şükela:  tümü | bugün
 • planescape universe'une verilen isim.. aslinda birden cok universe'den olu$mu$tur teoride..
 • var olan tum evrenlerin birlesiminde olusan cokluevren. elemental planeler, astral plane, ethereal plane prime material planeler, the great ring, the outlands ve sigil den olusan mekan.
 • ultima onlinein storylineina gore guc kristalinin kirilmasi ve parcalara ayrilmasi sonucu birbirine paralel olarak varolan sonsuz sayidaki sosaria gezegenlerinin olusturdugu evrenler butunu.
 • (bkz: the one)
 • breakpoint 2005'te gösterilmiş manyaktor loonies demo'su. amiga demo compo'yu kazanan ocean machine'den* daha iyidir ama ne yazık ki ikinci olmuştur ["fuckings to namevoting"]. greetz kısmı canlıdır özellikle.

  video'su var şurda:
  http://www.scene.org/…iverse.dvd.lq.il.mpg&fileinfo
  youtube: http://www.youtube.com/watch?v=ymhtyhdrexy

  duzeltme: link'ler.
 • (bkz: dc multiverse)
 • bu aralar yine populerite kazanmis, cesit cesit dergilerde, belgesel ve programlarda yeniden bahsedilmeye baslanilmis teori. populer bilim cevrelerinin dikkatini ne oldu da cekti bilmiyorum, okumadim da zaten ne olup bittigini. henuz.
 • özellikle marvel ve dc gibi çizgi roman şirketlerinin, paralel evrenlerde geçen hikayelerini belli bir sisteme oturtmak üzere yarattıkları "evrenler topluluğu" konsepti. aslında çizgi romanları okurken anlamak hiç zor değildir, bir şekilde her şey kafanızda oturur, fakat daha önce hiç karşılaşmamış birine bu konseptin ne olduğunu anlatmak genelde sıkıntı yaratır.

  marvel için konuşursak, multiverse'lerin genel mantığı, "olma olasılığı bulunan her şeyin olmuş olmak zorunda olduğu" şeklindedir.

  örneğin:

  marvel evreninde peter parker lise yıllarında bir radyoaktif örümcek tarafından ısırılmış ve örümcek adam olmuştur.

  ama, düşündüğümüz zaman, bu örümcek peter'ı üniversite çağında da ısırabilirdi. veya peter'ın herhangi başka bir sınıf arkadaşını da ısırabilirdi. veya ısırık peter'ı öldürebilirdi, hatta peter örümceği bile ısırmış olabilirdi.

  işte bütün bu "olabilirdi"ler, bir paralel evrende olmuş oluyor. her olasılık, yeni bir evren (yani sonuç olarak sonsuz sayıda evren) anlamına geliyor ve bütün bu evrenlerin bir araya toplandığı olguya da multiverse deniyor.
 • 13 ağustos 2012'de satışa çıkacak olan jaytech albümü. anjunabeats'den yayınlanacak. a-kalite progressive house.

  albümün preview'u

  http://www.youtube.com/watch?v=po2exkrerwe

  tracklist:

  1. everglade (feat. serenade)
  2. new vibe (album version)
  3. rabbit raiders
  4. labour of love (feat. nathan grainger)
  5. epsilon
  6. innovation (feat. nathan grainger)
  7. through the maze (feat. serenade)
  8. diode
  9. dr device
  10. stranger (feat. steve smith)
  11. multiverse
  12. blue ocean (feat. melody gough)
  13. coda
 • sizin aynınızın, bulunduğumuz şu evrende, bu entry'yi, aynı şartlar altında* başka evrenlerde okumasıdır. okuma ihtimali olmasıdır. mesela benim de bu entry'yi yazarken, başka evrenlerde murat boz'un kalamam arkadaş'ını dinliyor olmam, başka evrenlerde de bu davranışımı aynen takip eden başka bir benin olması ihtimalidir. yalnız her ne kadar teori de olsa, bana saçma gelmektedir. sonsuz tane evrenx*sonsuz olasılık, neden benden tıpatıp bir tane daha oluştursun ki? farklı farklı bir sürü şey çıkmalı ortaya, benzersiz... zaten bir teori ve deneysel olarak kanıtlanabilirliliği de yok sanırım şu an... ama düşüncesi bile insan beynini bulandırmaya yetiyor.

  düşünsenize, sizden bir tane daha var ve bulunduğu evrende yediği önünde, yemediği arkasında. siz de bu evrende ezik gibi yaşıyorsunuz.*