• allahım sen günah yazma da boka benziyor şekli.
  • mumbar dünyanın en leziz yemeğidir belki de. çok zahmetlidir yalnız yapımı çok. bir kurban bayramında elimizde olan bağırsaklardan mumbar yapmaya karar verdik. ''yapalım mı? yapalım'' şeklinde gelişti her şey. evet evet kurban bayramının ilk günündeyiz. millet kavurma yapmış yiyor; sohbet ediyor; günün stresini atıyor. biz ise evde o yorgunlukla bağırsakları boktan arındırmakla meşgulüz. o bağırsakların bokunu leğenlerde temizledik afedersiniz. sonra içinin arıtılması için bağırsakları hortum misali musluğa taktık ki içinden nehir aksın. deli vakit harcıyoruz mumbar hayaliyle. temizledik temizledik temizledik temizlenmedi. biraz daha temizledik (toplamda 3-4 saat geçti) sonra ''lan siktirtme mumbarını da bağırsağını da aq'' dedik ve o sinirle hepsini çöpe attık. hepsini. oturduk kavurma yedik sinirli sinirli.

kim ki sana mumbar dolması yapmış, kim ki bu işi başarmış, eğil elini öp. o insan kutsaldır. o insan saygıdeğerdir. o insan takdire şayandır. bu çekilecek şey değil yemin ederim. ev nasıl bok koktu nasıl bok koktu. apartmanın da anası ağladı mahallenin de.
  • bizim sülalede bumbar derler. tdk kusura bakmasın vikipedi bile mumbar diyor diyenler kusura bakmasın vikipedinin ne dediği bizim sülalenin skinde değil.
  • sakatat yemekten hoşlanmayanların, mekanda tereyağında kızartılmış olanını sipariş etmesi durumunda bayılarak yiyeceği efso yiyecek...
  • bumbarın doğru yazılmışı. bunca yıllık kültüre mi inanalım, ense yapmaktan başka iş yapmamış tdk ya mı?
    yapılışı zor ve yorucu olduğundan işkembecinin assolistidir. her yerde iyi yapılmaz, bu yüzden bilinen adreslerde ya da akrabalarda yenmelidir. buna boka benziyor filan diyenler çıkar, hiç cevap vermeyin. he kardeş boka benziyor sen yeme.
  • yemek isimlerinin yöreden yöreye değiştiğinin başka bir ispatı.

(bkz: iç anadolu)
  • bugün uyandığımda kokusunun burnuma gelmesiyle ufak bi şok yaşadım. annem lahana sarması yapmıştı, dedim herhalde o pişiyor. hiç aklımda yok mumbar da yapmış olabileceği. sarma alırken anneme sordum ev mumbar gibi kokuyor dedim. meğerse yapmış, her zamanki gibi on mumara lezzetiyle afiyetle ve aşırı bir mutlulukla yedim. sakatat yemeklerini severim aslında, sadece şırdan denemedim ve muhtemelen de denemeyeceğim. ama mumbardan asla vazgeçmem. ha dışarıdan da yemem.
  • her şeyi yiyen, yeni lezzetlere açık, sakatat türevlerine ve işkembe ürünlerine bayılan bir kişi olarak sevemediğim yemektir. belki de beklentim çok fazlaydı. beğenmemiş olmama ben bile şaşırdım. yediğim yer de kadıköy çiya. usulüne uygun, hakkını vererek yapmışlardır diye tahmin ediyorum.
  • iç anadolulu biri olarak söyleyebilirim ki asla iç anadolu yemeği değildir. güneydoğu anadolu mutfağına ait bir yemektir.

edit: iç anadolu yemeğidir diyen bir entry okuduktan sonra girmiştim ama o entry uçmuş
  • çok güzel bir yemektir, çok da zahmetlidir...bir gün hevesle pişmesini bekleyen bir adamı ve kadını düdüklü tencere etrafa salçalı buhar saçmaya başlayınca korkutup mutfaktan dışarı kaçırmış direnişçi yemektir...
hesabın var mı? giriş yap