şükela:  tümü | bugün
  • pek cok vitamin ve mineralin bir arada bulundugu ilaclar.duzgun beslenmeyen gunumuz insani icin mecburiyet,fakat dogali mumkunken zararli bir urun.

(bkz: one a day)
    (bkz: unicap)
    (bkz: megadyn)
  • (bkz: centrum)
  • almanca'da "coklu" meyve sularina verilen isim. coklu dedigim, tek bir meyvenin suyu degil de, bir cok meyve suyunun karisimi olan meyve suyudur. anlatabildim mi ki?

edit: karisik meyve suyu'ymus bunun ismi. evet. bir meyve suyu mensubu olarak, bunu bilmemenin verdigi utancla yerin dibine girip, kizariyorum. cilekler kirmizidir. ayrica entrye edit yapmadan edit notu koyunca cok sevinirler*.

ha bir de: (bkz: gece vakti sikintidan sacmalamak)*
  • dunya capindaki bircok basin ve yayin organi tarafindan bugun itibariyle aciklandigi uzre, su ana kadar yapilan en kapsamli arastirma ile vucuda hicbir faydasinin bulunmadigi, duzenli olarak kullanan kisilerde kullanmayanlara nazaran, hastalik ve olum risklerinde hicbir azalma saglamadigi anlasilan kompakt vitamin depolari.

http://www.ntvmsnbc.com/news/474989.asp

tabi bu haberin basta amerika olmak uzere tum dunyadaki milyarlarca dolarlik vitamin sektorune vuracagi darbeyi tahmin etmek zor degil. ayrica insanlarin, yillardir daha saglikli olmak, daha uzun yasamak umuduyla bosubosuna ictikleri onca hap icinse, maalesef yapilacak pek birsey yok.
    (bkz: uzerine bir bardak soguk su icmek)
  • 162.000 kişi üzerinde yapılan deneyler sonucunda, kısaca "bir boka yaramadığı" saptanmış.

http://www.ntvmsnbc.com/news/474989.asp

(bkz: affet sevgilim)

edit: leylak sarabı denen düdük makarnası uyardı: belirli bir yaş üstü kadınlarda hastalık riskini azaltmadığı, ölümleri geciktirmediği saptanmış, o kadar. sizin ilgi çekmek için atacağınız başlığı...
  • (bkz: solgar)
  • hepsinden öte (bkz: supradyn)
    diğerlerine nazaran daha fazla b vitaminleri içermektedir. misal supradyn'in bir drajesindeki b1 vitamini miktarı 20mg'dır ki bir insanın günlük b1 vitamini ihtiyacı yaklaşık 1.5 mg. oha demek istiyorum müsadenizle. ha bu arada b vitamini enerji veriyor. artık sen düşün gerisini...
  • genellikle tablet haline gelmesi için gecirilen işlemlerden dolayı, miğde ve diğer organlar tarafından emilemeden vücudumuzdan atılan ilaçlar. neye mi yarar bol vitaminli boklar sıçmamıza yararlar. bunları kullanan birinin boklarını tarımda kullanmak faydalı olabilir kanısındayım. bu nedenle alınacaksa likit halde alınmalarında fayda vardır. bu konuda yapılan bir araştırma aşağıdaki linkte mevcuttur. ortalama 90'lık bir kutu multivitamin 9-10 dolar iken, likit vitaminlerin 30 günlük 30 dolar filandır. kısacası sağlık yine parası olanadır.

http://www.vitamins-nutrition.org/…ns-superior.html
  • sheldon cooper'a göre vitamin ve mineralce zengin idrar üretmek için kullanılırmış.
  • yemek diye tüketilen ne idüğü belirsiz, öğrenci kesesinin sözde dostu, hijyen ve vitamin yoksunu, mikrop zengini gıdalar nedeniyle ailesinden uzakta yaşayan öğrencinin bir süre sonra günlük gıdası haline gelebiliyor. öğrenci yemekhanelerindekiler de olsa bu gıdaların günlük vitamin ve mineral ihtiyacını karşılamadığını, muhteviyatında var olanı da yine içerdiği mikroorganizmalara harcadığını düşünüyorum. bunun üstüne dengesiz beslenme, sigara, alkol kullanımı da eklenince kafası bin beş yüz olan bünye ''hieeyt en kralınız gelsin ula hastalıklar'' naraları atıyor. var olan depolar tüketince de sorunlar çıkmaya başlıyor.

elbette sadece vitamin ve minerallere bağlanamaz hastalıkların etyolojisi. üstelik vitamin eksikliklerine bağlı görülen hastalıklar da, örneğin pellegra gibi, 1-2 yıl gibi bir sürede depolar tükendikten sonra ortaya çıkar. vitaminlerin depo edilmeyen türlerini ise günlük almanız gerekir. ayrıca eksikliklerinin zararları olduğu gibi fazlalıklarının da zararları vardır. ancak burada zaten sorunlu ve zorunlu bir beslenme şeklinden bahsediyorum. hücresel fonksiyonların optimum koşulları için vitaminlerin gereken minimum düzeylerini bahsettiğim beslenme şeklinin karşılamadığını, gıda yerine sadece posa yediğimi düşünüyorum. hatta o kadar abarttım ki, yediklerimde bulunan domatesin bile domates olduğunu sanmıyorum. eciş bücüş olmuş yumuşak cisim parçaları gibi geliyor. e bu cisim mi içeriyor likopeni?

vitamin ve minerallere ek olarak günlük almamız gereken aminoasitler, yağ asitleri var. dahası kanser gelişimini önleyen likopen gibi maddeler var. ne yazık ki bunları sağlayacak takviye preparatları pek yok. var olanlar hakkında da fikrim yok. bu şekilde beslenmeye devam ettiğim sürede bu ihtiyacı sağlıklı ve bilimsel bir şekilde karşılayacak takviye ürününe rastlarsam sanırım artık drajelerle besleniyor olacağım.
    saydığım koşullar ` :dengesiz beslenme` ` :sigara` ` :alkol` bu takviyenin endikasyonlarıdır zaten. sebze zengini akdeniz diyetiyle besleniyorsanız, ki geleneksel türk mutfağı günlük ihtiyacınızı fazlasıyla karşılar, zaten böyle bir probleminiz de yoktur. kullanmanız da gereksiz olur. eksiğiniz neyse onu alır, gerisini de kanalizasyona dökersiniz.

benzer şartlarda gününü geçiştiren arkadaşlar için bu takviye yerindedir. benim gibi ketçaptaki vitaminden medet ummaz, bu konu hakkında kafa yormazsınız en azından.