şükela:  tümü | bugün
 • çok sık rastlanmasa da, çok şaşırtıcı, enteresan bir psikolojik rahatsızlık. adını baron karl friedrich hieronymus munchhausen'dan alıyor.
  şöyle ki, bu rahatsızlığı olanlar hasta olmadıkları halde hasta taklidi yapmak ya da bazen kendilerini gerçekten hasta edecek, yaralayacak davranışlarda bulunmak suretiyle hastaneye yatmak istiyorlar. bize açıklaması çok zor gelse de tek istedikleri hastanede kalmak ve doktorlardan, diğer personelden ilgi görmek.
  münchhausen'ın diyar diyar gezip palavralar atması gibi onlar da hastane hastane gezip olmayan hastalıklarını, şikayetlerini anlatıyorlar (okuduğum bir vakada iskoç bir kadın 600 kadar hastane gezdiğini söylüyordu).
  üstelik bu insanlar ameliyattan, rahatsızlık verici, acı verici tedavi yöntemlerinden de kaçınmıyor, aksine bundan haz alıyorlar. 30-40 tane ameliyattan geçmiş olanları ender değil.
  hastalık hastalığından (bkz: hypochondriasis) farklı bu, çünkü hastalık hastaları kendilerini cidden hasta sanırken bu insanlar gayet iyi biliyorlar sağlıklı olduklarını. sağlıklı yollardan elde edemedikleri ilgiyi, şefkati doktorlardan, sağlık kurumlarından edinmeye çalışmak diye açıklanıyor yaptıkları.
  bir de bunun münchhausen-by-proxy denen türü var ki (gerçi amerikalılar munchausen diye, tek h'yle yazıyorlar), o gerçekten en kötüsü, iç paralayıcısı. bu sefer anne ya da baba çocuğu için aynı şeyleri iddia ediyor, ve hatta onun üzerinde fiziksel tahribat yaratıyor, sırf çocuk hastaneye gitsin diye, ve de bundan tatmin duyuyor (illa çocuk üzerinde olmak zorunda değil bu by-proxy türü, etraftaki herhangi biri olabilir, ama kurban genelde çocuklar oluyor).
  tedavisiyse, hastanın ya gerçekten çok ağır bir hastalığa yakalanması, ya da başka bir şeyde hayatın anlamını bulmaya başlaması...
  allah kimseyi düşürmesin diyerek kapıyorum bu klinik psikoloji üstbaşlıklı entryimi...
 • annelerin çocuklarını hasta edip sonra da onlara çok iyi bakarak iyileştirmeye çalışması ama ilaç,zehir vb gibi etkenlerden dolayı çocuğun bir türlü ayağa kalkamaması ve başta baba olmak üzere tüm tanıdıkların annenin çok iyi bir bakım yaptığını ancak çocuğun bir türlü iyileşmediğini düşünmesiyle annenin bu durumdan tatmin olması hastalığıdır.6.his'te de böyle bir olay geçmektedir.
 • nur nur çintay bugunku radikalde bu konu hakkinda ornekler anlatarak yazmistir.

  http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=148965
 • house m.d.'nin deceptionadlı 2. sezon 9. bölümünde bahsi geçen hastalıktır.

  --- spoiler ---
  yerini foreman'a devreden dr. house bir atyarışı bahis salonundayken anica adlı bayan nöbet geçirir. ardından dr. house'nın hastanesine nakledilen kadın cameron tarafından bu tanıyı alır. dr. house ise aplastik anemiden şüphelenir. kadın doktor doktor dolaşmaktadır. aslında cameron bir nebze haklıdır. taburcu olan anicaya insülin+kolşisin kokteyli içiren house onu tekrar yatırır. tam aplastik anemi tanısı doğrulanıp kemik iliği kurutulacakken anica'nın yatağında yatan house fırlar ve onun üzüm gibi kokan salgılarından anica'ya clostridium perfringens enfeksiyonu tanısı koyar. dizi sonunda anica hala doktor doktor gezmektedir. anica küçükken annesi multiple skleroz imiş hastaneye sık gidip, çok ilgi görüyormuş annesi. ve bu da anica'mızda münchausen sendromuna yol açmış.
  --- spoiler ---
 • (bkz: gata)
  (bkz: silivri cezaevi)
 • --- spoiler ---

  nip tuck'ın bir bölümünde ilgi görmek için bir kadın kendi yüzünü bıçakla deşmişti. tabi ki süper kahramanımız christian troy hemen durumu fark etmişti ve bu karıda munchausen var demişti.

  --- spoiler ---
 • en sevdiğim hasta kategorisi. umarım hayatımda bir kere de olsa görürüm böyle bir hastayı.
 • son 6 ayda 3 kez denk geldiğim durum