• ruh halini bozabilen ve ruh halinin bozulmasının da tekrarlayan ataklara sebep olabildiği hastalık.bir çeşit kısır döngü.
  • eskiden ms'dim. hayatıma giren, ancak ilginç şekilde hayatımdan çıkan hastalık. bu cümleyi kurabilen kaç kişi var bilmiyorum ancak benim için durum bu. 4 yıl önce ms tanısı almıştım, 3 senedir iğne tedavisi görüyordum. bu tedaviler sırasında anafilaktik şoklar geçirdim, cildimde yaralar açıldı. zaman içinde kendimi daha kötü hissetmeye başladım, ms'in ilerlediğini düşündüm. oysa...

ankara üniversitesi biyoloji bölümünde doktora yapmaktayım. danışman hocam prof. dr çetin ile keneler üzerinde yaptığım araştırmalar sonucunda türkiye'de çok az olduğu düşünülen lyme hastalığının aslında çok yaygın olduğunu ancak yetersiz labaratuvar imkanları ve doktorların bu hastalığı göz ardı etmesi nedeniyle lyme hastalarına yanlış teşhis konduğunu gördüm. daha da ilginci lyme hastalığı beyindeki lezyonlar dahil olmak üzere ms hastalığını birebir taklit edebilen tuhaf bir hastalıktı. kenelerden bulaşıyordu, ancak ms benzeri görüntüyü bulaştıktan 20-30 yıl sonra gösterebiliyordu. acaba bende de lyme olabilir mi düşüncesi ile bu hastalığı dah aayrıntılı şekilde araştırmaya başladım ve nihayetinde test yaptırmaya karar verdim. 5 yaşımdayken yapışan kenenin 30 yaşımdayken bana bu sıkıntıları yaşatacağına inanmak zordu. ancak test yaptırdım ve sonuç pozitif çıktı. ms hastası değildim, lyme hastasıydım. 25 sene önce yapışan kene yüzünden senelerdir yanlış tedavi görüyordum. hatta bu tedaviler nedeniyle ölümden dönüyordum.

yakın zamanda hastanede antibiyotik tedavisine başlanacak. bir kaç ay içerisinde sağlığıma tamamen kavuşacakmışım. daha da ilginci çevremdeki diğer ms hastalarını da bu testi yönlendirdiğimde, tek lyme hastasının ben olmadığımı gördüm. şu anda ms hastaları yoğun şekilde lyme testi yaptırıyor ve ciddi bir kısmı benim gibi tedavi olabilecekleri bir hastalığa sahip olduklarını öğreniyor.

kim derdi ki akademik araştırmaların sonucunda ömür boyu taşıyacağımı düşündüğüm bir hastalıktan kurtulacağım. kim derdi ki kendimi kurtarmakla kalmayacağım, bir çok insanın kaderinin değişmesine ön ayak olacağım. sağduyulu doktorlar verdiğim bilgilerin ardından tüm türkiye'deki ms hastalarının lyme testi yaptırması gerektiğini söylemeye başladılar.

dahası bu lyme denilen hastalık sadece ms'i değil, romatizmayı, fibromialjiyi, als'yi, lupus'u, kalp hastalıklarını taklit edebiliyor. eğer hatırladığınız bir kene geçmişi varsa ve bu hastalıklardan birine sahipseniz mutlaka test yaptırın. kene geçmişiniz yoksa bile (başka bulaşma yolları da var) eğer bu hastalıklardan birine sahip olmanıza rağmen sıradışı semptomlarınız ya da içinizde bir şüphe varsa mutlaka bu testi yaptırın.

yapılması gereken test kronik aşama için western blot (borrelia burgdorferi) testidir. elisa testinde sonuç alınamamaktadır.

doktorlar bu araştırmalarımın sonuçları uyarınca hastalarını yönlendirmeye başladılar, ancak siz de, geç kalmamak adına bu testi yaptırıp sonucu ile önce kendinize sonra doktorunuza sürpriz yapabilirsiniz.

dipnot : bu bilgiler önümüzdeki günlerde çeşitli medya kuruluşlarında ve bazı bilimsel dergilerde yer alacaktır.

sonnot : test yaptırıp pozitiflik yakalanırsa, çay ve yemek ikramları kabulümdür.
  • www.lowdosenaltrexone.org
    düşük dozda kullanılan naltrexone'un ms üzerindeki durdurucu etkisinden (başka bağışıklık sistemi hastalıklarındaki yararıyla beraber) bahseden site.
    ayrıca facebook'ta ldn'den daha çok kişinin haberdar olup faydalanmasını amaçlayan "ldn türkiye" adında bir sayfa ve konuyla ilgilenenlerin sorularına cevap bulabileceği çeşitli yahoogroup'lar var.
  • lyme hastalığı ile karışması ile ilgili bildiriye cevap verilen hastalıktır.

