şükela:  tümü | bugün soru sor
  • tamamen bilimsel, karşılıklı bilgi alışverişinin olduğu bir ilişki olmalı. ne yazıkki günümüzün en yıpratılmış mesleklerinin başında geliyor mümessillik. biraz bahsetmek gerekirse, bulunduğu bölgede ilaç pazarını belirleyen ve bu durumun farkında olan bir kısım ahlak yoksunu doktor arkadaş, tamamen ekmek parası derdinde ve iş sonuçları bu doktor arkadaşın yazdığı reçeteye bağlı olan ilaç mümessilini kendi emir eri hatta uşağı olarak görmekte. mümessile arabasının anahtarını verip yıkatmaktan yeni taşındığı eve eşya taşıtmaya, kuaföre eşini bıraktırmaktan okuldaki çocuğunu aldırmaya kadar uzanan bir angarya iş yelpazesi içerir bu ilişki. mümessil bunları yapmazsa emin olun kotasını tutamaz ve işten atılma tehlikesiyle karşı karşıya kalır. aslında şirketler ve sağlık bakanlığı kağıt üstünde bu tip ilişkileri yasaklamış ve etik dışı kabul etmiştir ancak gelin görün ki teori ve pratik hiçbir zaman birbirini tutmuyor bu ilişkide. ilaç firması üst düzey yöneticileri bu ilişkileri görmezden gelirler ve tamamen herşeyin bilimsellikle yürüdüğü suni bir ortam yaratırlar çünkü kendileri hiçbir zaman risk altında değildir. risk altında olan herzaman ekmeğinin derdinde olan, kotasını tutmaya çalışan ilaç mümessilidir çünkü sorulduğunda mümessil yapmıştır. yapmıyorum angarya işlerini dese kota tutmayacak ve işten atılma riskiyle karşı karşıya kalacak diğer yandan angarya işleri yaptığında da kendisini uşaklık yapmak için üniversite okumuş değersiz bir varlık olarak hisedecek ve kendi karakterini sorgulayacaktır. dilerim sağlık bakanlığı bu ilişkinin bilimsel çerçevede kalabilmesi için gerekli önlemleri alır ve bu tip ahlaksız doktorların elinden; ekmeği için çalışan, çok güzel okullar okumuş ve herşeyden öte aileleri için çok değerli birer evlat olan ilaç mümessillerini kurtarır.
  • olmamalidir.

    ogretmenlerin meslek ici egitimlerini nasil yayinevlerine birakmiyorsak, doktorlarin da ihtiyaclari olan guncel bilgiyi daha dogru bir kaynaktan almalarini saglamakta buyuk yarar vardir.

    ilac mumessili arkadaslar kendilerine yapacak daha saygideger baska isler bulmalidirlar, cunku bu haliyle kapi kapi gezip ev hanimlarina tencere tava satan 90'li yillarin pazarlamacilarindan cok az farklari var.