şükela:  tümü | bugün
 • 8 kasim 1923'deki münih ayaklanmasi. söyle ki; palazlanma katsayisini yükseltmek isteyen adolf hitler bavyerali bir takim hükümet adamlarinin düzenledigi bir toplantiyi basar. bavyeralilardan nazi meselesine destek verdiklerini açiklamalarini rica eder. akabinde olaylar gelisir lakin hitler aleyhine gelisir. 16 nazi öldürülür, yarali hitler içeri tikilir. heyhat basarisiz gibi görünse de adam istedigini elde eder netekim, tüm gazetelerde çarsaf çarsaf anlatilir mesele. velhasil kodesteki 5 yilinda da "çikinca tüm avrupa'yi atese verecem!" diye yemin eder, planlar yapar bu..*
 • 1923 yılında hitler yönetimindeki nazi güçlerinin yönetimi ele geçirmek için yaptıkları darbe.

  başarısızlıkla sonuçlanmış ve hitler'in hapse girmesine neden olmuştur.

  yönetimdeki şahısları buergerbräukeller'daki bir toplantıda basıp silahla tehdit eden hitler, yeterli desteğin gelmemesi sonucu başarısız olur.
 • swastikalı bayrağa kırmızı renk bu darbe girişiminde bir bayrağa bulaşan kandan gelmektedir. ardından hapse atılması ise mein kampfın yazılması sürecini başlatmıştır.
 • beer hall putsch olarak da bilinir gavurcada...esas ideologu erich von ludendorff'tur, tabi desteksiz gaza gelen hitler zokayı yutmuştur.
 • 1923 yılında hitler'in giriştiği başarısız darbe. hüsranla sonuçlanmasının nedeni hitler'in sa'larının o dönemde başıbozuk sokak serserilerinden oluşması, yerel askeri kuvvetlerin desteğinin alınmaması ve berlin'deki ulusal hükümetin darbe girişimini işgal edilmeyen haberleşme istasyonlarından öğrenip harekete geçmesidir. sonuçta hitler 5 yıl ceza yemesine rağmen 4 ay yatıp çıkmış (bu arada kavgam'ı yazdı), ardından seçimle işbaşına gelmiştir.
 • (bkz: puçizm)
  (bkz: puçist)
  (bkz: puç)
 • adolf boku sonucunda sadece 8 ay kadar hapiste kalacagi bu darbeyi, rosenheimer caddesindeki bürgerbräukeller isimli birahanede gerçeklestirilmeye çalisilmistir. bu birahane bugun hizmet vermemektedir ama bu nazilerin çok sik gittikleri diger birahane olan hofbräuhaus halen munih'te hizmet vermektedir. oktoberfest çadiri (hofbräu-festzelt) da gayet guzel olan bu birahane kendi urettigi birayi servis etmektedir.

  oha, konu nereden nereye geldi. evet sozluk, birayla kafami bozdum.

  http://www.hofbraeuhaus.de/
 • adolf hitler mein kampf'ı burada yaşanan olaylar sonucunda hayatını kaybeden partililere ithaf etmiştir.
 • adolf hitler ve arkadaşlarının 1923'teki başarısız darbe girişimi. çuvallamasına rağmen, hitler'in yargı sürecinde yaptığı savunmayla birleşince, o ana kadar sadece yerel bir parti lideri olarak bilinen hitler'in ülke çapında tanınmasına ve bir vatansever olarak anılmasına sebep olmuştur. hitler, yıllar sonra iktidara geldiğinde yakın çevresine, bu başarısızlıkla aslında kaderin kendilerine iyilik ettiğini, eğer birahane darbesinde başarılı olunsaydı hareketin o zamanlardaki örgüt ve fikir yoksunluğu nedeniyle kısa sürede dağılacağını anlatacaktır.
hesabın var mı? giriş yap