bildiriye cevap :

- hastalarımızın yanlış yönlendirilmemesi, maddi ve manevi zarara uğramamaları için
    bu testi baştan yapmayarak test negatifliğinde yaşanacağını ima ettiğiniz hayal kırıklığını siz yaratmadınız mı? eğer hatalı şekilde ms teşhisi koyduysanız (ki örnekleri ortaya çıkıyor) burada hem maddi hem manevi zararın sorumlusu siz değil misiniz? dahası maddi zarardan kasıt lab testi ise sizin muayenehanenizi 10 dakikalık ziyaretten daha ucuz olduğunu da belirtmek isterim.

-kene ısırığı ile bulaşan lyme hastalığı uzun süredir bilinmektedir ve ülkemizde yaygın değildir.

çok söz söylemeden birkaç makale paylaşacağım :
    http://journals.tubitak.gov.tr/…-31-3-2-0601-20.pdf
    http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18581984
    http://turkiyeklinikleri.com/…load_pdf.php?id=51810
    istenirse daha fazla makale gönderilecektir ancak dünya sağlık örgütü ülkemizde endemik olduğunu belirtirken birileri çıkıp ülkemizde yaygın değildir diyorsa ben bu duruma doğal olarak tepki gösteririm.

-lyme testinin (+) veya (-) olması kişinin lyme hastası olduğu anlamına gelmez.

o zaman lyme testi yapmayalım. ayrıca western blot igm'de (+) çıkıyorsa ve klinik bulgular varsa (ki konu ms ise klinik bulgu zaten var) o hastaya %99.9 doğrulukla lyme tanısı konur. ancak bu enfeksiyon gizlenmeyi çok sevdiği ve serolojik testlerde kendini göstermediği için (-) çıksa bile lyme hastalığı tamamen ekarte edilemez.

-ms’i takip eden hekimler ayırıcı tanıda lyme hastalığını da her zaman göz önünde bulundurmaktadırlar.

teşekkür ederim. sayenizde 3 sene boş yere interferon kullandım. ve yalnız değilim. dünya'da zaten binlerce benim benzerim ms'den dönme lyme hastası var. çevremde de lyme pozitif sonuçları duyuyorum. gereken testi yapmadan ayırıcı tanıyı nasıl gerçekleştirdiğinizi sorabilir miyim? ayrıca madem bu kadar iyi ayırıcı tanı yapıyordunuz, sizin o çok ünlü doktorlardan oluşan topluluğunuza üye 4 ayrı doktorun muayenehanelerine geldiğimde "kesin ms" tanısını emin bir ifadeyle doğruladınız. o muayene ücretlerini geri ödemeyi düşünür müsünüz? çünkü ayırıcı tanı yapmayı başaramamışsınız. bugüne kadar ben doktorlarımızı suçlamadım, enfeksiyonun taklitçiliği nedeniyle gözden kaçabileceğini ifade ettim, ancak bu karşılıktan sonra gereksiz iyi niyet gösterdiğimi anladım. muayene ücretlerimi geri istiyorum!!!

-bu nedenle ms’li kişiyi takip eden hekim önermedikçe test yapılması gerekli değildir.

test yapılmasın, hatanız ortaya çıkmasın. oh ne ala memleket.

-bu konuyla ilgili daha detaylı bilgi almak isteyenler ms ile ilgilenen hekimlere başvurabilirler. kamuoyunun bilgisine önemle sunulur.

test pozitifliğinden sonra üzgünüm ama artık enfeksiyon uzmanları ile bir yola giriyoruz. sizinle olan birlikteliğimiz burada sona erdi. 2 kere 2 = 4. giderim testimi yaptırırım, hiç bir doktorun önermemesine rağmen ve lyme olduğum ortaya çıkar. madem gerekmiyordu, neden ben kendim araştırıp, bu testi kendim yaptırmak zorunda kaldım ve gerçek hastalığımı öğrendim. tek bir doktor olsa neyse, o gruba üye ve güya "en iyilerden" oluşan ms uzmanları bu teste kimseyi yönlendirmediği gibi beni de yönlendirmedi.

(bkz: tavşan çıldırdı)
  • louise l hay 'in hastalıkların zihinsel sebeplerini anlattığı kitabında şöyle yazıyor bu hastalık için

cause: mental hardness, hard-heartedness, iron will, inflexibility. fear.

