• soru : microsoft urunleri nasil multitasking yapar ?
    cevap : sirayla
  • yururken sakız cigneyebilme olayı...
  • sag elini kafanin ustune koy
    hadi yap
    simdi de sol elini karninin uzerinde tut
    sag ayagini sol ayaginin uzerine at
    ve simdide ellerinle cember cizer hareketler yap
    ve ayni zamanda ayaklarini ileri geri hareket ettir
    bunlari yaparkende ne salak bir gorunum sergiledigini dusun
    kolay degil degil mi? :)
  • multitasking tek i$lemcide dahi gercek anlamda cali$abilir. bunun sebebi gunumuz uygulamalarinin buyuk cogunlugunun vaktini "beklemekle" geciriyor olmasidir (kullanicidan input beklemek, timer beklemek, turkiye'nin ab'ye girmesini beklemek). bu bekleme sureleri arasinda ba$ka uygulamalar cali$ir gayet de guzel olur. bu sebepten ayni anda iki uygulama cali$tirmak preemptive multitasking sistemlerde nadiren iki kat yava$ olur, hatta interaktif uygulamalarda farki hissetmek mumkun degildir.
  • aynı anda birçok işlem yapabilen. bir iddiaya göre, kadin beyni şekli.
  • kadınların, erkeklere bin bastığı bir konu. birtakım bilimsel ya da sözümona bilimsel makalelerde okudum, atmıyorum. hemen şöyle bir örnek vereyim: erkeğinizin size ilgisiz olduğunu mu düşünüyorsunuz, her zaman ne kadar dikkatsiz olduğundan mı şikayetçisiniz? durum genelde şuymuş meğerse: adam o anda başka bir şeyle uğraştığından (tv izlemek, yemek yemek, bilgisayarda takılmak, kitap okumak, karı kız kesmek vs) sadece o şeyle uğraşabiliyor. kadınların yaptığı gibi aynı anda birden fazla işi yapamadığından size olan ilgisi kısmı başka bir şeye konsantre olduğu anda çuvallıyor. size ilgisiz değil, sadece o anda başka bir şeyde ilgisi. kadın ise bir yandan bilgisayarda takılırken, diğer yandan tv'de oynayan diziyi göz ucuyla takip edebiliyor, öte yandan da erkeğin o esnada ne halt ettiğinin farkında olabiliyor. işte o sebeple de kadınlar genelde bazı şeyleri algılama, görmede daha hızlılar; erkek tek tek process edene kadar kadın olayı bitirmiş olduğundan genelde erkeğin tepkisi şu oluyor: 'bi dakka yaa, nooldu şimdi, gereksiz trip yaptın?!' multi tasking, multi orgazm, multi trip. kadın beyni olayı aşmış, beni onu anladım. (işte cosmopolitan tipi yazınca, biyolojiyi allah belirleyince böyle oluyor. can sıkıcı değil mi?)
  • baska örneği yokmuş gibi her kaynakta "sakiz ciğnerken yürüyebilmek" olarak gecen olgu.
  • clive owen'ın shoot em up filminde yaptığı şey. hem monica bellucci'yi götür, hem bu sırada üzerine yağan adamları vur.
  • barda sol eliyle hatunu severken (adama sırtı dönük dansediyor, arkadaşıyla konuşuyor, her şeyden bihaber), sağ eliyle kavga edilmiş sevdiceğe "son zamanlar yaptıklarıma bakma noolursun. benim aklım başımda değil, sana söylediklerimi kafana takma nolursun onlar ipe sapa gelir şeyler değil. seni seviyorum bebeğim" yazan, bu arada muhtelif aralarda önünde danseden hatunun ensesini öpen, barmene slm veren adamın yaptığıdır multitasking.*
hesabın var mı? giriş yap