şükela:  tümü | bugün
 • 30 eylül 1938 tarihinde çekoslovakya'nın nazi almanyası'na ilhak edildiği antlaşma. bu antlaşma yatıştırma * politikasının işe yaramadığını göstermiş ve ikinci dünya savaşına giden yolda son viraj alınmıştır. bu antlaşmadan sonra ingiltere ve fransa polonya'ya tam güvence vermişlerdir ve hitler bir yıl sonra polonya'ya girdiğinde savaş başlamıştır.
 • neville chamberlain, hitler'in tüm şartlarını kabul edip, 1938'te bu antlaşmayı imzaladıktan sonra ülkesinde yüz binlerce kisi tarafindan bir kahraman gibi karşılanır. uçaktan iner inmez, kalabalığa karşı coşkulu bir konuşma yapan chamberlain, ingiltere ve avrupa'yı büyük bir savaş felaketinden kurtardıklarını ve elindeki anlasma kağıdını götererek onurlu bir barışı sağladıklarını söyler. zafer yumrukları yapıp, muzaffer bir komutan edasıyla, kalabalığı selamlayarak konuşmasını bitirir. ancak bir sene sonra dünya tarihin gördüğü en yıkıcı, kanlı ve geniş çaplı savaş; 2. dünya savaşı başlar ve chamberlain, tarihte en fazla dalga geçilen liderlerden biri olur.
 • tam bir insan sarrafı olan führer'in siyasi dehasını tüm ihtişamıyla gösterdiği olaydır. avanak chamberlain ve daladier için führer'in yaptığı yorum "solucan gibi adamlar" olur. havuç ve sopa ilkesinin kusursuz bir örneği olmanın yanı sıra nasyonal sosyalist diplomasi sanatının doruk noktasını teşkil eden olaydır.
 • çekoslovak cumhurbaşkanı ve başbakanının kendi topraklarını üçüncü reich'a chamberlain ve daladier tarafından cebren peşkeş çektirildiği utanç antlaşması. ingiltere ve fransa'nın "bana dokunmayan yılan bin yaşasın" politikalarının sonucudur.

  bu antlaşma ile çekoslovakya hem en değerli topraklarını kaybetmiş hem de topraklarının kalanını koruyabileceği bütün mevzilerden mahrum bırakılmıştır. üstelik bu şerefsizlik abidesinin hazırlayıcısı olan ingiliz ve fransız başbakanları utanmadan barış havarileri havasına sokulmuştur.
 • demokratik cekoslavakya'nin fasist almanya'ya resmen peskes cekildigi bu antlasmanin pazarliklarina cekoslavakya'dan bir temsilci bile cagrilmamistir. bugun cekler ve slovaklar bu antlasmadan munih diktasi (mnichovsky diktat) veya munih ihaneti (mnichovsky zrada) diye bahsederler.
 • tek taraflı olarak yaklaşmanın yanlış olduğu antlaşma. zira çekoslovayka topraklarının içinde gerçekten de çekoslovakya ile alakasız endüstriyel, dağlık ve de alman bir bölge vardır. buranın çekoslavakya'ya verilmesindeki temel amaç almanya'dan gelebilecek bir saldırıya karşı çekoslovak ordusunun dağların stratejik avantajını kullanmasını sağlamaktı. ayrıca doğu'daki yükselen komünizme karşı ülke ekonomisini güçlü tutabilmek için o bölgedeki fabrikalara ihtiyaç vardı. buna karşın 1. dünya savaşından sonra çekoslovakya'ya bu batısındaki bölgenin verilmesiyle ülke sınırları içinde 3 milyon alman sıkışıp kalmıştır. hitler bunu çok güzel çarpıtmış ve azınlık hakları (!) diyerek nüfuzunu genişletmiştir. neville chamberlain adındaki ingiltere başbakanı (daha çok tüccardır kökenden dolayı) günümüzde pis bir tabir olan yatıştırma politikasının önde gelen uygulayıcılarından olduğundan hitler'i çeşitli sus payları vererek devamlı yatıştırmaya çalışmıştır. çekoslovaya'nın o sırada orta ve doğu avrupa'daki yegane liberal devlet olması da ayrı bir ironidir... sonuç olarak çekoslovakya'nın batısı almanya'ya geri verilmiştir. ama bu durumda çekoslovakya'nın geri kalanı düz ova olduğundan alman orduları durmayıp geri kalanını da ele geçirmiştir. hitler mazeret olarak doğu'da slovaklar'ın ayrımcılığa uğradığını söylemiştir ki orada ayrımcılık olmasa da ekonomik olarak bir geri kalmışlık gerçeği mevcuttu (günümüzdeki gibi). sonuç olarak chamberlain sorumsuzu bir de tutup "niye tanımadığımız insanlar için savaşalım ki" diyerek bu konuya bakış açısını göstermiş, olan demokratik çekoslovakya'ya olmuştur.
 • tarih boyunca avusturya'ya dahil olmuş südet almanlarının 3.reich'a üzerinde bulundukları sudetland'la birlikte peşkeş çekilme anlaşması.anlaşmayı meydana getirilmesinde, hitler'in önceden ortaya atılan ve çeklerin kabul ettikleri godesberg-berchtesgaden tekliflerini reddetmesi, 1 ekim 1938'de kesin olarak çekoslovakya'ya saldıracağını müttefiklere deklare etmesi, südetlerdeki hitler'in kuklası alman azınlık partisinin sürekli olay çıkarıp özerklik isteklerini tavana vurdurması-çizmeyi aşıp plebisitsiz almanya'ya katılım istemesi, ingiltere ve fransa'nın ultra korkak politikaları etkili olmuştur.
  anlaşma imzalanmayıp almanya çekoslovakya'ya saldırsaydı tarihçiler tarafından kabul edilen bir gerçektir ki fransa ve ingiltere'nin müdahalesiyle kısa sürede yenilgiye uğrayacaktı.çünkü, çekoslovakya zamanın (1938) en güçlü ikinci savunma tahkimatına, fransa avrupa'nın en güçlü ordusuna sahipti. (majinot hattı boyunca 100 fransız tümenine karşılık, 7 alman tümeni)
  münih'in sonunda çekoslokvakya'nın endüstrisinin ve yeraltı kaynaklarının yarıdan fazlası, demiryolu hatları,otobanlar ve iletişim hatları almanya eline geçti, macarlar plebisit sonunda çekoslovakya'dan 7000 km kare, polonya 600 km kare toprak aldı, hitler inanılmaz prestij sağladı, çekler sovyetlere yaklaştı ve büyük savaş tamtamları çalmaya başladı.
 • afedersiniz tarihin gördüğü en büyük orospu çocukluklarından biridir. fransa ve özellikle ingiltere'nin, almanya'nın saldırganlığına daha fazla devam etmemesi, hatta mümkünse sscb'ye doğru devam etmesi için çekoslovakya'yı rüşvet olarak vermesidir .. (bkz: https://swogdog.wikispaces.com/…ile/view/munich.jpg)