şöyle de bi iyileştirici olumlama vermiş:

by choosing loving, joyous thoughts i create a loving, joyous world. i am safe and free.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

türkçesi:

neden: zihinsel katılık, katı yüreklilik, demir irade, eğilmezlik, korku.

olumlama:sevecen, sevinçli düşünceler seçerek sevecen, neşeli bir dünya yaratıyorum. güvende ve özgürüm.
  • multipl skleroz (ms)sinir sistemini tutan bir iltihaplanmadır.böylece beyin ve omurilikteki nöronlar vücudun kendi bağışıklık hücrelerinin saldırısına uğrar.
  • "beslenmede dört element felsefesi" isimli kitaba göre bu rahatsızlığın sebebi toprak elementinin arızalanması imiş.
  • her hastalıkta tedavinin en kilit noktası önlemler almaktır. misal olarak, bu nedenledir ki lösemi hastalarının ağzında maske bulunur?
    ms hastalarının bir maskesi olmamalıdır. yani derine kuytuya birşeyler atmamalılar, birşeyleri gizleyerek veya bir konuda susarak kendilerini güçlü sanmamalılar. vavien filmindeki sahnede ne diyor settar amcamız: "dünyadaki bütün büyük hastalıkların asıl sebebi bu, içine atmak! içine atma!"
    bir diğer koruyucu önlem de hayatlarına çok fazla kişi sokmasınlar ms hastaları. giren her kişi bir parça sizi üzme riskini de beraberinde getirir. luzumsuz sosyalliğe gerek yok.
    bir salgından kaçtığınızı düşünün. her insanın sizi üzme riski varsa madem, o halde insanlarla aranızda mesafe olsun, ve onlarla bir ilişki halindeyken maskenizi çıkartmayın. ayrıca en az 5 çocuk falan yapın. yüksek devlet erkanının hastalara tavsiyesi bu yönde.
    hangi ilaç en iyisi şeklindeki kaoslar çok da akıllıca değil. yapabilecek gücüm olsa elimin altına 100 tane hasta alır, kontrollü deneyle bi kısmına bonibon yedirir, içlerinden başarıya ulaştığım bikaç tanesi üzerinden gayet son model akademik makale yazar, hiçbişey bilmiyorsam poster falan sunardım. tabi bu işin batıl inanç yönü. o ilaçlar bitecek arkadaş, aksatmayacaksın. ama şunu da bileceksin ki bu meredin net bir çaresi yok, e bunun için üretilen ilaçlar da bir yere kadar koruyucu önleyici veya tedavi edici. veya senin vücudun yine senin vucuduna neden bu şerefsizliği yapıyor bunu da pek net bilmiyorlar.
    ama güveneceksin o doktorlara, onların tavsiye ettiği ilaçları emir telakki edeceksin. bu esnada salak gibi kendini savunmasız bırakmayacaksın. bol meyve tüketir gibi bolcana gün tüketeceksin, güneş falan göreceksin, hayat ne güzel kuşlar vapurlar diyeceksin. böyle böyle gayet de güzel, kimseye hissettirmeden, zorda kalınca inkarlarla yaşayabilirsin.
    bir de her ms olan bikaç aylık ömrü kalmış kişi değildir. kimisi çok yıpranmıştır ve yıpranacaktır, kimisi ufak sıyrıklarla ve kayıplarla yoluna devam eder.
  • bu hastalığa efsane grup pentagram'ın solisti murat ilkan' da yakalanmış ve gruplayollarını ayırmıştır. umarım en kısa sürede tedavisi bulunur da murat ilkan ve diğer ms hastaları sağlıklarına kavuşur.

--- spoiler ---

murat ilkan'dan veda!

bundan ikibuçuk yıl önce fiziksel hareketlerimde farkettiğim bazı rahatsızlıklar sebebiyle doktora gittim. yapılan tetkikler sonucu ms (multiple sklerosis) teşhisi konuldu. ms doğası gereği, zaman zaman geçirilen ataklarla, kişiden kişiye değişen bir seyir izler. bende rastlanan türü agresif olmadığı için şanslıyım.

şimdiye kadar pentagram'la çalışmalarımı aksatmadan sürdürdüm. ancak grup olmak birlikte hareket etmeyi gerektirir. rahatsızlığım nadiren de olsa bunu engellemekte.

bu sebeple, pentagram'a ve dinleyicilerine olan saygımdan ötürü, gruptan ayrılmanın en doğrusu olduğuna karar verdim ve grup arkadaşlarımla da kararımı bir süre önce paylaştım.

yönünü kendim çizebileceğim, kararları kendim alabileceğim bir oluşum içine girdim ve ilk olarak "murat ilkan akustik" projesini oluşturdum. bu projeyle ilgili gelişmeleri www.muratilkan.com ve facebook’taki murat ilkan - official page'den takip edebilirsiniz.

25 haziran 2010 tarihinde inönü stadyumu'nda gerçekleşecek olan sonisphere festivali'nde pentagram'la son kez sahne alacağım.

--- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap