsellik açısından bakıldığında(bedenin ve ruhsal boyutun bütünlüğü), organik bozukluklara yol açabilen bu tür bir hastalık ancak, ruhsal dengenin bozulması sonucunda oluşabilir. bedenin ve ruhsal boyutun, hastalıkların tedavisinde bir bütün olarak ele alınması gerektiğine göre, bu hastalıkta da, bozulmuş olan ruhsal dengenin yeniden kurulmasına çalışılmalıdır. multipl skleroz hastalığının ilerleyişini durdurmak, uygun şifalı bitkilerin kullanımı, beslenmenin ve sindirimin özenle kontrolü sayesinde ümkün olabilir.

  sağlıklı beslenme programları üzerine yazılmış olan pek çok kitaptan yararlanılabilir; ama burada önemli olan, süt ve süt ürünlerinden tamamen uzak durmak ve yapışkan albümin içeren tahıl ürünlerini (örneğin buğday ve mısır unu) eğer mümkünse sınırlamaktır. ayrıca, doymuş yağ asitlerini en aza indirmek ve doymamış yağ asitlerini birkaç misli arttırmak gerekecektir. sinir sisteminde oluşmuş olan bozuklukların(dejenerasyonun) yeniden düzeltilebilmesinde önemli rol üstlenebileceğine inanılan doymamış yağ asitleri, kapsül biçiminde de kullanılabilir.

  multiple skleroz son derece karmaşık bir hastalıktır ve mutlaka uzman doktor tedavisi gerektirir.

  (bkz: alıntı)

  *****

  yıllar sonra gelen büdüt:

  tuarek'e hatırlatma için teşekkürler:

  entry'de sözü geçen bitkisel çözümler hakkında bir bilgim yok, en doğrusu bir doktora danışılması.

  zira doktor değilim, konuyla ilgili uzman değilim... sadece birilerine faydası olacağını düşündüğüm bir şeyi alıntı yapıp paylaşmışım.. fakat kaynak göstermemişim... 15 yıl öncesine ait kaynağı şimdi bulmam mümkün değil... fakat birilerine faydası olur düşüncesiyle silmiyorum...
 • miyelin kilifi hastalıgı olarak bilirim ben kendilerini..kılıfın hasar gördüğü yerlerde skleroz oluşumları saptanır.. bu sklerozlar sinir sistemi içinde pek çok yerde oluşabilir ve sinir sarmalı boyunca komut mesajlarının iletilmesini engeller...
  şiddeti ve seyiri kıstaslarıyla hastadan hastaya anormal büyük değişiklikler gösterebilir... bazı hastalarda değişik hastalık hikayeleri zincirleme olarak ortaya çıkar, daha sonra tamamen ya da kısmen iyileşme evresi görülür... belirtiler etkilenen sinir sistemi bölgesine göre de farklılık gösterir..
  çift görme görme azlığı, konuşma bozukluğu, titreme, kol ve bacaklarda sertlik, güçsüzlük, idrar kaçırma veya yapamama,alta zıçma,halsizlik,uyuşma,duyu eksikliği vs..bu gibi belirtilerin sadece birine yada birkaçına birden rastlamak mümkündür bu hastalarda...
  ms hastaları bazen aldıkları ilaçların etkisiyle enfeksiyon hastalıklarına karşı direnme güçleri azalır... bu nedenle hastaların solunum yolları enfeksiyonları, idrar yolu enfeksiyonları gibi hastalıklara diğer insanlardan daha fazla yakalanma eğilimleri gösterdiği tecrübe ile sabittir...

  dipnot: ms;akıl ya da ruh hastalığı değildir,kalıtsal bir hastalık değildir ise hiç değildir..
 • clive burr'un yakalandigi hastalik.
 • sanıldığı gibi tüm sinir sistemini işlevini bitiren veya omurla ilgili bir hastalık olmayıp; sinir iletimini kolaylaştıran ve sinir dokusunu koruyan miyelinin hasar görmesi sonucu oluşan bir hastalıktır.
  geliştirilen son yöntemlerle ataklar tedavi edilebilmekte ve uzun vadede hastalığın seyri değiştirilebilmektedir.ayrıntılı bilgi http://www.serono.com.tr/'den edinilebilir.
 • schering firmasının ürettiği betaferon isimli milyarlık ilaçla hasta katlanılabilir bir hayat sürebiliyormuş... (bkz: mişli geçmiş zaman)
 • bir araştırmaya göre kolesterol seviyesini azaltıcı bazı ilaçların seyrini yavaşlatabileceği hastalık
hesabın var mı? giriş yap