  bu anlaşma südetland'ın almanya'ya bağlanması olarak görülmemeli, çünkü südetland'ın ilhakı dışında ülkenin zengin kesmi olan ve bugünkü çek cumhuriyeti'ni büyük ölçüde karşılayan bohemya ve moravya alman protektorasına geçer, kağıt üzerinde bağımsız olan ancak yine alman etkisinde bir kukla devlet olan slovakya kurulur ve geri kalan kırıntılar da macaristan ve polonya tarafından paylaşılır. hatta sanırım bohemya ve moravya ile slovakya'nın bağımsızlıkları kağıt üzerinde bile kalmamıştır, münih antlaşması'nın üzerinden fazla zaman geçmeden wehrmacht bu toprakları işgal etmiştir. yani macaristan ve polonya'nın kopardığı bir kaç ufak parça dışında çekoslovakya almanya'ya hediye edilmiştir "tamam lan al hadi al" diye.

  üstelik ingiltere başbakanı neville chamberlain bu antlaşmadan sonra ülkesine "savaş çıkmasını engelledik! yes be annem!" diye dönmüştür. kendisini sevinç gösterileriyle karşılayan halk da onu "büyüksün fiyuuu" diye desteklemiştir. sadece kurt churchill yapılanın büyük bir ahmaklık, aptallık ve saflık olduğunu, ingiltere'nin hiç savaşmadan bir yenilgi aldığını ve münih antlaşması'nın barış getirmesinin imkansız olduğunu ve savaşın yaklaştığını söylemiştir.

  yani büyük güçlerden biri, diğerine müttefiki olan başka küçük bir ülkeyi "al lan senin olsun" diye vermiştir. çekoslovakya halkı ne olup bittiğini anlayamadan ingiltere'nin kendilerini almanya'ya vermesine tanık olmuştur. çekoslovaklar daha ingiltere'ye doğru düzgün küfür edemeden wehrmacht ülkelerini işgal etmiştir.

  bu antlaşma çek cumhuriyeti'nde "münih ihaneti" olarak geçer.

  öfkelerini yıllarca içinde tutan çekoslovaklar'ın ikinci dünya savaşı bittikten sonra batı yerine sscb ve doğu bloğu'na katılma isteğinin sebebi bu travmatik münih antlaşması'dır.
11 entry daha

hesabın var mı? giriş yap