şükela:  tümü | bugün
  • bir gerçektir. zira mucizeler yarattığını, allah'ın kendisiyle konuştuğunu iddia eden peygamberlerin bu eylemlerine (?) tanık olan kimse olmamıştır. tarih boyunca kayıtlara geçen 125.000 kişi ben tanrı'nın oğluyum, elçisiyim, en sevdiğiyim vb. diyerek peygamber olduğunu iddia etmiştir. çevresine çok sayıda taraftar toplama konusunda - ilgili toplumun eğitim düzeyi - coğrafyası - dönem vb. bakımından - şanslı olan kişiler yaygın dinleri ortaya çıkarmıştır.

bir insanın kendisinden yüzlerce yıl önce yaşamış, tanımadığı bir insana inandığını söylemesi abesle iştigalden ibarettir. esasen hangi dine mensup olursa olsun tüm müminler, bir kişiye inanan kişilere inanmaktadır. misal toplumumuzun baskın dini islamiyet için konuşacak olursak, bundan yaklaşık 1400 yıl öncenin arabistan'ında yaşayan insanların bir kısmının - diğer kısım kılıçtan geçirilme, mallarına el konulma, kadınlar için cariye olarak alınma vb. zorla sindirilmişlerdir malum - inancıdır aslında müslümanların inancı.

türk müslümanları bu zamanda hac, umre vb. amaçla değil, yaşamaları için arabistan'a göndersek, bir hafta sonra kafaları yiyip arkalarına bakmadan kaçar hemen hepsi. işte bundan 10 değil, 100 değil, 500 değil, 1000 değil yaklaşık 1400 yıl öncesinin, toplumun geneline bakılacak olursa akıl almaz ölçüde ilkel, vahşi, barbar ve cahil insanlarının bir kısmı bir insana itimat etmiştir ve kendi toplumu da yine savaşla, zorla müslüman yapılan insanlar bu olguya hala inanmaktadır.

arapları yerdim ama amacım ırkçılık yapmak değil, durum tespitidir. gerçeğin aksi yönde olduğunu iddia eden ilkokul 1'den başlayıp bir daha okusun bir zahmet, gerçi bu eğitim sisteminde yine bomboş mezun olur.