şükela:  tümü | bugün soru sor
 • genç cumhuriyetin çocukluk hatalarından en vahiminin yani tekke ve zaviyeler kapatılırken özünde türk olan tarikatların da aynı sepete konarak kapatılmalarının acı sonucudur.

  şehirli ve medeni islam bu nedenle iğdiş edilmiş, bu nedenle de özünde köylü/kasabalı ve arabi ve gerici islami akımlar/tarikatlar yer altında, gizli gizli günümüz kadar gelmişlerdir. halifesi yağlıboya tablo yapan islamdan hayrettin karaman'ın fetvalarına gelmek ne acı!

  edit: uyarı üzerine hayrettin beyin soyadı karaman olarak düzeltildi.
 • ülke komple araplaşma etkisindedir. leş.
 • şimdi avrupa'da birisi desin ki, hristiyan olmak ibranileşmektir, aramileşmektir. götüyle gülerler adama.

  bir çinli desin ki, budizm, hintli olmaktır. linç ederler.

  bu geri zekalılar dinleri "milli maç" zannediyor.

  aslında dünyada her dönemde biraz ebleh yaşamıştır, bu normal de; sayıları da günden güne üçer beşer artıyor, orası düşündürücü.
 • hristyanlığın aramice veya ibranice isimleri dayattığını, ibrani kültürü altında asimile olmayı emrettiğini zanneden emevi d*llerini deşifre eden olgu. üstüne üstlük, hristyanlığı, katholikizmle bir tutar bu davar oğlu davar. zaten bu zeka geriliği yüzünden kendi kültüründen daha yüksek bir seviyede olan arap kültürü altında asimile olmuştur.

  hiçbir hristyan topluluk kimliğinden, dilinden vazgeçmemiştir. zaten kimse onlara "çocuğuna bizim isimlerimizi koyacaksın, bizim kıyafetlerimizi giyip bizim gibi yaşayacaksın, bizim dilimizi öğreneceksin tanrıyla o dilde konuşacaksın" da dememiştir. işte tam da bu yüzden hristyanlık, dünya üzerindeki en yaygın dindir.

  nitekim islamiyet de bu tip dayatmalarda bulunmamıştır. kur'anı kerim de "arapça öğrenin, ibadetinizi arapça yapın" şeklinde bir ibare yoktur. "çocuklarınıza arapça isimler koyun" şeklinde bir ibare de yoktur. bunları emreden islamiyet değil emeviyettir. emeviler, dinleri "milli maç" zannetmiş olsa gerek ki, din adı altında kendi kimliklerini dayatmaya, milliyetlerini yaymaya, diğer toplumları asimile etmeye çalıştılar. işte tam da bu sebeplerden ötürü emeviyet, sadece kılıçlarının ve onların ışid benzeri, tecavüz şebekelerinin uzandığı coğrafya ile sınırlı kalan bir dindir.

  (bkz: arapların türkleri asimile etmesi)
 • hemen hemen bütün hristiyan adlarının aramice ve ibranice olduğunu bilmeyen geri zekalıların bana ayar vermeye çalıştığı tırt konu.
 • ahmed hulusi sen misin?
 • yeni olmayan tespit. aslen arap emperyalizmi olduğunu daha önce ben dahil çoğu yazar söylemiştir.
 • shbdg ucurtmaya niye küfrediyor anlamadım. benzer şeyleri savunuyorlar zaten.